Odwiedziliśmy jedno z najsłynniejszych uzdrowisk w Polsce. To tam są największe tężnie w Europie

Ciechocinek powitał mnie niespieszną atmosferą, specyficznym mikroklimatem i dużą ilością zieleni. Warto odwiedzić to słynne uzdrowisko, wciągnąć w płuca tamtejsze powietrze, zanurzyć się w kąpieli solankowej i zwiedzić ten wciąż niedoceniany, a przecież tak piękny region.

Ciechocinek jest jednym z największych uzdrowisk w Polsce i jednym z najbardziej znanych (a może nawet najsłynniejszym?). Kuracjusze i wczasowicze przyjeżdżają tutaj nie tylko po to, by poddać się zabiegom leczniczym, lecz także, żeby po prostu wypocząć - w cieniu drzew Parku Zdrojowego, w otoczeniu tężni solankowych, spacerując wśród zieleni czy grając w tenisa na kortach w pobliżu tężni numer 1.

Największe tężnie w Europie

Tężnie to niezaprzeczalny symbol Ciechocinka (są nawet w herbie miasta) i coś, co chciałam zobaczyć w pierwszej kolejności. Mimo późnej pory wyciągnęłam więc na spacer towarzyszącą mi osobę z zastrzeżeniem, że i tak wrócimy tam jeszcze w ciągu dnia. Ciechocińskie tężnie są największymi tego typu drewnianymi konstrukcjami w Europie. Wszystkie trzy pochodzą z XIX wieku. Zaprojektował je Jakub Graff - profesor Akademii Górniczej w Kielcach. Mają prawie 16 metrów wysokości i łączną długość 1741,5 metra.

embed

fot. Aleksandra Wiśniewska

Gdy podchodzi się w pobliże tężni, czuć, że powietrze od razu się zmienia - przypomina to, które znamy znad morza, za co odpowiada wydzielający się jod. Wokół panuje specyficzny mikroklimat, dzięki któremu tężnie zyskały miano "naturalnego inhalatorium". Na szczycie tężni numer 1 znajduje się taras widokowy, z którego możecie podziwiać miasto i jego okolice, zaś w tężni numer 2 - grota solankowa. Trzecia konstrukcja jest obecnie rewitalizowana. Wzdłuż tężni można spacerować lub przysiąść na jednej z licznych ławeczek rozstawionych przy ścieżce. Pamiętajcie, że w godzinach od 10 do 18 obszar okołotężniowy jest biletowany.

Solankę do tężni pompuje się ze źródła nr 11, które szerzej jest znane pod zupełnie inną nazwą – jako fontanna "Grzybek". To jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów Ciechocinka. Odwiedzający każdego dnia przesiadują wokół "Grzybka", aby cieszyć się błogim relaksem i chłonąć jego lecznicze walory - fontanna, podobnie jak tężnie, nasyca powietrze jodem i jest swego rodzaju inhalatorium.

embed

fot. Aleksandra Wiśniewska

Unikatowy zabytek i łyk "Krystynki"

Zobaczyliście już tężnie, posiedzieliście przy "Grzybku". Dokąd zatem ruszyć dalej? Do Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego. Tym bardziej, że od 1 sierpnia tego roku jest dostępne w zupełnie nowej odsłonie. Warzelnia jest unikatowym zabytkiem i pełni niezwykle ważną rolę w produkcji lokalnej soli spożywczej. W części, która nie jest wykorzystywana, powstało muzeum, w którym zobaczycie m.in. aparaty do gimnastyki leczniczej z początku XX wieku, urządzenia, które służyły do budowy tężni czy takie, które wykorzystywane są w produkcji soli.

 

Sól to tylko jeden z produktów, z których słynie Ciechocinek. Drugim jest woda mineralna "Krystynka", której powinniście skosztować podczas pobytu w uzdrowisku. Z oficjalnej strony uzdrowiska dowiadujemy się, że to jedna z najdłużej znajdujących się na rynku wód mineralnych. Jej produkcja rozpoczęła się już w 1902 roku!

A skoro już o "Krystynce" mowa, to koniecznie pójdźcie zobaczyć Pijalnię Wód Mineralnych w Parku Zdrojowym. To przepiękna, drewniana, XIX-wieczna kryta galeria spacerowa. Zaprojektował ją Edward Cichocki. W budynku znajduje się również kawiarnia. Przyjrzyjcie się dokładnie elewacji - z pewnością dostrzeżecie ażurowe zdobienia.

embed

fot. Aleksandra Wiśniewska

embed

fot. Aleksandra Wiśniewska

Obok pijalni, w sercu Parku Zdrojowego, stoi muszla koncertowa w stylu zakopiańskim z 1909 roku. Odbywające się w niej koncerty i festiwale nadają miejscu lekkiego, wakacyjnego klimatu.

Ciechocinek to również doskonałe miejsce na wakacje z dziećmi. Miasto może pochwalić się Wodnym Placem Zabaw z basenami, zjeżdżalniami i atrakcjami wodnymi. To trzeci największy tego typu obiekt w Polsce! Plac jest czynny codziennie (o ile pozwala na to pogoda) od 10 do 18. Co ważne, wstęp jest bezpłatny.

Tuż obok wodnej atrakcji znajdują się też inne, które z pewnością spodobają się dzieciom. Jest park linowy i ścianka wspinaczkowa, chętni mogą też spróbować swoich sił na kortach tenisowych 

Ciechocinek sprawdzi się też zarówno w przypadku par, jak i singli. Tamtejsze hotele kuszą ofertą zabiegów leczniczych i regenerująco-pielęgnacyjnych, masażami, strefami wypoczynku. W Villa Park Med & Spa, w którym się zatrzymałam, panował przyjemny spokój. Hotel znajduje się przy samym Parku Zdrojowym.

embed

fot. Aleksandra Wiśniewska

Do dyspozycji gości są dwa baseny - wewnętrzny (solankowy) i zewnętrzny (tylko latem), jacuzzi, sauny (sucha, z dużym oknem, przez które można oglądać park, solno-parowa oraz laconium ze źródłem naturalnej solanki), a także wewnętrzne tężnie solankowe. Poza tym w ofercie jest sporo zabiegów: masaże (np. twarzy lub całego ciała), kąpiele solankowe, borowinowe lub w kozim mleku, peelingi solne, zabiegi rehabilitacyjne (realizowane przez działające w hotelu Centrum Rehabilitacji Strukturalnej).

 
 

Dzieci też nie powinny się nudzić. Mogą popluskać się w basenie, pobawić na placu zabaw czy uczestniczyć w animacjach. Dla najmłodszych przygotowane zostało specjalne menu, a w hotelu działa wypożyczalnia rowerów, więc całą rodziną można wybrać się na wycieczkę.

 

Warto też zjeść w hotelowej restauracji. Jestem absolutną fanką tamtejszych pierogów z gęsiną i chutneyem śliwkowym, a także podawanego w trakcie oczekiwania na główne danie wypiekanego przez hotel chleba (do wyboru z czarnymi oliwkami lub papryką) serwowanego z ich własną, domową oliwą.

W pobliżu jeziora jak na Mazurach, a tłumów nie ma

Ciechocinek może być też świetnym miejscem wypadowym do innych miast i miasteczek w regionie lub po prostu jednym z przystanków na waszej trasie. Ta część Polski wciąż jest mocno niedoceniana przez turystów.

Przepiękny Toruń i Bydgoszcz to zaledwie początek listy. Zaplanujcie pobyt na Pojezierzu Brodnickim z ponad setką malowniczych jezior. Na jego najcenniejszym obszarze powstał Brodnicki Park Krajobrazowy, który obejmuje ponad 40 jezior. Ich wody należą do najczystszych w regionie! Wśród największych wymienia się m.in. Wielkie Partęczyny, Bachotek czy Sosno. Można wybrać się na spływ kajakowy (niekoniecznie jeziorami, do wyboru są też rzeki, np. Drwęca), przemierzać park krajobrazowy pieszo, rowerami, a nawet konno. I przy okazji odetchnąć pełną piersią, bo cały jego obszar należy do Zielonych Płuc Polski.

Jeżeli jeszcze nie dość wam jezior i wody, koniecznie zatrzymajcie się w Piechcinie. Turystów przyciągają tam kamieniołomy oraz malowniczy akwen z turkusową wodą, który powstał po zalaniu wapiennego wyrobiska. Podziwiając niezwykły kolor wody, można odnieść wrażenie, że jest się gdzieś w egzotycznym kraju. Piechcin zagrał też w kilku filmach, m.in. w "Karbali" czy serialu "Misja Afganistan".

Wybierzcie się też do mniej znanej Nieszawy. Przespacerujcie się po rynku i zajrzyjcie do muzeum z rysunkami Stanisława Noakowskiego. W Nieszawie znajduje się także klasycystyczny dworek, w którym architekt i malarz się urodził. Dużą atrakcją miasteczka jest prom, który łączy dwa brzegi Wisły.

Miłośnicy przyrody powinni też zaplanować wycieczkę do Borów Tucholskich. Przepiękne szlaki kajakowe, setki kilometrów tras pieszych i rowerowych, a przede wszystkim nieustanne obcowanie z naturą sprawią, że wasz urlop będziecie niezapomniany.

Podróż była wynikiem inspiracji kampanią społeczną #urlopwkraju, której celem jest zachęcenie Polaków do odkrywania kraju na nowo, poznawania jego uroków, poszukiwania niezwykłych zakątków i wspierania w ten sposób polskiej branży turystycznej.

Więcej o: