"Biała zjawa" w polskich lasach. Fascynujące zjawisko. "Równowaga musi być"

Kilka dni temu internet obiegło zdjęcie i wideo majestatycznego czarnego daniela, a teraz Lasy Państwowe publikują fotografię jego przeciwieństwa. "Białą zjawę". "Równowaga w przyrodzie musi być" - czytamy w poście zamieszczonym na twitterze.

- Wczoraj pisaliśmy o Czarnym Księciu znad Baryczy, a dziś w lasach Nadleśnictwa Piotrków z mgły wyłoniło się jego przeciwieństwo - chwalą się leśnicy na twitterze, prezentując zdjęcie śnieżnobiałego daniela.

Zwierzę cierpi na albinizm

Leśnicy tłumaczą, że za tak nietypowy kolor umaszczenia zwierzęcia odpowiada leucyzm, czyli wada genetyczna, która przejawia się częściowym lub zupełnym brakiem ciemnych pigmentów. To rodzaj albinizmu, który występuje u wielu innych gatunków zwierząt.

Naukowcy tłumaczą, że choć ta odmienność ze względów estetycznych wydaje się fascynująca i zjawiskowa, to dla osobników nią dotkniętych oznacza mniejsze szanse na przeżycie w naturze. Śnieżnobiałe zwierzę łatwiej zauważyć, a co za tym idzie - łatwiej je zaatakować. Wada genetyczna wpływa również na osłabienie wzroku i innych cech rozwojowych zwierzęcia, co może zmniejszyć jego szanse na przetrwanie.

Internauci zachwyceni "białą zjawą" komentują, że daniel będzie miał większe szanse na przeżycie zimy. Inni się martwią, że może stać się łakomym kąskiem dla myśliwych.

Zobacz wideo Minister środowiska o milionie elektrycznych aut: Lasy Państwowe kupiły 16. Od czegoś trzeba zacząć
Więcej o: