Prezydent podpisał ustawę o Polskim Bonie Turystycznym. Za co można nim zapłacić?

Polski Bon Turystyczny wchodzi w życie. W piątek 17 lipca prezydent podpisał ustawę. Bon ma być formą wsparcia dla polskiej branży turystycznej. Jest to dofinansowanie w wysokości 500 zł na każde dziecko, co ma zachęcać do spędzenia urlopu w Polsce. Z bonu będzie można skorzystać jeszcze w te wakacje.

Ustawa przewiduje przyznanie dofinansowania w wysokości 500 zł na każde dziecko. Rodzice dzieci niepełnosprawnych otrzymają dodatkowo jeszcze 500 zł. Podczas prac nad ustawą Senat zgłosił szereg poprawek, w tym m.in. tę, która przyznaje świadczenie również tym dzieciom, których rodzice pracują za granicą. Poprawka została przyjęta przez Sejm. Szacuje się, że z programu będzie mogło skorzystać ponad 6 mln dzieci.

Zobacz wideo Polska najlepsza! Krynica Morska to tylko plażowanie? Zobacz, co jeszcze można tam robić

Bon ma mieć formę elektroniczną. Będzie można go wykorzystać aż do końca marca 2022 roku. Jadwiga Emilewicz zapowiadała, że pierwsze płatności za pomocą bonu będzie można wykonać jeszcze w te wakacje.

Bon turystyczny. Za co można nim zapłacić?

Dofinansowanie można wykorzystać tylko w Polsce - nie ma możliwości, aby bonem zapłacić za granicą. Ministerstwo Rozwoju wyjaśniało, że pieniądze z bonu będzie można przeznaczyć na opłacenie obozu, kolonii, noclegu w hotelu, pensjonacie czy gospodarstwie agroturystycznym.

Trwają też prace nad katalogiem bazy turystycznej, które koordynuje Polska Organizacja Turystyczna. Będzie tam lista przedsiębiorców, u których będzie można wykorzystać bon.

Bon turystyczny. Jak z niego skorzystać?

Szczegółowa procedura została opisana na stronie Ministerstwa Rozwoju. 

Bon otrzymasz po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak 500+. System pozwala na łatwą rejestrację m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej.
Bon zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.
Więcej o: