Sinice w Bałtyku ustępują. Na trzech kąpieliskach powiewa czerwona flaga

W weekend sinice opanowały nadbałtyckie kąpieliska. Podjęto decyzję o zamknięciu kilkunastu plaż. W poniedziałek po 10. sytuacja się poprawiła. Tylko na trzech kąpieliskach powiewa czerwona flaga.

Jeszcze w poniedziałek rano sytuacja nad morzem nie była optymistyczna. Zamknięte były wszystkie kąpieliska w Krynicy Morskiej i Mikoszewie. Teraz już tylko trzy są wyłączone dla turystów. Są to: Gdańsk Jelitkowo, Gdańsk Klipper Jelitkowo i Mikoszewo.

W pozostałych ok. 50 pomorskich kąpieliskach położonych nad Bałykiem można się kąpać. Jednocześnie sanepid przypomina, że stan wody w poszczególnych miejscach może nagle ulec zmianie. W każdej chwili więc może zostać wprowadzony zakaz kąpieli na pozostałych kąpieliskach, gdy w przybrzeżnych wodach pojawią się zakwity sinic. Ich skupiska, obserwowane na powierzchni wód Bałtyku, mogą się przemieszczać przenoszone przez wiatr i prądy morskie.

Decyzję o zamknięciu kąpieliska podejmują wspólnie pracownicy sanepidu i ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Przypominamy, że w przypadku obfitego zakwitu sinic obowiązuje absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Zobacz wideo

Źródło: tvn24.pl

Więcej o: