Bon turystyczny już aktywny. "ZUS wydał prawie 190 tys. bonów". Jest też lista firm

Bon turystyczny oficjalnie można aktywować od soboty 1 sierpnia. W poniedziałek w godzinach porannych Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, ile bonów już zostało wydanych. Wiadomo też, ile razy turyści już nim zapłacili.

Bon turystyczny to świadczenie, które można wykorzystać tylko w Polsce. Ma wesprzeć zarówno branżę turystyczną, którą dotknął kryzys związany z epidemią, jak i polskie rodziny. Władze zdecydowały, że będzie to 500 zł na każde dziecko i 1000 zł na dziecko z niepełnosprawnościami. Bony aktywować można od 1 sierpnia.

ZUS: Wydano już ponad 190 tys. bonów

W poniedziałek rano ZUS na Twitterze poinformował, ile bonów już zostało aktywowanych. 

ZUS wydał prawie 190 tys. bonów o łącznej wartości ponad 160 mln zł.

Wiadomo także, że beneficjenci świadczenia wykonali już 3200 płatności na łączną kwotę 2,5 mln zł. Zarejestrowało się 8500 podmiotów, w których bon można zrealizować.

Zobacz wideo Hel jest piękny, ale takiego go jeszcze nie widzieliście

Bon turystyczny - gdzie zrealizować? Jest lista

Na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej od 1 sierpnia dostępna jest lista miejsc, w których można zapłacić bonem. Znajduje się pod adresem bonturystyczny.polskatravel/lista-podmiotow. Spis jest aktualizowany w każdy dzień roboczy o godz. 17.00. Kolejne firmy sukcesywnie się do niego dopisują.

Podmiotów, w których można zrealizować bon, szuka się po nazwie lub po lokalizacji (miejscowości). "Pamiętaj, nazwa przedsiębiorcy może być inna niż nazwa handlowa / marketingowa obiektu hotelarskiego, w którym realizujesz bon. Wynikać to może m.in. z tego, iż przedsiębiorca prowadzi działalność wielobranżową. Aktywność turystyczna nie musi znaleźć odzwierciedlenia w nazwie przedsiębiorstwa" - czytamy na stronie z wyszukiwarką.

Bon jest ważny do końca marca 2022 roku. Dla osób, które mają pytania dotyczące bonów turystycznych, uruchomiona została całodobowa infolinia pod nr tel. 22 11 22 111. Działa także dedykowany e-mail bon@zus.pl, za pośrednictwem którego można zadać pytania.

Na stronie Ministerstwa Rozwoju zamieszczone zostały instrukcje wideo. Wyjaśniono w nich, jak zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS oraz jak aktywować bon.

Jak założyć konto:

 

Jak aktywować bon turystyczny:

 
Więcej o: