W Polsce powstaje najgłębszy basen na świecie. Tak wygląda w środku

Deepspot w Mszczonowie ma być najgłębszym basenem na świecie. Jego głębokość sięga 45,4 metra. Na poziomie pięciu metrów pod wodą powstaną pokoje hotelowe, z których będzie można obserwować nurkujących. Obiekt ma zostać otwarty w listopadzie, ale dokładny termin trudno określić ze względu na epidemię.

Szukając informacji o Deepspocie, natknęłam się na trochę nieścisłości. W różnych miejscach można było przeczytać, że to najgłębszy basen na świecie albo że owszem, najgłębszy, ale do nurkowania. Poprosiłam więc przedstawicieli obiektu o doprecyzowanie tej kwestii.

Deepspot to najgłębszy i najnowocześniejszy basen na świecie. Nie tylko do nurkowania. Ma głębokość ponad 45 m i 40 cm

- wyjaśnia mi prezes Deepspotu Michał Barszczyński. I podaje również inne wymiary basenu. Lustro wody ma 20x25 metrów, a w całym basenie zmieści się 8 tysięcy metrów sześciennych wody, czyli tyle, ile w 27 basenach olimpijskich. "Ściany Larsena (oporowe) w 50-metrowej niecce basenu będą musiały wytrzymać siłę 50 ton. W kompleksie powstaje specjalny system filtracji o wydajności 80 razy większej niż w tradycyjnym basenie. Dzięki niemu woda ma być filtrowana jedynie cztery razy na dobę" - wyjaśnia.

Wśród dodatkowych atrakcji znajdują się pięciokondygnacyjne jaskinie na poziomie 20 metrów pod wodą. Z kolei na poziomie pięciu metrów będą pokoje hotelowe, z których będzie można obserwować nurkujących. "Jest też tunel jak w afrykariach, wrak statku i tuba wiodąca od 20 do 45 metra" - wymienia Barszczyński.

Zobacz wideo Zobacz też inny basen. Żeby wejść do niego, trzeba być naprawdę odważnym

Otwarcie niedługo, ale bez dokładnej daty

Prezes obiektu wyjaśnia, że głównymi odbiorcami basenu będą scubadiverzy, których liczbę szacuje się w Polsce na 200 tysięcy. - Najważniejsi w całym przedsięwzięciu są tzw. first timerzy, czyli ludzie, którzy mają ochotę spróbować tej aktywności. Zatem czekamy i na tych, którzy zadebiutują w podwodnym świecie i na tych, którzy chcą tu kontynuować swoją pasję - mówi. Dodaje, że na basenie będą mogli również ćwiczyć sportowcy freediverzy. - Polscy są rekordzistami świata, jak np. Agnieszka Kalska czy Magdalena Solich.

Aktualnie wciąż wlewana jest woda do niecki głównej. Cennik ma być gotowy pod koniec października. - Realny termin otwarcia to listopad. Niestety ze względu na pandemiczne realia nie jesteśmy w stanie określić dokładnej daty oficjalnej inauguracji - informuje mnie Michał Barszczyński. 

W związku z COVID-19 pytam też o to, jakie obostrzenia zostaną wprowadzone w Deepspocie. - Na pewno standardowe, czyli maski, zachowywanie dystansu. W naszym basenie jednocześnie może przebywać 40 osób, tu nie będzie zagrożenia. Sytuacja związana z epidemią jest jednak dynamiczna. Dlatego będziemy reagować na bieżąco - tłumaczy prezes.

Więcej o: