Polacy uwielbiają ten kraj. Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem? Dokąd pojechać? Podpowiadamy

Chorwacja od lat zaliczana jest do grona ulubionych wakacyjnych kierunków Polaków. Słoneczna pogoda, mnóstwo malowniczych wysp i pyszne jedzenie przyciągają nas tam co roku. Tegoroczny sezon jest jednak zupełnie inny i choć do Chorwacji można swobodnie wjeżdżać, trzeba liczyć się z pewnymi obostrzeniami.

Według danych Polskiej Izby Turystyki w 2019 roku Chorwacja była w pierwszej 10 ulubionych kierunków Polaków, choć do wciąż królującej Grecji jeszcze wiele jej brakuje. Niemniej jednak nie da się ukryć, że Chorwację odwiedzamy chętnie, kuszeni słońcem, winem i przejrzystą wodą. Tegoroczny sezon letni zdecydowanie jednak różni się od poprzednich - pandemia spowodowała, że wiele osób wakacje zdecydowało się spędzić w kraju, zaś na całym świecie obowiązują dodatkowe obostrzenia, które mają minimalizować ryzyko zakażenia.

Chorwacja - jak wygląda wjazd?

Kraj jest otwarty dla Polaków, nie musimy przechodzić kwarantanny ani na miejscu, ani po powrocie do Polski. Chorwaci nie wymagają też dodatkowych dokumentów, które potwierdzałyby cel przyjazdu, nie trzeba również posiadać testów na COVID-19.

Został jednak stworzony specjalny formularz, w którym dokonuje się rejestracji przyjazdu. Nie ma obowiązku jego wypełniania przed podróżą, jednak chorwackie władze zalecają, aby to zrobić. Na polskiej stronie rządowej czytamy, że "pomoże to uprościć i przyspieszyć odprawę graniczną". 

Formularz znajduje się na tej stronie. Podczas rejestracji należy wskazać m.in. miejsce pobytu oraz podać dane kontaktowe, np. numer telefonu lub email. Na adres e-mail podany podczas rejestracji zostaną przesłane zalecenia epidemiologiczne. Jeżeli nie wypełnimy formularza, takie dane i tak będą później zbierane przez służby graniczne. Stąd ostrzeżenia o wydłużonych procedurach.

Polskie władze przypominają również, że Chorwacja nie należy do Strefy Schengen.

Wjazd możliwy jest wyłącznie za okazaniem ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Wymóg dotyczy również najmłodszych obywateli RP

- czytamy w komunikacie. Uwagę zwracała na to również Ambasada RP w Zagrzebiu. W połowie lipca na fanpage'u instytucji pojawił się nawet wpis, że wjazd na podstawie Paszportu Klubu Polsatu niestety nie wchodzi w grę.

Chorwacja - obostrzenia na miejscu

Do tej pory (31 lipca 2020) w Chorwacji odnotowano 5071 przypadków zakażeń koronawirusem. Zmarły 144 osoby. W połowie czerwca dzienna liczba przypadków zaczęła się zwiększać i waha się w przedziale od 40 do ponad 100 dziennie. Z aktualnymi danymi, które dotyczą liczby aktywnych przypadków oraz dziennego przyrostu zachorowań, można zapoznać się na stronie worldometers.info.

embed

źródło: worldometers.info

W całej Chorwacji wymagane jest zakrywanie nosa i ust maseczkami ochronnymi w:

  • obiektach handlowych,
  • instytucjach medycznych,
  • środkach transportu publicznego (w tym m.in. na promach i w taksówkach),
  • instytucjach, które prowadzą bezpośrednią obsługę klienta, np. na poczcie, w bankach, w kantorach, na dworcach itp.
  • punktach usługowych (np. fryzjer, salony kosmetyczne) oraz w obiektach gastronomicznych - dotyczy personelu.

Wydany został też szereg zaleceń dotyczących turystyki. Przykładowo między leżakami nad basenami i na plażach powinna zostać zachowana odpowiednia odległość, a personel musi zadbać o to, aby były regularnie dezynfekowane. Zalecane są także limity osób, które jednocześnie mogą przebywać w danym pomieszczeniu (np. w recepcji) lub korzystać np. z windy czy z sauny. Chorwackie władze rekomendują, aby sauny parowe całkowicie wyeliminować z użytku.

Ponadto turyści powinni zachowywać w hotelach odpowiedni dystans (chyba że są członkami tej samej rodziny), a obsługa powinna zadbać o rozmieszczenie w budynku płynów do dezynfekcji. Ze wszystkimi wytycznymi można zapoznać się w tym miejscu

Polskie władze podkreślają, że nie da się przewidzieć, jak będzie wyglądała sytuacja epidemiologiczna w Chorwacji w danym momencie oraz jak i czy będą zmieniać się obowiązujące tam obostrzenia. Dlatego wszystkim, którzy planują wyjazd do Chorwacji, zaleca się śledzenie komunikatów publikowanych przez Ambasadę RP w Zagrzebiu. Przygotowana została też lista odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące podróży do Chorwacji. 

Chorwacja - które miejsca warto zobaczyć

O tym, co trzeba zwiedzić w Chorwacji, można byłoby napisać co najmniej kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt artykułów. Większość osób wyjeżdża tam skuszona pięknym wybrzeżem, jednak warto zainteresować się też regionem sisacko-moslavackim w środkowej części kraju. Dla wielu turystów nadal pozostaje obcy.

Słynie z malowniczych winnic, które są jednym z najważniejszych elementów krajobrazu Moslaviny. Przejedźcie się szlakiem winnym i spróbujcie trunków produkowanych w tamtejszych winnicach. 

Ważną atrakcją regionu sisacko-moslavackiego jest Park Krajobrazowy Lonjsko Polje, który szczególnie zachwyci fanów dzikiej przyrody. Jako jeden z największych obszarów bagiennych na Starym Kontynencie bywa nawet nazywany "Amazonią Europy". Więcej o regionie i polecanych miejscach przeczytacie tutaj:

Jeżeli jednak nadmorskie klimaty są wam bliższe, również mamy dla was parę miejsc do polecenia. Chorwacja to ponad 1200 wysp, z czego tylko 48 jest zamieszkanych. Jedną z tych, które warto odwiedzić, jest Mljet. Znajduje się na niej piękny park narodowy o tej samej nazwie z jeziorami Wielkim i Małym, które połączone są wąskim kanałem. Na środku Wielkiego Jeziora znajduje się malownicza wyspa św. Marii z kościołem i klasztorem.

embed

Mljet, fot. novak.elcic / Shutterstock

Skoro jesteśmy już przy parkach narodowych, to nie można pominąć szczególnie tych dwóch - Parku Narodowego Jezior Plitwickich i Parku Narodowego Krka. Oba cieszą się wśród turystów ogromnym zainteresowaniem, ale niech was to nie zraża. Pierwszy z nich tworzy system 16 jezior, które dzielą się na dwa zespoły - Górne Jeziora i Dolne Jeziora - połączone ze sobą kaskadowo. Drugi powstał w dolnym biegu rzeki Krka, a jego atrakcją są liczne wodospady, które utworzyły się na rzece. Najsłynniejszym jest Skradinski Buk, który zarazem jest najdłuższym w parku.

embed

Park Narodowy Jezior Plitwickich, fot. Lascher stock / Shutterstock

Wróćmy jednak jeszcze do wysp. Warto zajrzeć na Vis i poczuć niepowtarzalną, śródziemnomorską atmosferę. Odwiedzić maleńką Biševo z niesamowitą Błękitną Jaskinią, do której wpływa się łodzią lub Korculę, która słynie z tradycji winiarskich i która, według niektórych źródeł, ma być domniemanym miejscem narodzin Marco Polo. Z kolei Brac, na której znajduje się słynna plaża Zlatni Rat, szczególnie upodobali sobie surferzy.

embed

Zlatni Rat, fot. ollivves / Shutterstock

Więcej o: