Murale w służbie ekologii. Jednym z nich zachwycił się sir David Attenborough

My podziwiamy twórczość Banksy'ego, a polskim muralem zachwycił się sir David Attenborough. Trzeba przyznać, że jeden z najsłynniejszych przyrodników na świecie ma dobry gust. A i my Polacy idziemy z duchem czasu i szare ściany budynków potrafimy przyozdabiać ekologicznymi graffiti.

"Dziewczynka z konewką" -  Białystok

Sir David Attenborough od lat zajmuje się popularyzacją wiedzy przyrodniczej na świecie, a choć ma 94 lata jest ciągle aktywny w mediach społecznościowych i publikuje tam różne ciekawostki. Kilka dni temu zachwycił się muralem z Polski pt. "Dziewczynka z konewką". To dzieło absolwentki łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, Natalii Rak, które powstało w 2013 r.  w ramach akcji "Folk on the street". Zdobi ono ścianę budynku przy ul. Piłsudskiego 11/4 w Białymstoku. Artystka namalowała dziewczynkę w stroju ludowym, która podlewa konewką drzewo. Dużym atutem tego malowidła jest fakt, że Natalia Rak wykorzystała rosnące obok drzewo, które wkomponowała w swoje dzieło. Nie jest więc ono namalowane. To prawdziwy, rosnący tuż obok kasztanowiec.

W hołdzie dla Kory - Warszawa

Innym muralem, o którym warto wspomnieć, jest malowidło, które powstało w hołdzie dla Kory znajdujące się przy ul. Nowy Świat 18/20. Wykorzystuje ono naturalne sąsiedztwo przyrody i zmienia się wraz z porami roku. Autorem tego dzieła jest Bruno Althamer. Co ciekawe, podobnie jak w przypadku "Dziewczynki z konewką" w grafikę wkomponowano drzewo kasztanowca.

Mural KoryMural Kory Adrian Grycuk / pl.wikimedia.commons

Święto drzewa - Bielsko-Biała

Coraz więcej w Polsce powstaje murali ekologicznych. Artyści tworząc swoje dzieła sięgają po farby, które pochłaniają smog i inne toksyczne substancje.

Jednym z miast, które może pochwalić się taką inicjatywą, jest Bielsko-Biała. Na ścianie kamienicy przy ul. Adama Mickiewicza 9 powstał mural dedykowany drzewom. Artystka Ewa Ciepielewska tworząc malowidło pt. "Święto drzewa" wykorzystała specjalne farby, które przez co najmniej dekadę będą zmniejszały zanieczyszczenie tak, jak zrobiłby to las o powierzchni ponad 100 m kw.

- Farby działają na zasadzie porównywalnej do procesu fotosyntezy u roślin, u których chlorofil katalizuje reakcję produkcji energii. W podobny sposób Airlite [farby, które stosowała artystka - przypis red.] wykorzystuje właściwość dwutlenku tytanu do wytwarzania reaktywnych cząsteczek, które neutralizują zanieczyszczenia powietrza w obojętne związki. Namalowany las na ponad 100 m kw. ściany zmniejszy zanieczyszczenie powietrza w taki sam sposób, jak zrobiłby to posadzony las o tej samej powierzchni - tłumaczyła autorka muralu portalowi bielsko.info.

Murale na ścianach szkół - Gdańsk 

W innym polskim mieście również powstają ekologiczne murale, które wpisują się w kampanię "Gdańsk bez plastiku". Do realizacji graffiti na ścianach szkół został zaproszony trójmiejski artysta Marek Looney Rybowski.

- Urząd, który widział moje wcześniejsze prace z dziećmi, zwrócił się do mnie, żebym stworzył coś przeciw plastikowi, ale w lekki i zabawny sposób - mówił artysta portalowi gdansk.pl. - Dzieci są wdzięczne do przekazywania tego typu narracji i w moich ostatnich pracach rzeczywiście pojawiają się dość często. 

We wrześniu Looney stworzył pierwszy mural, który powstał w ramach miejskiej kampanii "Gdańsk bez plastiku". Wielkoformatowe dzieło powstało na ścianie Szkoły Podstawowej nr 27 przy ul. Srebrniki. Mural przedstawia chłopca, który strzela z procy plastikową butelką. Ma on zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia środowiska i inspirować gdańszczan do proekologicznych zachowań. 

Teraz trwają prace nad kolejnym malowidłem na ścianie Szkoły Podstawowej nr 19, która mieści się przy ul. Emilii Hoene 6. Uroczyste odsłonięcie muralu nastąpi w ostatnich dniach października. Tym razem główną bohaterką pracy będzie dziewczynka. Więcej szczegółów artysta nie zdradza.

Marek Looney Rybowski jest również autorem muralu, który powstał w maju w hołdzie dla pracowników ochrony zdrowia. Został on namalowany na jednym z przęseł estakady nad ulicą Siennicką w Gdańsku.  

Mural w hołdzie medykówMural w hołdzie medyków Bartosz Bańka / Agencja Wyborcza.pl

Więcej o: