Kraków w egzotycznym towarzystwie. Nawet Paryż nie załapał się do zestawienia

Serwis Travel and Leisure opublikował swoje coroczne zestawienie World's Best Awards. W rankingu najlepszych miast na świecie znalazło się jedno z Polski. To Kraków, który często pojawia się na tego typu listach. Tym razem znalazł się w gronie m.in. miast z Meksyku czy Tajlandii.

Kraków bardzo często pojawia się w zagranicznych zestawieniach, które dotyczą najpiękniejszych miast, najlepszych miejsc na tzw. city break, czy po prostu takich, które z jakiegoś powodu są warte odwiedzenia. Choć nigdy nie podliczyliśmy, ile rankingów Kraków ma już na koncie, prawdopodobnie jest najczęściej wyróżnianym w ten sposób polskim miastem. 

Zobacz wideo Kraków często trafia do rankingów najlepszych miast. Oto jedno z takich zestawień z przeszłości

Tym razem dawna stolica Polski została doceniona przez czytelników serwisu Travel and Leisure, który co roku publikuje zestawienie World's Best Awards w różnych kategoriach. Listy powstają na podstawie ankiety. Turyści wskazują swoje ulubione miasta, hotele, wyspy, linie lotnicze czy statki wycieczkowe. Jeżeli chodzi o miasta, są one oceniane pod względem przyjaznego nastawienia mieszkańców, kuchni, kultury, atrakcji, krajobrazów i ogólnej wartości.

Kraków w egzotycznym gronie

W zestawieniu na 2020 rok dwa pierwsze miejsca należą do miast w Meksyku - Oaxaca oraz San Miguel de Allende. Jedna z osób w ankiecie przekonywała, że pierwsze z nich jest najpiękniejszym miastem, jakie kiedykolwiek widziała. Jest tam wszystko, czego można potrzebować w czasie podróży: sztuka, architektura, jedzenie i ciekawa historia. Oaxaca jest też pełna fantastycznych targów z lokalnymi produktami.

Z kolei San Miguel de Allende zostało w 2008 wpisane na listę UNESCO. Może poszczycić się świetnie zachowanymi fortyfikacjami oraz sanktuarium. 

Kraków zajął co prawda ostatnie, 25. miejsce, ale znalazł się w towarzystwie naprawdę wyjątkowym. Na liście jest wiele egzotycznych miast, poza wspomnianymi dwoma także m.in. Hoi An w Wietnamie, Chiang Mai i Bangkok w Tajlandii, Udajpur i Dźajpur w Indiach, Luang Prabang w Laosie, Ubud w Indonezji czy Siem Reap w Kambodży. Jest też kilka europejskich akcentów, jak np. Porto, Lizbona czy Rzym. Zabrakło tak słynnych i popularnych wśród turystów miast jak chociażby Paryż czy Barcelona. 

Twórcy zestawienia nie pokusili się jednak o wyjaśnienie, co w poszczególnych miastach (poza zwycięzcą) urzekło czytelników. W przypadku Krakowa zwykle wspomina się o pięknej architekturze, ciekawej historii, kulturze oraz o życiu nocnym. Turystom często polecany jest Kazimierz, jako miejsce pełne śladów żydowskiej kultury oraz klimatycznych restauracji i kawiarni.

Wszystkie miasta z listy World's Best Awards 2020 znajdziecie w tym miejscu

Więcej o: