Zmiana czasu 2020. Kiedy przestawiamy czas z letniego na zimowy?

Zmiana czasu z letniego na zimowy czeka nas już w ten weekend. Z 24 na 25 października przestawimy zegarki o godzinę do tyłu, dzięki czemu pośpimy dłużej.

Kiedy zmiana czasu? Z 24 na 25 października cofamy zegarki

Zmiana czasu w Polsce dokonywana jest dwa razy w roku - w ostatnią niedzielę października oraz w ostatnią niedzielę marca. W przypadku zmiany czasu z letniego na zimowy zegarki przestawiamy o godzinę do tyłu - z godz. 3.00 na 2.00. Oznacza to, że śpimy godzinę dłużej.

Choć zyskamy godzinę snu, powinniśmy pamiętać też o tym, że po zmianie czasu na zimowy dni staną się krótsze. Zmierzch będzie następował szybciej.

Zobacz wideo Bądź widoczny, noś odblaski. Mogą uratować ci życie

Zmiana czasu. Kiedy zostanie zniesiona?

W Polsce zmiana czasu po raz pierwszy została wprowadzona w 1919 r. Obecnie zegarki przestawiamy nieprzerwanie od 1983 roku.

Zmiana czasu dwa razy w roku wciąż wzbudza dyskusje. Wiele osób zastanawia się, czy przestawianie zegarków rzeczywiście jest potrzebne. W 2019 r. Parlament Europejski zagłosował za zniesieniem zmiany czasu w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Wcześniej przeprowadzono konsultacje społeczne, które wskazały, że aż 84 proc. ankietowanych opowiada się za zaprzestaniem corocznego przestawiania zegarków.

Zmiana czasu. Pamiętaj o zegarkach

Warto pamiętać, żeby sprawdzić, czy na wszystkich urządzeniach elektronicznych zmiana czasu nastąpiła automatycznie. Z kolei na starszych modelach oraz nieelektronicznych godzinę trzeba będzie zmienić ręcznie.

Zmiana czasu. Kiedy zmienimy czas z zimowego na letni?

Osoby, które nie przepadają za zimą, nie mogą się zwykle doczekać zmiany czasu z zimowego na letni. Najbliższa nastąpi w ostatnią niedzielę marca 2021. 

Więcej o: