Odkryto nową rafę koralową. Jest wyższa od Empire State Building w Nowym Jorku

Pod wodą odkryto "koralowy drapacz chmur" - ekscytują się światowe media. I jest czym, bo to pierwsze takie odkrycie od 120 lat, które pokazuje, że przyroda wciąż skrywa przed nami tajemnice.

Jeszcze kilka dni temu pisaliśmy, że od 1995 r. liczba koralowców Wielkiej Rafy Koralowej uległa degradacji w 50 proc. Teraz naukowcy dzielą się z nami pozytywną wiadomością. W rejonie Wielkiej Rafy Koralowej odkryto nową rafę, której rozmiary są imponujące. Jest wyższa od Empire State Building w Nowym Jorku.

Robot SuBastian w akcji

Po raz pierwszy na nową niezbadaną rafę natrafiono 20 października podczas wyprawy pod przewodnictwem doktora Robina Beamana z James Cook University na pokładzie statku badawczego Falkor. Kilka dni później, 25 października, podwodny robot SuBastian przeprowadził mapowanie dna morskiego. W ten sposób odwzorowano powierzchnię rafy w technologii 3D.

Organizacja Schmidt Ocean Institute podaje, że to pierwsze takie odkrycie od 120 lat. Dr Robin Beaman nie ukrywa zaskoczenia i podekscytowania, zaś Wendy Smichdt, współzałożycielka Schmidt Ocean Institute, zauważa, że "to nieoczekiwane odkrycie potwierdza, że nadal znajdujemy nieznane struktury i nowe gatunki w naszym oceanie".

 

Przewyższa Empire State Building

"Koralowy drapacz chmur" ukryty jest 40 m pod powierzchnią oceanu. Rozmiar nowo odkrytej rafy jest imponujący. Rozciąga się na 1,5 km, a jej wysokość wynosi pół kilometra. Naukowcy, chcąc pokazać jej gigantyczną wielkość, zauważają, że wysokością przewyższa wiele wieżowców. Choćby Empire State Building w Nowym Jorku, który pnie się na niespełna 400 metrów czy Sydney Tower w Australii, która mierzy ponad 300 m.

Imponujące znalezisko znajduje się w pobliżu siedmiu innych wolno stojących wysokich raf. Na jednej z wysp Raine, leżącej w Parku Morskim Wielkiej Rafy Koralowej, znajduje się największy na świecie obszar gniazdowania żółwi zielonych.

Cud natury

Wielka Rafa Koralowa to największa na świecie rafa koralowa, położona wzdłuż północno-wschodnich wybrzeży Australii, na Morzu Koralowym. To największa na Ziemi pojedyncza struktura wytworzona przez organizmy żywe, która jest widoczna z kosmosu jako biała smuga na tle błękitnego oceanu. W 1981 r. Wielka Rafa Koralowa została wpisana na listę UNESCO. Uznawana jest za jeden z Siedmiu Cudów Natury.

 Źródło: 7News / CNN / tvn24.pl  

Zobacz wideo Australia przeżywa inwazję kangurów. Zwierząt jest tak dużo, że eksperci proponują, by na nie polować
Więcej o: