Bon turystyczny 500+. Kiedy będzie? Sejm zajmie się ustawą dopiero po wyborach

Bon turystyczny 500+ ma być sposobem na wsparcie polskich rodzin oraz polskiej turystyki w kryzysie związanym z epidemią. Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym została już uchwalona przez Sejm, jednak Senat zgłosił do niej poprawki. Rzecznik rządu poinformował, że Sejm ponownie zajmie się ustawą dopiero po wyborach prezydenckich.

Bon turystyczny ma być przeznaczony dla rodzin z dziećmi i wynosić 500 zł na każde dziecko do 18 roku życia. Kwota będzie wypłacana niezależnie od dochodu. Dzieciom z orzeczeniem o niepełnosprawności będzie przysługiwać dodatkowe świadczenie w wysokości 500 zł, łącznie będzie to więc 1000 zł. Dopłatę otrzyma prawie 2,4 mln rodzin. W sumie z programu będzie mogło skorzystać ponad 6 mln dzieci.

Bon ma mieć formę karty przedpłaconej. Będzie można nim zapłacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne świadczone przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego w Polsce, a więc np. za pobytu w hotelu, pensjonacie czy agroturystyce, za kolonie oraz za obozy. Ważność bonu minie 31 marca 2022 roku.

Zobacz wideo Co z wakacjami 2020?

Bon turystyczny 500+. Kiedy Sejm zajmie się ustawą?

Sejm uchwalił już ustawę, która następnie trafiła do Senatu. Izba wyższa parlamentu zgłosiła szereg poprawek, m.in. taką, aby bon trafił również do emerytów i rencistów. Ustawa wróciła więc do Sejmu. 

W programie "Sedno sprawy" Radia Plus rzecznik rządu poinformował, kiedy Sejm zajmie się kwestią bonu turystycznego. Z jego wypowiedzi wynika, że nastąpi to po wyborach prezydenckich. "Niech pan sobie spróbuje wyobrazić debatę w Sejmie w tym tygodniu" - powiedział Piotr Müller.

 

Odniósł się też do proponowanej poprawki Senatu. "W tej chwili analizujemy skutki finansowe. Patrzymy na branżę turystyczną jako całość, więc jeżeli okaże się, że środki finansowe byłyby proporcjonalne do tego, jaka pomoc dla branży jest potrzebna, to taka decyzja zostanie podjęta. W tej chwili jeszcze jej nie ma" - wyjaśnił. Rzecznik rządu dodał także, że pod koniec lipca bon powinien być już dostępny.

Bon turystyczny 500+. Jak dostać bon?

Aby otrzymać bon turystyczny, należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Można to zrobić przez Profil Zaufany, kwalifikowany podpis elektroniczny lub za pośrednictwem niektórych systemów bankowości internetowej. 

Aktywacja bonu w systemie teleinformatycznym będzie możliwa o potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Bon turystyczny trzeba będzie pokazać przy rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu. 

Więcej o: