Nowe zasady dotyczące turystów w Barcelonie. O nocleg będzie trudniej

Hiszpańskie media informują, że od 26 sierpnia mieszkańcy Barcelony nie mogą wynajmować turystom pokoi w swoich mieszkaniach. Na razie przepis ma obowiązywać przez rok.

Dekret zakazujący tego typu wynajmu został zatwierdzony przez władze Katalonii na początku sierpnia. Oznacza to, że do sierpnia 2021 roku barcelończycy nie będą mogli oferować turystom noclegów w swoich prywatnych mieszkaniach. W tym czasie mają zostać opracowane szczegółowe przepisy i podjęte dalsze decyzje dotyczące tych regulacji. 

Zobacz wideo W wielu miastach rośnie opór przeciwko turystom

Jak zauważa dziennik "La Vanguardia", nowy przepis nie tylko uderzy w osoby, które chciały ukryć swoją nielegalną działalność, lecz także w tych, którzy wynajmując mieszkania turystom, dorabiali do pensji. 

Dekret ma również zakazywać przez rok prac budowlanych, których celem jest przekształcenie mieszkań w miejsca noclegowe dla turystów.

Janet Sanz, zastępczyni burmistrza ds. urbanistyki, zapowiedziała, że konieczny będzie szereg inspekcji i zwróciła się do rządu autonomicznego Katalonii o dostarczenie niezbędnych środków do przeprowadzenia kontroli. 

Zmora współczesnego podróżowania

Barcelona jest jednym z wielu miast, które zmagają się z tzw. overtourismem. To zmora współczesnego podróżowania. Mamy z nim do czynienia, gdy wpływ turystyki na dane miejsce (np. miasto) negatywnie odbija się na postrzeganej jakości życia mieszkańców lub (bądź także) doświadczeń osób, które wspomniane miejsce odwiedzają. 

Liczba turystów w dużych, atrakcyjnych turystycznie miastach (przede wszystkim europejskich) w ostatnich latach osiągnęła poziom krytyczny. Przykładowo Barcelonę rocznie odwiedza średnio 32 miliony turystów, Wenecję - 20 milionów. Władze miast zaczęły dostrzegać problem i powoli zaczynają z nim walczyć, wprowadzając różnego rodzaju restrykcje dla turystów, jak np. limit wstępu czy dodatkowe podatki itp. Więcej na temat overtourismu i działań, które powinny być podejmowane, przeczytasz tutaj: 

Więcej o: