TOPR istnieje już od 111 lat. "Dzisiejszy TOPR to nowoczesna, profesjonalna organizacja ratownicza"

29 października mija 111 lat od założenia Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W tym dniu 1909 roku został zatwierdzony przez galicyjskie Namiestnictwo we Lwowie statut pogotowia. O rocznicy przypominają na swoich fanpage'ach zarówno TOPR, jak i Tatrzański Park Narodowy.

Z okazji 111. rocznicy istnienia TOPR na swoim fanpage'u zamieścił post z krótką historią pogotowia. Dowiadujemy się, że po zatwierdzeniu statutu wybrano też oficjalny znak TOPR, którym stał się błękitny krzyż na białym polu. Jeszcze w grudniu tego samego roku został wybrany również pierwszy zarząd pogotowia, na czele którego stanął dr Kazimierz Dłuski. Na Naczelnika Straży Ratunkowej wybrano Mariusza Zaruskiego, zaś jego zastępcą został Klemens Bachleda.

Zagrożenie lawinowe. Jakie są stopnie zagrożenia lawinowego?Stopnie zagrożenia lawinowego. Ile ich jest? Co oznaczają? Wyjaśniamy

TOPR we wpisie poświęconym rocznicy przypomina, że pierwszą poważną, zorganizowaną akcję ratunkową przeprowadzono już we wrześniu 1908 roku. Sprowadzono wówczas turystę z Buczynowych Turni.

Do czasu oficjalnego zarejestrowania TOPR przeprowadzono jeszcze siedem akcji ratunkowych. Celem Towarzystwa było od początku poszukiwanie zaginionych turystów i niesienie pierwszej pomocy w nieszczęśliwych wypadkach na obszarze Tatr.

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zwraca uwagę, że losy organizacji zawsze związane były nierozerwalnie z tym, co działo się w tej części Europy. Przypomina, jak czasy pierwszej oraz drugiej wojny światowej, a także PRL wpływały na pogotowie i związanych z TOPR-em ludzi.

Wielu z nich straciło życie na frontach wojen światowych, część zginęła w obozach koncentracyjnych, a część zaginęła bez śladu. Zawsze jednak TOPR realizował swe podstawowe zadania ratowania w górach wszystkich, którzy potrzebowali pomocy. W czasie Drugiej Wojny Światowej pod nazwą „FREIWILLIGE TATRA BERGWACHT Zakopane TOPR”, a od 1952 do 1991 w ramach struktur GOPR jako Grupa Tatrzańska.

Organizacja do swojej historycznej nazwy powróciła w grudniu 1991 roku. Dalej czytamy, że obecnie TOPR jest nowoczesną, profesjonalną organizacją ratowniczą, która zatrudnia wysokiej klasy specjalistów ratownictwa górskiego wspieranych przez dobrze wyszkolonych wolontariuszy. Pogotowie prowadzi akcje ratownicze na różnych polach, są to m.in. działania na zorganizowanych terenach narciarskich, ratownictwo jaskiniowe, działania nurkowe czy lawinowe oraz z powietrza.

Zobacz wideo Akcja ratownicza w Jaskini Wielkiej Śnieżnej

TPN: Podziękujmy ratownikom

O rocznicy przypomina również Tatrzański Park Narodowy. Zachęca, aby przy tej okazji podziękować ratownikom za to, że przez cały rok czuwają nad naszym bezpieczeństwem, często narażając przy tym swoje zdrowie i życie.

Jednocześnie życzymy jak najmniej interwencji, samych bezpiecznych powrotów z akcji i jak najwięcej odpowiedzialnych turystów. Kto się pod tym podpisuje, ręka do góry!

- piszą dalej pracownicy parku narodowego.

Więcej o: