Sinice znów pojawiły się w Bałtyku. Mapa pokazuje, gdzie jest bezpiecznie, a gdzie nie można się kąpać

Sinice w Bałtyku to problem, który powraca co roku. W ostatnich dniach znów informowano o zamkniętych z tego powodu kąpieliskach nadmorskich. Zakwity wody pojawiają się, gdy temperaura jest wyższa, wiatr jest słaby, nie ma opadów. Jak informuje GIS, taki zakwit niekorzystnie wpływa nie tylko na wygląd wody, lecz także na jej jakość i użyteczność. Dlatego powstała mapa, która pokazuje, gdzie można się kąpać, a gdzie obowiązuje zakaz.

Sinice nazywane są inaczej cyjanobakteriami. Mogą osiedlać się w różnych ekosystemach. Niektóre gatunki produkują toksyny. Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, cyjanobakterie występują we wszystkich zbiornikach wodnych, a problem pojawia się, gdy wzrasta ich ilość.

Zakwit wody powstaje, gdy glony zaczynają się namnażać. Zmienia się wówczas jej kolor, obniża się jakość i użyteczność zbiornika. Na pojawianie się zakwitów mają wpływ: wyższa temperatura, słaby wiatr, brak opadów, niewielkie mieszanie kolumny wody oraz dostępność soli biogenicznych, szczególnie fosforanów.

Zobacz wideo Dlaczego woda w Bałtyku jest mętna?

Sinice w Bałtyku. Dlaczego mogą być niebezpieczne?

Każdego roku latem w mediach publikowane są ostrzeżenia dotyczące sinic w Bałtyku, co wiąże się z zakazem kąpieli w danym miejscu. Dlaczego nie wolno wchodzić do wody, gdy pojawią się zakwity sinicowe? GIS wyjaśnia, że ma to związek z toksynami, które produkują niektóre gatunki. 

Toksyny spowodowały w wielu krajach śmierć zwierząt dzikich i domowych (...). U ludzi odnotowano występowanie wysypki w przypadku kontaktu skóry z wodą i zachorowania po przypadkowym połknięciu wody (...). Zagrożenie stanowi również wdychanie aerozoli, zawierających toksyny sinicowe.

Choć zakwity i kożuchy nie zawsze są toksyczne, to na podstawie samego wyglądu wody nie da się określić tego, czy są one bezpieczne czy nie. Dlatego należy unikać kontaktu z kożuchem oraz wodą, która ma zmienioną barwę i zapach, nie poić nią zwierząt i nie używać jej do podlewania. Pływanie w takiej wodzie lub wypicie jej może wiązać się z szeregiem dolegliwości: biegunką, wymiotami, wysypką, swędzeniem i łzawieniem oczu, bólami stawów i mięśni oraz gorączką.

Gdzie nie można się kąpać?

W tym roku pojawiały się już informacje o zakwitach sinicowych, m.in. w niektórych kąpieliskach w Sopocie i Gdyni, a ostatnio także w kąpielisku "Mała plaża" w Helu. Jednak to, że w danym miejscu występują sinice, nie oznacza, że będzie tak przez cały czas. Sytuacja się zmienia, zakwity się przemieszczają, w jednych kąpieliskach są dłużej, w innych krócej. Dlatego co roku tworzona jest specjalna mapa, na której można sprawdzić, gdzie jest bezpiecznie, a gdzie obowiązuje zakaz kąpieli. Znajduje się w serwisie kąpieliskowym GIS i jest aktualizowana na bieżąco - w momencie pisania tego tekstu na żadnej z nadbałtyckich plaż nie obowiązywał zakaz kąpieli z powodu sinic.

embed

fot. Główny Inspektorat Sanitarny

Mapa pokazuje kąpieliska w całej Polsce, nie tylko te nad Bałtykiem. Mogą być oznaczone trzema kolorami: zielony oznacza, że można się kąpać, czerwony, że w danym momencie obowiązuje zakaz, a szary, że kąpielisko jeszcze jest zamknięte lub nie przeprowadzono oceny jakości wody.

Więcej o: