Grecja znów zmienia warunki wjazdu. Tym razem dotyczą formularza, który muszą wypełnić turyści

Od czwartku 9 lipca obowiązują nowe warunki wjazdu do Grecji. Chodzi o formularz Passenger Locator Form, który każdy przyjeżdżający do tego kraju musi wypełnić przed podróżą. Zmienia się termin, w którym trzeba to zrobić.

Passenger Locator Form (PLF) to formularz, który każdy musi wypełnić przed przyjazdem do Grecji. Wpisuje się tam m.in. dane osobowe i kontaktowe, adres, pod którym będzie się przebywać w Grecji (jeżeli będzie to kilka miejsc, należy wskazać to, w którym będzie się przez pierwsze 24 godziny), numer lotu w przypadku podróży samolotem czy informacje o podróżach odbytych w ciągu ostatnich 14 dni.

Po wypełnieniu formularza wygenerowany zostanie specjalny kod QR (osoba wypełniająca otrzyma go mailem w dniu wyjazdu), który trzeba pokazać służbom granicznym. Można go mieć w formie elektronicznej na telefonie, jak i w formie papierowej.

Zobacz wideo Ateny bez kolejki na Akropol. Pomysł na weekend

Po zeskanowaniu kodu podróżny może zostać albo skierowany do wyjścia, albo do obszaru kontroli, gdzie zostanie przeprowadzony test na obecność koronawirusa. Jak czytamy na oficjalnej stronie travel.gov.gr, przyjezdny powinien otrzymać wynik w ciągu 24 godzin. W tym czasie zalecane jest trzymanie społecznego dystansu i stosowanie się do lokalnych wytycznych sanitarnych oraz obserwowanie swojego organizmu pod kątem ewentualnych objawów COVID-19.

Do tej pory formularz PLF trzeba było wypełnić co najmniej 48 godzin przed wyjazdem. Od 9 lipca zasady zostały jednak zmienione i należy to zrobić co najmniej 24 godziny przed podróżą. To pomocne rozwiązanie m.in. dla osób, które kupują wycieczki last minute i mają mniej czasu na załatwienie formalności. 

Od 1 lipca otwarte są wszystkie regionalne porty lotnicze w Grecji. Rozpoczęły się już także pierwsze wycieczki z Polski do tego kraju organizowane przez biura podróży.

Więcej o: