Słynna locha zostanie zabita? Internauci walczą o jej uratowanie

"Uratuj bezczelną, ale spokojną lochę z Teufelssee!". Pod takim hasłem uruchomiona została w internecie petycja, pod którą jak dotąd podpisało się ponad 12,5 tys. internautów. Słynna Elsa, która w Berlinie ukradła nudyście torbę z laptopem, ma zostać odstrzelona.

O losze zrobiło się głośno, gdy na początku sierpnia ukradła nudyście odpoczywającemu nad jeziorem Teufelssee plastikową torbę z laptopem. Nagi mężczyzna ścigał zwierzę uciekające ze zdobyczą, a pogoń sfotografowała jedna z obecnych tam osób.

Urzędnicy nie wykluczają, że gwiazda mediów społecznościowych zostanie odstrzelona. Kierująca nadleśnictwem Grunewald Katja Kammer powiedziała w RBB24, że "dziki straciły swoją naturalną bojaźliwość wobec ludzi". Dodała też, że zwierzęta te mogą być agresywne i roznosić choroby, dlatego locha zostanie "usunięta". Kammer dodała, że dziki same nie opuszczą tego terenu, więc jedynym sposobem na ograniczenie ich kontaktów z ludźmi jest ich odstrzelenie. Zauważyła, że nawet gdyby zabito Elsę, to nad jeziorem pozostanie reszta stada.

W sprawie zabrał głos również rzecznik berlińskiego urzędu ds. lasów Marc Franusch. Powiedział on, że "jeśli w miejscach takich jak kąpielisko Teufelssee istnieją szczególne zagrożenia dla ludzi lub zwierząt, należy podjąć odpowiednie środki, aby zapobiec tym zagrożeniom". Zapewnił jednocześnie, że locha z młodymi prosiętami nie zostanie poddana ubojowi - przynajmniej do czasu, aż prosięta będą wystarczająco duże, by radzić sobie same.

Kammer nie wyklucza, że jest pewna nadzieja dla Elsy, ponieważ jest ona "wyjątkowo inteligentną lochą". Inicjatorka petycji "Uratuj bezczelną, ale spokojną lochę z Teufelssee!", Jeanine Pasteleurs, twierdzi, że Elsa nie jest agresywna i od lat w pokoju "dzieli przestrzeń życiową z ludźmi". - Mogła zranić tego mężczyznę, ale nie zrobiła tego! - zauważa Pasteleurs.

Zgodnie z prawem nie można odstrzelić lochy z młodymi poniżej szóstego miesiąca życia. Elsę uratować może także miejsce zamieszkania nad popularnym wśród berlińczyków jeziorem, ponieważ myśliwym nie wolno strzelać, gdy w pobliżu znajduje się wiele osób. I na ten właśnie aspekt zwraca uwagę przedstawiciel berlińskiego urzędu ds. lasów Marc Franusch. W rozmowie z RBB24 powiedział, że "strzelanie do dzików nad Teufelssee nie jest bezpieczne". Jednocześnie zwrócił uwagę, żeby nie dokarmiać dzików. Warto wspomnieć, że każdego roku w Berlinie odstrzeliwuje się od 1000 do 2000 dzików.

Źródło: BBC News

Zobacz wideo Zielona Góra. Nietypowa interwencja policji, która musiała przegonić dziki z miejskiego parku:
Więcej o: