Mapy Google w lutym obchodziły 15. rocznicę uruchomienia. "Z biegiem lat do Map dodano ponad 200 milionów miejsc, a teraz użytkownicy dodają już ponad 20 milionów wpisów każdego dnia!" - czytamy we wpisie Google. To właśnie na podstawie tych wpisów, zdjęć i opinii firma postanowiła przyznać tzw. Złote Pinezki, czyli wyróżnienia dla 16 atrakcji turystycznych w kraju - po jednej z każdego województwa.
Pinezki trafiają do miejsc, które zostały najbardziej docenione przez użytkowników. Google wyjaśnia, że lista powstała już w lutym, jednak z powodu pandemii nie można było przekazać nagród laureatom. Dlatego robi to teraz.
Zwycięzcy będą sukcesywnie ogłaszani przez Google do 12 sierpnia. Na razie znamy osiem wyróżnionych miejsc. Są to:
Zamek w Malborku - województwo pomorskie
Jest obiektem z listy UNESCO. Google opisuje go jako najwspanialszy zamek średniowiecznej Europy i zachęca do zwiedzania jego zakamarków. Atrakcja zdobyła 4,8 gwiazdek i 29 239 opinii.
fot. Mike Mareen / Shutterstock
Wały Chrobrego - województwo zachodniopomorskie
To tarasy widokowe o długości 500 metrów. Znajdują się w Szczecinie. Dawniej nazywane były Tarasami Hakena. Z Wałów, które leżą 19 metrów nad poziomem brzegu odrzańskiego, można podziwiać panoramę Odry oraz tamtejszego portu. Atrakcja uzyskała 4,7 gwiazdek i ponad 12 tysięcy głosów.
fot. piotrbb / Shutterstock
Mosty w Stańczykach - województwo warmińsko-mazurskie
Jedne z najstarszych i najpiękniejszych mostów w Polsce. Nazywane też Akweduktami Puszczy Rominckiej - rzeczywiście wyglądem przypominają dawne wodociągi. Każdy z nich ma po 36,5 metra wysokości. Kiedyś były częścią trasy kolejowej. Teraz, choć już nieużywane, są jedną z największych atrakcji tego regionu. Zebrały 4,6 gwiazdek i 3 255 opinii.
fot. Damian Pankowiec / Shutterstock
Pałac Branickich - województwo podlaskie
Znajduje się w Białymstoku. Mówi się o nim, że to "Wersal Podlasia", "Wersal Północy" lub "Polski Wersal". To obowiązkowy punkt podczas zwiedzania miasta. Zachwycający jest jednak nie tylko sam pałac, lecz także otaczające go ogrody. Obecnie w pałacu mieści się Uniwersytet Medyczny. Atrakcja zdobyła 4,7 gwiazdek i 5829 opinii.
fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta
Żywe Muzeum Piernika - województwo kujawsko-pomorskie
Jedna z toruńskich atrakcji. Powstało w 2006 roku. Goście mogą przenieść się do czasów średniowiecza, dowiedzieć się, jak wygląda wypiek piernika i samodzielnie przygotować słodkości, z których słynie miasto. Odwiedzający muzeum zobaczą też manufakturę z XX wieku, w której znajdują się m.in. zabytkowy piec i oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku. Atrakcja uzyskała 4,8 gwiazdek i 5853 opinie.
fot. Wojciech Kardas / Agencja Gazeta
Afrykarium w zoo we Wrocławiu - województwo dolnośląskie
Atrakcja zdobyła 4,8 gwiazdek i 25 388 opinii. Jest pierwszym w Polsce oceanarium oraz jedynym na świecie, które poświęcone zostało faunie i florze tylko jednego kontynentu. Prezentowane są tam różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Afryki. W Afrykarium mieszkają m.in. pingwiny przylądkowe, hipopotamy, kotiki afrykańskie czy krokodyle nilowe.
fot. vivooo / Shutterstock
Międzyrzecki Rejon Umocniony - Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie - województwo lubuskie
"Międzyrzecki Rejon Umocniony - Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie to jedne z największych podziemi fortyfikacyjnych świata, które są obecnie rezerwatem nietoperzy. Łączną długość podziemnych korytarzy szacuje się na około 32–35 km" - pisze Google. Do wyboru są różne trasy, można zdecydować się na krótszą, której zwiedzanie trwa półtorej godziny, oraz warianty ekstremalne - w zależności od wybranego przejście trwa do 3, 6 lub 8 godzin. Atrakcja zdobyła 4,8 gwiazdek i 3384 opinie.
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce - województwo lubelskie
Jeden z najlepiej zachowanych zespołów pałacowych w Europie. Dawniej był siedzibą rodów Bielińskich i Zamoyskich. Obecnie znajduje się w nim muzeum, w którym zobaczycie eksponaty z różnych dziedzin: są tam meble (m.in. szafy z przełomu XVII i XVIII wieku), ceramika i szkło, rzeźby i obrazy (jednym z najstarszych jest Pejzaż z ruinami antycznymi Johanna Oswalda Harmsa z 1672 roku), tkaniny, a także srebra, brązy oraz instrumenty. Muzeum zebrało 4,8 gwiazdek i 3759 opinii. Kolejnych laureatów poznamy wkrótce.
fot. Dziewul / Shutterstock