Rzecznik MŚP apeluje do posłów w sprawie bonu turystycznego. Chodzi o ważną poprawkę Senatu

Wciąż toczą się prace nad ustawą o bonie turystycznym na wakacje. Sejm ją przyjął, ale Senat zgłosił do niej szereg poprawek. W najbliższym czasie ma się nimi zająć komisja sejmowa. W związku z tym rzecznik małych i średnich przedsiębiorców zaapelował do posłów, aby poparli poprawkę Senatu, która dotyczy definicji imprezy turystycznej.

Nie milknie temat bonu turystycznego, który przewiduje wypłatę 500 zł na każde dziecko w rodzinie niezależnie od dochodu. Sejm przyjął już ustawę, ale Senat zgłosił do niej wiele poprawek m.in. tę dotyczącą rozszerzenia bonu na emerytów i rencistów. Teraz zaproponowanymi przez izbę wyższą parlamentu poprawkami zajmie się Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny.

Zobacz wideo Tarcza 4.0. Czy pracodawca może nas wysłać na przymusowy urlop?

W związku z tym Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zaapelował w liście do posłanki Urszuli Ruseckiej, która jest przewodniczącą wspomnianej komisji, o poparcie poprawki Senatu. Nie chodzi jednak o przyznanie bonu również emerytom i rencistom, lecz o rozszerzenie definicji imprezy turystycznej w ustawie. Jeśli poprawka zostanie wprowadzona, ze środków bonu będzie można sfinansować nie tylko zorganizowaną wycieczkę, lecz także pojedynczą usługę turystyczną, taką jak np. zamówienie przewodnika czy wynajęcie kajaków.

Bon wyklucza drobnych przedsiębiorców

Rzecznik MŚP zauważa, że w wersji ustawy zaproponowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę refundację otrzymałyby tylko te usługi turystyczne, które byłyby połączone z co najmniej jeszcze jedną usługą w ramach tej samej podróży bądź wakacji. Jako przykład podał tu przedsiębiorcę, który musiałby zorganizować spływ kajakowy i dodatkowo jeszcze transport na niego. Gdyby te dwie usługi turystyczne były realizowane oddzielnie, wtedy nie mogłyby zostać sfinansowane z bonu.

Adam Abramowicz uważa, że w ten sposób promowani są więksi przedsiębiorcy, których usługi są bardziej kompleksowe. Mniejsi, zajmujący się jednym, konkretnym obszarem (jak np. przewodnicy), są w tej sytuacji poszkodowani. 

Senat wśród swoich poprawek zaproponował m.in. tę o rozszerzeniu definicji imprezy turystycznej o pojedyncze usługi turystyczne. "Tym samym zapewnia to źródło finansowana szerokiej grupie przedsiębiorców, nie powoduje nierówności konkurencyjnych i jest wygodniejsze dla turystów, którzy nie muszą zastanawiać się, za jaką usługę turystyczną mogą zapłacić środkami z bonu" - czytamy w przesłanej do redakcji informacji prasowej.

- Branża turystyczna bardzo dobrze przyjęła zapowiedź bonu turystycznego, gdyż do tej gałęzi gospodarki ma trafić kilka miliardów złotych, a jest ona jedną z dziedzin najbardziej poszkodowanych przez koronawirusa. Jednak rozwiązanie, które przyjął Sejm, mówi, że skorzystać mogą z niego tylko organizatorzy imprez turystycznych, natomiast podmioty świadczące pojedyncze usługi turystyczne są z tego wyłączone - mówi rzecznik i przekonuje, że taki rozwiązane wyklucza drobnych przedsiębiorców.

Dlatego apelowaliśmy do Sejmu i Senatu o zmiany. Senat zaproponował poprawkę, aby także organizator turystyki, czyli pojedynczy mikroprzedsiębiorca, mógł skorzystać z tego bonu. Będę uzasadniał konieczność przyjęcia tej poprawki na Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz przekonywał posłów do tej zmiany

- dodaje Adam Abramowicz. Posiedzenie Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, z udziałem rzecznika odbędzie się 14 lipca o godz. 19.00.

Więcej o: