Narodziny w przestworzach. Dziewczynka dostała bilet na darmowe podróże do końca życia

Do nietypowego zdarzenia doszło na pokładzie samolotu linii EgyptAir lecącego do Londynu. Jedna z pasażerek nagle zaczęła rodzić. Na wysokości Niemiec przyszła na świat zdrowa dziewczynka. Przewoźnik podarował jej dożywotnio darmowy bilet.

38-letnia obywatelka Jemenu leciała z Kairu do Londynu. Na wysokości Niemiec zaczęła się akcja porodowa. Pilot dowiedziawszy się o tym, podjął decyzję o lądowaniu na najbliższym lotnisku, w Monachium.

Na pokładzie znajdował się lekarz

Kobieta miała szczęście ponieważ na pokładzie samolotu był lekarz, który odebrał poród. Jak donosi The Independent, wszystko odbyło się bez komplikacji. A dziewczynka, decyzją przewodniczącego rady nadzorczej linii EgyptAir Roshdiego Zakariego otrzymała dożywotnio bezpłatny bilet, ważny na wszystkie połączenia tej linii.

The Independent przypomina, że to nie pierwsza tego typu sytuacja. W maju 2019 roku podczas lotu do Manili, stolicy Filipin trzeba było awaryjnie lądować w Hyderabad w Indiach, ponieważ kobieta zaczęła rodzić. Innym razem pasażerka urodziła dziecko na pokładzie samolotu lecącego z Rijadu w Arabii Saudyjskiej.

Zobacz wideo Dlaczego samoloty się spóźniają? To nie zawsze wina pogody

Czy dostanie obywatelstwo niemieckie?

Dziewczynka nie dostanie obywatelstwa niemieckiego. Dlaczego? Określają to przepisy. Dwa najpopularniejsze systemy prawa w zakresie przyznawania obywatelstw na świecie to ius soli, tj. prawo ziemi oraz ius sanguinis, tj. prawo krwi.

Zgodnie z zasadą ius soli, dziecko uzyskuje obywatelstwo tego kraju, na którego terytorium zostanie urodzone. Prawo ziemi rozciąga się również na pokłady statków handlowych oraz okrętów i samolotów pasażerskich. Obowiązuje ono m.in. w: Argentynie, Brazylii, Chile, Jamajce, Kanadzie, Kolumbii, Meksyku, Pakistanie, Peru, Stanach Zjednoczonych, Tanzanii, Urugwaju, Wenezueli i na Barbadosie.

Zgodnie z drugą zasadą ius sanguinis (prawo krwi), dziecko nabywa obywatelstwo tego kraju, którego obywatelem jest przynajmniej jedno z rodziców. Prawo krwi (ius sanguini) obowiązuje m.in. w: Austrii, Kanadzie, Czechach, Niemczech, Norwegii czy na Ukrainie.

 W polskim prawie zasadę tę reguluje art. 14 Ustawy o nabyciu obywatelstw. Mówi on, że „małoletni nabywa obywatelstwo polskie przez urodzenie, w przypadku gdy (1) co najmniej jedno z rodziców jest obywatelem polskim; (2) urodził się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a jego rodzice są nieznani, nie posiadają żadnego obywatelstwa lub ich obywatelstwo jest nieokreślone”.

Więcej o: