Wielka Rafa Koralowa znika w oczach. "Kiedyś uważaliśmy, że ochroni się przez swój rozmiar"

Zmiany klimatu, blaknięcie, ataki gatunków inwazyjnych. Te trzy czynniki sprawiają, że Wielka Rafa Koralowa powoli przechodzi do przeszłości. - Kiedyś uważaliśmy, że ochroni się przez swój rozmiar - powiedział biolog morski Terry Hughes. - Wyniki pokazują, że nawet największy i stosunkowo dobrze chroniony system raf na świecie jest coraz bardziej zagrożony i podupadający.

Przetrwała jedynie połowa

Zagęszczenie Wielkiej Rafy Koralowej spada systematycznie od 1995 r. Z najnowszych badań przeprowadzonych na terenie 2,3 tysiąca kilometrów Wielkiej Rafy Koralowej i opublikowanych w periodyku "Proceedings of the Royal Society B" wynika, że przetrwała jedynie połowa jej pierwotnej populacji. Dotyczy to praktycznie każdego gatunku, na każdej głębokości i wszystkich rozmiarów koralowców. 

- Tętniąca życiem populacja składa się z milionów małych, młodych koralowców - "dzieci", a także wielu dużych - "matek", które produkują większość gamet – tłumaczył Andy Dietzel z ARC Center of Excellence for Coral Reef Studies. - Nasze wyniki pokazują, że zdolność Wielkiej Rafy Koralowej do regeneracji - jej odporność - jest zagrożona w porównaniu z przeszłością, ponieważ mamy mniej "dzieci" i mniej "matek" - dodał.

Wielka Rafa Koralowa to największa na świecie rafa koralowa, położona wzdłuż północno-wschodnich wybrzeży Australii, na Morzu KoralowymWielka Rafa Koralowa to największa na świecie rafa koralowa, położona wzdłuż północno-wschodnich wybrzeży Australii, na Morzu Koralowym JonMilnes / shutterstock

To właśnie utrata starszych koralowców niepokoi badaczy. Uważają, że mają one ogromny wpływ na cały system raf, ponieważ to największe kolonie w populacji wpływają na rozmnażanie i genotyp następnego pokolenia, zapewniając jednocześnie większe siedlisko dla morskich zwierząt.

Gdy postanowiono zbadać zagęszczenie koralowców, to okazało się, że latach 1995-2017 systematycznie spadało ono pod względem wielkości, siedlisk, sektorów i taksonów (jednostki systematyczne organizmów, np. odmiany, gatunki, gromady). W tym czasie rafa doświadczyła kilku katastrof, takich jak cztery masowe blaknięcia czy dwa poważne ataki gatunków inwazyjnych.

Zmiany dotyczące zagęszczenia koralowców były najbardziej wyraźne w północnych i środkowych regionach Wielkiej Rafy Koralowej, gdzie ostatnio nastąpiło ogromne blaknięcie koralowców.

Ratunek jest tylko jeden

 - Kiedyś uważaliśmy, że Wielka Rafa Koralowa ochroni się przez swój rozmiar - mówił biolog morski Terry Hughes. - Wyniki pokazują, że nawet największy i stosunkowo dobrze chroniony system raf na świecie jest coraz bardziej zagrożony i podupadający.

Badacze są zaniepokojeni utratą średnich i dużych kolonii, ponieważ ich zdaniem może w ten sposób dojść do zahamowania rozmnażania starszych koralowców. Jednocześnie zaobserwowano utratę mniejszych kolonii, co może sugerować zmniejszenie rozmnażania się "dorosłych koralowców".

Autorzy badania zauważają, że biorąc pod uwagę rosnącą częstotliwość i intensywność zaburzeń ich naturalnego środowiska, potencjał odzyskania starszych, płodnych koralowców jest niewielki. Destrukcyjne zjawiska może powstrzymać ograniczenie emisji szkodliwych substancji. 

- Myślę, że jeśli uda nam sprostać oczekiwaniom porozumienia paryskiego, a więc opanować wzrost globalnej temperatury w granicach od 1,5 do 2 stopni Celsjusza powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej, nadal będziemy mieć rafę. Ale jeśli dojdziemy do 3-4 st. C z powodu nieograniczonych emisji, rafa nieodwracalnie przestanie przypominać tę, którą mamy obecnie - powiedział Hughes.

Widoczna z kosmosu

Wielka Rafa Koralowa to największa na świecie rafa koralowa, położona wzdłuż północno-wschodnich wybrzeży Australii, na Morzu Koralowym. To największa na Ziemi pojedyncza struktura wytworzona przez organizmy żywe, która jest widoczna z kosmosu jako biała smuga na tle błękitnego oceanu. W 1981 r. Wielka Rafa Koralowa została wpisana na listę UNESCO.

 Źródło: sciencealert.com / tvn24

Zobacz wideo Topniejące lodowce Spitsbergenu. "Byłem przerażony tym, co zobaczyłem" [Oko na świat]
Więcej o: