Najlepsza wyspa świata wybrana. "Tam są najpiękniejsze plaże"

Czytelnicy serwisu Travel and Leisure wybrali najlepsze wyspy na świecie. Zaszczytne pierwsze miejsce przypadło filipińskiemu Palawanowi, na kolejnych znalazły się dwie greckie wyspy - Paros i Milos.

Serwis Travel and Leisure co roku prosi swoich czytelników o wypełnienie ankiety World's Best Awards. Dzielą się w niej swoimi wrażeniami z podróży, oceniają miasta, wyspy, statki wycieczkowe, kurorty czy linie lotnicze. Teraz poznaliśmy wyniki dotyczące wysp. Osoby, które wzięły udział w badaniu, oceniały atrakcje przyrodnicze, plaże, zabytki, jedzenie, nastawienie mieszkańców oraz ogólną wartość danego miejsca. Travel and Leisure podkreśla, że badanie zakończyło się 2 marca, tuż przed wybuchem pandemii, więc jego wyniki odzwierciedlają doświadczenia turystów jeszcze sprzed tego okresu.

Zobacz wideo Jak bezpiecznie przechowywać pieniądze w podróży? Mamy sposób

Na pierwszym miejscu znalazła się wyspa Palawan na Filipinach. Czym przekonała do siebie odwiedzających? Czytelnicy, którzy ją wskazali, przekonywali, że "oferuje najpiękniejsze plaże i kurorty", a "krajobrazy i sceneria wyspy są po prostu wspaniałe".

Palawan zachwyca też niezwykłym, przejrzystym kolorem wody i starymi lasami deszczowymi. Przyciąga miłośników sportów wodnych (szczególnie nurkowania), a jedną z największych atrakcji jest podziemna rzeka Puerto Princesa, której park narodowy znajduje się na liście UNESCO. Autorka tekstu o najlepszych wyspach, Sara Clemence, zauważa, że choć dotarcie na Palawan z różnych części świata stanowi wyzwanie, to, co turyści zastaną na miejscu, zrekompensuje im trudy podróży.

Na Filipinach odnotowano do tej pory ponad 57 tysięcy zachorowań na COVID-19. W ostatnich dniach przybywa ponad 1000 przypadków dziennie (w sobotę 1308, w piątek 1160, w czwartek 1395), z kolei 8 lipca odnotowano dzienny rekord zachorowań od początku epidemii - 2486 przypadków. 

Na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych widnieje informacja, że "w mocy pozostaje czasowy zakaz wjazdu na Filipiny dla cudzoziemców, z wyłączeniem małżonków obywateli Filipin i ich dzieci oraz dyplomatów akredytowanych w Republice Filipin. Zawieszony pozostaje ruch bezwizowy oraz wydawanie wiz przez przedstawicielstwa dyplomatyczno-konsularne Filipin dla obywateli wielu państw, w tym Polski". Wygląda więc na to, że póki co urokami wyspy możemy zachwycać się jedynie na zdjęciach.

Nie wszyscy chcą zdradzać ulubione miejsca

Dwie kolejne pozycje przypadły wyspom Paros i Milos w Grecji. Travel and Leisure zauważa, że niektórzy czytelnicy biorący udział w ankiecie dość niechętnie opowiadali o swoich ulubionych miejscach. "Obawiam się, że będzie to kolejna grecka wyspa, która stanie się bardzo popularna wśród turystów" - powiedział jeden z nich o Milos.

Grecja jest otwarta dla turystów. Od 1 lipca działają wszystkie lotniska regionalne. Rozpoczęły się też wycieczki z biurami podróży. Przed wyjazdem trzeba wypełnić formularz, na podstawie którego generowany jest specjalny kod QR.

Pełne zestawienie 25 najlepszych wysp świata znajdziecie tutaj. Poza wspomnianymi dwiema greckimi wyspami jest także sporo innych z Europy: z Włoch, Chorwacji, Hiszpanii i Portugalii.

Więcej o: