Dolnośląskie na wakacje. To tam zobaczycie miejsce porównywane do Titanica i wyjątkowe w skali Europy stawy

Region pełen tajemnic, majestatycznych zamków i pałaców często o burzliwej historii, oraz miejsc unikatowych, wyróżniających się i docenianych również za granicą. Przyszła pora na podróż przez województwo dolnośląskie, które można odkrywać przez całe wakacje.

Zamek Książ i inne, które zachwycą

Dolny Śląsk pełen jest zapierających dech w piersiach zamków i pałaców. Tym prawdopodobnie najbardziej znanym i jednym z najpiękniejszych jest Zamek Książ, który polecamy odwiedzić, jeśli nigdy w nim nie byliście. 

Jego historia sięga drugiej połowy XIII wieku, kiedy pojawiła się pierwsza pisemna wzmianka o nim. Był to jeden z licznych zamków obronnych księcia Bolka I Surowego. Początkowo nazywano go "Książęcą Górą". Z informacji na oficjalnej stronie zamku dowiadujemy się, że Bolko I Surowy zaczął nazywać siebie "panem na Książu", a kolejni właściciele twierdzy również korzystali z tego tytułu.

embed

fot. Piotr Wytrazek / Shutterstock

Zamek był kilka razy przebudowywany, mówi się o pierwszej i drugiej wielkiej przebudowie oraz trzeciej, jednak już bez przymiotnika "wielki", co wynikało z jej barbarzyńskiego charakteru. Są to zmiany wprowadzone przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. 

Teraz zamek udostępniany jest turystom, znajduje się tam także hotel, a niedaleko stadnina koni. Ten monumentalny budynek można zwiedzać zarówno za dnia, jak i nocą, kiedy odkrywanie jego tajemnic staje się jeszcze bardziej ekscytujące.

Jeżeli Książ to dla was za mało, polecamy wam też wizytę w innych zamkach Dolnego Śląska, a jest ich naprawdę sporo. Możecie wybrać się np. do zamku Czocha (działa tam hotel) ze "studnią niewiernych żon", z której czasem słychać zawodzenie, zamek Kliczków (również z hotelem) czy zamek Grodno, z którym wiąże się legenda o białej damie, która straszy w jego murach.

Wyjątkowe Kościoły Pokoju

Oba kościoły powstały w XVII wieku na mocy pokoju westfalskiego, który kończył wojnę trzydziestoletnią w latach 1618-1648. Cesarz Ferdynand III Habsburg zezwolił wówczas na wzniesienie trzech świątyń protestanckich, tzw. Kościołów Pokoju. Stanęły w Głogowie, Jaworze i Świdnicy. Pierwszy z nich niestety nie dotrwał do naszych czasów. Dwa pozostałe w 2001 roku zostały wpisane na listę UNESCO.

Z budową kościołów wiązały się dodatkowe ograniczenia. Nie mogły przypominać kształtem tradycyjnych świątyń, mieć wież i dzwonów, mogły powstać tylko poza granicami miasta i z materiałów nietrwałych, a budowa nie mogła przekroczyć roku.

Kościół Pokoju w ŚwidnicyKościół Pokoju w Świdnicy Pecold / Shutterstock

Zajrzyjcie do wnętrza obu świątyń. W kościele w Jaworze znajduje się ambona, której kielich wspiera się na rzeźbie anioła. Według legendy anioł jest naturalnej wielkości, co ma przyciągać turystów z całego świata, którzy chcą na własne oczy przekonać się, jak duże są anioły. 

Kopalnia złota w Złotym Stoku

Lubicie spacery podziemnymi trasami turystycznymi? Proponujemy zatem wizytę w Złotym Stoku i tamtejszej kopalni złota. Podczas zwiedzania zobaczycie "Sztolnię Gertrudę", "Chodnik Śmierci" oraz "Sztolnię Czarną", w której znajduje się jedyny w Polsce podziemny wodospad. Na powierzchnię wyjedziecie Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem.

 

Oferta turystyczna kopalni jest jednak znacznie szersza. Możecie wybrać się na przykład na podziemny spływ łodzią, czy obejrzeć wyjątkową "Sztolnię Ochrową", która na oficjalnej stronie kopalni nazywana jest "naszym Titanikiem". Porównanie do legendarnego statku wzięło się stąd, że sztolnia przez lata była w całości zatopiona. 

 

Międzygórze u stóp Masywu Śnieżnika

To jedna z najpiękniejszych miejscowości w regionie. Jej walory odkryto w XIX wieku i wówczas zaczęto ją przekształcać w ośrodek turystyczny. Nowe obiekty noclegowe powstają do tej pory, a te sprzed lat są odnawiane i zyskują drugą młodość - przespacerujcie się po wsi, aby przekonać się, jak pięknie się prezentują.

Znakiem rozpoznawczym Międzygórza jest wodospad Wilczki, który ma 22 metry wysokości i jest drugim co do wielkości wodospadem w Sudetach. Jeśli zdecydujecie się spędzić urlop właśnie w Międzygórzu, wybierzcie się też do Ogrodu Bajek, który powstał w latach 20. XX wieku. To także świetne miejsce wypadowe na górskie wędrówki, ponieważ miejscowość położona jest u podnóża Masywu Śnieżnika.

embed

fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta

W górach, w kajaku, na rowerze

Dolnośląskie to także doskonały region na aktywny wypoczynek. Możecie poznawać jego uroki, spacerując, pływając, jeżdżąc na rowerze czy chodząc po górach. Zaplanujcie wycieczkę na Śnieżkę, która jest najwyższym szczytem Sudetów, oraz na Szczeliniec Wielki, który jest z kolei największym szczytem Gór Stołowych.

embed

fot. MrPat / Shutterstock

Kajakarze mają do wyboru cały szereg rzek, po których organizowane są spływy. Można wybrać się na kajakową wyprawę Nysą Kłodzką, Kwisą, Odrą czy Widawą. Ciekawą atrakcją są też spływy pontonowe Przełomem Bardzkim. 

Na rowerach możecie z kolei przemierzać Dolinę Baryczy czy Bory Dolnośląskie. Polecane są rowerowe wyprawy wokół Książańskiego Parku Krajobrazowego, a dla tych, którzy lubią trasy górskie, szlaki wytyczone w Karkonoszach.

Zobacz wideo Wakeboarding. Idealny sport na letni weekend

Stawy Milickie

Wyglądają naprawdę malowniczo i zdecydowanie warto je zobaczyć. Znajdują się w Parku Krajobrazowym Dolina Baryczy. Są największym w Europie kompleksem stawów rybnych - jest ich tam ponad 300. Stanowią ważne miejsce ochrony rzadkich gatunków ptaków. Organizacja Narodów Zjednoczonych zaliczyła Stawy Milickie do grona tzw. Living Lakes, czyli obszarów wodnych o szczególnych walorach. Na liście znajdują się m.in. Jezioro Wiktorii, Morze Martwe, Bajkał, Balaton czy Titicaca.

Wyprawa nad Stawy Milickie to świetna propozycja dla tych, którzy chcą spędzić czas w szczególnie malowniczej części regionu, w otoczeniu natury. Warto wybrać się do Centrum Edukacyjno-Turystycznego Naturum w Rudzie Sułowskiej, gdzie organizowane są wycieczki Fotosafari, podczas których można zwiedzić teren rezerwatu i obserwować żyjące tam ptaki (a jest to ponad 300 gatunków!). Wycieczki odbywają się z przewodnikiem, który przybliża historię tego wyjątkowego miejsca.

Uwaga! W ostatnich dniach doszło do skażenia Baryczy na odcinku około 60 km. W związku z tym złożono zawiadomienie do prokuratury. Służby apelują, aby do momentu wyjaśnienia sprawy i opanowania sytuacji, zrezygnować z uprawiania turystyki w okolicach rzeki, nie łowić ryb, nie organizować spływów kajakowych. Mamy nadzieję, że kryzys związany ze skażeniem zostanie szybko opanowany i niedługo znów będzie można cieszyć się urokami Baryczy.

 

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Zaliczana jest do najdłuższych i najgłębszych jaskiń w Polsce, jest także najdłuższą jaskinią sudecką. Nazwę zawdzięcza znalezionym w niej szczątkom niedźwiedzia jaskiniowego. Jej znana długość wynosi 5 km, a głębokość 100 m. Na poziomie środkowym jaskini powstała trasa turystyczna, która ma około 360 m, ale pozwala na obejrzenie nawet 500 m jaskini. Podczas spaceru można zobaczyć przepiękną szatę naciekową, a także kości zwierząt z epoki lodowcowej. Trasa jest oświetlona, dla zwiedzających został przygotowany wygodny chodnik.

Przy planowaniu wizyty koniecznie weźcie pod uwagę, że trzeba zrobić rezerwację. Bez tego nie uda wam się zwiedzić jaskini. Ze względu na to, że jest rezerwatem, obowiązuje dzienny limit wejść. 

W środku jest około 6 stopni Celsjusza, wilgotność wynosi ok. 100 proc. Należy więc ciepło się ubrać.

embed

fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta

Twierdza Srebrna Góra

Powstała w XVIII wieku. Jest największą górską twierdzą w Europie i jedną z najważniejszych atrakcji regionu. Zdecydowanie powinniście ją więc odwiedzić. Twierdza, ze względu na swoje położenie, pełniła ważną funkcję - broniła przełęczy, dzięki czemu wrogim wojskom trudniej było się przedrzeć. Mówi się o niej, że jest twierdzą niezdobytą.

 

W obiekcie znajdowało się aż 151 pomieszczeń, w tym m.in. magazyny, zbrojownie, kaplica, więzienie, szpital, browar czy piekarnia. Twierdzę można zwiedzać. Wycieczki odbywają się z przewodnikiem ubranym w historyczny strój. Zwiedzanie trwa około godziny i 15 minut.

Więcej o: