"Chodzący" budynek w Chinach. Przemieszczał się przez 18 dni, aby zrobić miejsce innemu

Kilka dni temu w Szanghaju zakończono przenoszenie 85-letniego budynku dawnej szkoły podstawowej. Zmiana lokalizacji była konieczna, żeby zrobić miejsce dla powstającego centrum handlowego. Do przeniesienia użyto nietypowej metody, którą porównano do chodzenia.

Budynek szkoły podstawowej Lagena w Szanghaju powstał w 1935 roku. Niedawno zakończyło się przenoszenie go do nowej lokalizacji, które trwało 18 dni. Budowla ustąpiła miejsca nowo powstającemu centrum handlowemu.

Chińskie media porównały proces przenoszenia budynku do chodzenia. Wszystko z powodu metody, którą zastosowano, aby przemieścić ważącą ponad 7000 ton szkołę. "South China Morning Post" oraz stacja telewizyjna CGTN wyjaśniają, że zwykle budynki tych rozmiarów przesuwa się przy użyciu innych metod, np. specjalnych szyn. Nieregularny kształt szkoły sprawił jednak, że inżynierowie musieli sięgnąć po bardziej nietypowe rozwiązanie.

 

Pod budynkiem umieszczono więc 200 przyrządów, które podniosły go i przesunęły w nowe miejsce. A właściwie przeszły z nim, bo ich sposób przemieszczania się przypomina chód. Budowla została przesunięta po łuku o 61,7 metra i obrócona o 20,97 stopnia.

Chińskie media podają, że budynek ma zostać zachowany jako zabytek kultury. W planach jest przeprowadzenie kompleksowych prac remontowych. 

Zobacz wideo Największe lotnisko na świecie jest w Chinach
Więcej o: