Bon turystyczny 500 zł. Dla kogo, na co i od kiedy? Wszystko, co musisz wiedzieć o świadczeniu

Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym weszła w życie 18 lipca. Jakie są najważniejsze informacje, które trzeba wiedzieć o bonie turystycznym? Zebraliśmy je w jednym miejscu.

Polski Bon Turystyczny ma być formą wsparcia zarówno naszej branży turystycznej, jak i polskich rodzin, które ucierpiały z powodu kryzysu wywołanego pandemią. Ustawa została już podpisana przez prezydenta, opublikowana w Dzienniku Ustaw i weszła w życie. Oznacza to, że już wkrótce będzie można skorzystać ze świadczenia.

Bon turystyczny - komu przysługuje? Ile wynosi?

Świadczenie przysługuje rodzinom, które posiadają przynajmniej jedno dziecko. Po zaproponowanej przez Senat poprawce, która została później przyjęta przez Sejm, bon przysługuje także dzieciom, których rodzice pracują za granicą i pobierają tam zasiłki na dzieci wyższe niż 500 zł.

Kwota świadczenia z tytułu bonu turystycznego to 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia. Dzieciom z orzeczeniem o niepełnosprawności przysługuje dodatkowe 500 zł, co oznacza, że dla nich łączna kwota bonu będzie wynosiła 1000 zł.

Bon przyznawany jest niezależnie od dochodu. Jest również wolny od podatku. Ministerstwo Rozwoju szacuje, że z programu skorzysta ponad sześć milionów dzieci.

Bon turystyczny - do kiedy można go wykorzystać?

Bon jest ważny aż do 31 marca 2022 roku. Można nim płacić wielokrotnie, aż do momentu wykorzystania całej kwoty. 

Bon turystyczny - jak otrzymać?

Bon 500 zł ma mieć formę elektroniczną w postaci 16-cyfrowego kodu. Aby go otrzymać, nie trzeba składać dodatkowych wniosków. Należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Można to zrobić za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej. Bon zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub zaktualizowaniu danych.

Wciąż nie wiadomo, od kiedy dokładnie będzie można skorzystać z bonu. Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz zapewniała, że będzie to możliwe jeszcze w te wakacje. O konkretny termin, od którego będzie można aktywować bon, zapytaliśmy Ministerstwo Rozwoju. "Obecnie trwają intensywne prace nad systemem teleinformatycznym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do obsługi bonów turystycznych. Gotowość systemu planowana jest na przełomie lipca i sierpnia, aby pierwsze rozliczenia można było realizować jeszcze w te wakacje. Informacja o terminie uruchomienia możliwości aktywacji bonu w systemie teleinformatycznym ZUS, zostanie podana na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Polskiej Organizacji Turystycznej, Ministerstwa Rozwoju oraz na stronie bonturystyczny.gov.pl" - odpowiedział nam resort.

Zobacz wideo Kiedy bon turystyczny trafi do rodzin?

Bon turystyczny - za co można nim zapłacić?

W ustawie zapisano, że bonem będzie można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W praktyce oznacza to możliwość opłacenia pobytu w hotelu, pensjonacie lub gospodarstwie agroturystycznym, a także na kolonii czy obozie: harcerskim, sportowym bądź rekreacyjnym.

Należy pamiętać, że usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, za które chcemy zapłacić bonem, muszą być realizowane na rzecz dziecka, na które bon został przyznany. Na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej zostanie opublikowana też lista podmiotów, w których będzie można wykorzystać bon.

Z pełną treścią ustawy o Polskim Bonie Turystycznym można zapoznać się w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

Więcej o: