Turysta zniszczył dziewiętnastowieczną rzeźbę. Wszystko przez pamiątkowe zdjęcie

50-letni Austriak chciał zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w muzeum we Włoszech. Usiadł zbyt blisko posągu Pauliny Bonaparte ulubionej siostry Napoleona, wstając uszkodził rzeźbę. Włoskiej policji udało się zidentyfikować wandala.

Do zdarzenia doszło 31 lipca w Gipsotece w Possagno w prowincji Treviso. Turysta pozując do zdjęcia złamał trzy palce 200-letniej rzeźbie. To oryginalne, odlane z gipsu dzieło Antonio Canovy, który żył w latach 1757-1822. Posąg przedstawia Paulinę Bonaparte - ulubioną siostrę Napoleona - jako Wenus Zwycięską. Jej stopa została pozbawiona palców.

Do incydentu doszło wprawdzie pod koniec lipca, ale sprawę ujawniono dopiero teraz, gdy ustalono tożsamość mężczyzny. Zdarzenie nagrały kamery monitoringu. Na filmie dokładnie widać, jak podejrzany usiadł obok posągu i wstając oderwał fragment stopy.

Turysta został zidentyfikowany dzięki zaleceniom wprowadzonym w związku z epidemią COVID-19. Wszyscy odwiedzający muzeum muszą zostawić swoje dane osobowe. W tym przypadku zrobiła to żona Austriaka. Kiedy skontaktowała się z nią policja, ta wybuchła płaczem i przyznała, że jej mąż zniszczył posąg. Podejrzany przyznał się do winy i wyraził skruchę.

Muzeum na Facebooku poinformowało, że postara się odrestaurować rzeźbę. Vittorio Sgarbi, prezes Fundacji Antonio Canovy opublikował na Facebooku apel do policji, prosząc o zapewnienie, że turysta nie pozostanie „bezkarny”. Jak podał CNN, sąd w Treviso zastanawia się czy wnieść oskarżenie przeciwko pechowemu turyście.

Zobacz wideo

Źródło: New York Times

Więcej o: