Brexit. Wielka Brytania wydłuża termin wjazdu na dowód osobisty

Obecnie, żeby wjechać na teren Wielkiej Brytanii, wystarczy dowód osobisty. Już wkrótce o tej wygodzie będzie można pomarzyć. 1 stycznia 2021 r. zakończy się okres przejściowy dla wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, a co za tym idzie konieczny, będzie paszport. Mamy jednak dobrą wiadomość dla osób, które planują w przyszłym roku podróż na Wyspy.

Brytyjski rząd opublikował Brexit Border Operating Model, z którego wynika, że będziemy mogli wjechać na teren Wielkiej Brytanii na podstawie dowodu nie do końca tego roku, a do 1 października 2021 r. Później podróż do Anglii będzie możliwa tylko z ważnym paszportem.

Przedłużenie wjazdu na dowód osobisty dotyczy obywateli Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii.

Wyjątkami od tej reguły będą posiadacze statusu osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii lub dołączające do rodzin osiedlonych lub tymczasowo osiedlonych. W tych przypadkach na dowód będzie można wjechać do Zjednoczonego Królestwa do 2025 r.

- Wciąż jednak kluczowe jest dla nas zapewnienie, by Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii posiadali ważne paszporty. Pomimo ograniczeń związanych z pandemią COVID-19 zwiększamy liczbę dostępnych wizyt, uruchomiliśmy specjalny dyżur konsularny w Birmingham oraz rodzinne wizyty paszportowe w POSK w Londynie - informuje Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie na swoim profilu na Facebooku.

Więcej informacji na temat zasad wjazdu na teren Wielkiej Brytanii, można znaleźć na stronie internetowej brytyjskiego rządu https://www.gov.uk/guidance/visiting-the-uk-from-1-january-2021. O zmianach informuje też polska placówka dyplomatyczna w Londynie.

Źródło: gov.pl / gov.uk

Zobacz wideo Gdula: Brexit to efekt tego, że nie słuchano ludzi na dole
Więcej o: