Tatrzański Park Narodowy na swojej stronie przypomina, że wszyscy, którzy chcą skorzystać z parkingów w rejonie Morskiego Oka (Palenica Białczańska, Łysa Polana), muszą wcześniej zarezerwować miejsce online.
Rezerwacji można dokonać przez stronę internetową tpn.pl – do północy dnia poprzedzającego realizację, pod warunkiem, że bilety nie zostały wyprzedane wcześniej. Koszt zarezerwowania miejsca parkingowego jest taki sam jak dotychczasowej opłaty na miejscu, czyli 30 zł
- czytamy w komunikacie TPN. Pracownicy parku zachęcają, aby przyjechać na parking przed 8.00 rano, ponieważ później tworzą się korki. Konieczność zarezerwowania parkingu dotyczy także osób nocujących w schroniskach. Sposób rezerwacji miejsc został przedstawiony na przygotowanej przez park infografice:
Zainteresowanie wycieczkami nad Morskie Oko jest ogromne. Świadczą o tym informacje, które park zamieścił w mediach społecznościowych. Z wpisu na Instagramie, który park opublikował w poniedziałek, dowiadujemy się, że na 28 lipca nie ma już miejsc na wspomnianych parkingach.
Nie oznacza to jednak, że z wycieczki trzeba zrezygnować. TPN zachęca, aby kierować się na inne dostępne parkingi: w Bukowinie Tatrzańskiej, w Białce Tatrzańskiej oraz w rejonie Polany Zgorzelisko. Został z nich uruchomiony transport publiczny.
Na Palenicę Białczańską można dotrzeć również transportem zorganizowanym z Zakopanego lub innych miejscowości. TPN również na ten temat przygotował infografikę. Dokładne lokalizacje parkingów oraz ceny transportu zostały podane na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Brak miejsc na parkingach nie jest jedynym utrudnieniem, z którym powinni liczyć się turyści przybywający w Tatry. TPN ostrzega również, że w związku z dużym ruchem turystycznym na szlakach ze sztucznymi ułatwieniami (łańcuchy) mogą tworzyć się kolejki. Chodzi o Rysy, Giewont oraz rejon Orlej Perci.
Turyści powinni także uważać w niższych partiach gór. Mokro i błotniście jest szczególnie na Ścieżce nad Reglami na odcinku Dolina Kościeliska - Dolina Chochołowska oraz dolnej części Wyżniej Doliny Chochołowskiej.
Trwają również remonty szlaków graniowych na odcinkach: Przełęcz Liliowe - Świnica, Grześ - Wołowiec, Siwa Przełęcz - Starorobociański Wierch, dlatego pracownicy parku apelują o zachowanie ostrożności. "Remontowany jest również szlak (droga) w Dolinie Suchej Wody Gąsienicowej na odcinku Psia Trawka - Hala Gąsienicowa - dla rowerzystów mogą pojawić się utrudnienia - konieczność przejścia na odcinkach remontowanych" - pisze TPN w komunikacie.
Wszyscy, którzy wybierają się w góry, powinni pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Przed wyjściem należy sprawdzić prognozy pogody, wycieczkę zaplanować tak, aby wrócić przed zmrokiem, trasę dopasować zarówno do warunków pogodowych, jak i swoich umiejętności oraz doświadczenia.
Należy odpowiednio się ubrać, zabrać ze sobą niezbędny sprzęt, a także m.in. prowiant, naładowany telefon i mapę. Tatrzański Park Narodowy przypomina też o ograniczeniach wynikających z epidemii. Należy zachowywać odległość 1,5 metra od innych, na szlak iść tylko z osobami, z którymi przebywa się na co dzień i unikać dotykania infrastruktury turystycznej (np. ławy, stoły, barierki), która nie jest dezynfekowana.