To klasyk, który warto zapisać na liście miejsc do zobaczenia. Jest unikatowym w skali świata zabytkiem hydrotechniki. Powstał w XIX wieku, a w 2011 r. uznano go za Pomnik Historii.
To miejsce, w którym część rejsu pokonuje się tradycyjnie, czyli po wodzie, a część lądem na specjalnym wózku, na którym umieszczane są przeciągane po torowisku statki. Dlaczego postanowiono wybudować właśnie taką konstrukcję? Był to sposób na poradzenie sobie z różnicą poziomów wysokości wody. Wybudowano więc system pochylni, który rozwiązał problem.
Rejsy po Kanale Elbląskim organizuje Żegluga Ostródzko-Elbląska. Na oficjalnej stronie znajdziecie szczegółową ofertę i ceny biletów.
Kolejny cud techniki, który warto zobaczyć przynajmniej raz w życiu. Znajdują się w miejscowości Stańczyki w powiecie gołdapskim, około 40 km od Suwałk.
Wyglądem przypominają rzymskie akwedukty. Są jedną z najpiękniejszych atrakcji regionu i Puszczy Rominckiej, a także jednymi z największych wiaduktów w Polsce - mają około 180 m długości i 36,5 m wysokości. Powstały jako część linii kolejowej łączącej Gołdap i Żytkiejmy. Z bliska robią jeszcze większe wrażenie niż na zdjęciach, więc nie zapomnijcie o tym, aby je odwiedzić.
fot. donvictorio / Shutterstock
Pływaliśmy już statkiem po trawie, teraz pora na coś bardziej tradycyjnego, ale nie mniej atrakcyjnego. Niech wypoczynek umilą wam rejsy szlakiem wodnym, który biegnie przez Wielkie Jeziora Mazurskie. Trasa prowadzi z Węgorzewa do Mikołajek, przez Giżycko oraz Ryn. Rejsy organizowane są przez kilku armatorów, dzięki czemu będziecie mogli wybrać ofertę, która najbardziej wam się podoba i spełnia wasze oczekiwania.
fot. Damian Pankowiec / Shutterstock
Możecie np. wybrać się w rejs statkami Faryj, które wypływają z portu "U Faryja" w Rucianem-Nidzie. Tamtejsze statki pływają po jeziorach: Nidzkim, Guzianka Wielka, Śniardwy, Mikołajskim i Bełdany. Dużą atrakcją jest największy i najszybszy katamaran pasażerski na Mazurach, który zabiera turystów w podróż po malowniczej okolicy od 2017 roku.
Ciekawe rejsy organizuje też Mała Flota. Wycieczki Łabędzim Szlakiem rozpoczynają się w porcie Ekomarina w Giżycku. Trasa prowadzi przez kanał Giżycki na wody jeziora Kisajno, gdzie przepłyniecie pomiędzy urokliwymi wysepkami, na których stworzone zostały rezerwaty przyrody. Dalej kanałem Piękna Góra wpłyniecie na jezioro Tajty, a z niego kanałem Niegocińskim na jezioro Niegocin.
Na jeziorach panują też świetne warunki do żeglowania, więc jeśli tylko macie taką możliwość, możecie podziwiać piękno regionu również z takiej perspektywy.
Z wody zejdźmy na ląd. Warmia i Mazury to aż osiem parków krajobrazowych. W Parku Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej można zobaczyć m.in. gatunki roślin, które charakterystyczne są raczej dla terenów górskich. Znajduje się tam również Srebrna Góra (195 m n.pm.), czyli najwyższe wzniesienie Wysoczyzny Elbląskiej.
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy to 27 tysięcy hektarów. Rozciąga się na trzy województwa i utworzono w nim siedem rezerwatów przyrody. Przebiegają przez niego liczne szlaki turystyczne i przyrodnicze, a jedną z jego atrakcji jest "Dąb Rzeczypospolitej" - pomnik przyrody, ma 33 metry wysokości i 665 cm w obwodzie.
Miłośnikom aktywnego wypoczynku na pewno spodoba się Brodnicki Park Krajobrazowy z jeziorem Bachotek i Bagienną Doliną Drwęcy, który leży na terenie dwóch województw: kujawsko-pomorskiego (większość) i warmińsko-mazurskiego. To tam są jedne z najczystszych wód w regionie. Jest pełen szlaków pieszych, rowerowych i kajakowych, dzięki którym będziecie mogli poznać uroki parku od każdej strony.
Bachotek, fot. Wojciech Kardas / Agencja Gazeta
Warto zajrzeć też do Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej, o której lasach mówi się, że są polską tajgą. Wytyczone zostały tam ścieżki przyrodnicze, szlaki piesze oraz rowerowe, w tym m.in. liczący ponad dwa tysiące kilometrów Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, który przebiega przez pięć województw. Na odcinku na terenie parku na szlaku można zobaczyć m.in. wspomniane mosty w Stańczykach, a także cztery jeziora: Czarne, Przerośl, Linowo oraz Pobłędzie. Przez park wiedzie także szlak "Śladami Rominckich Jeleni" oraz odcinki kilku innych tras.
Ryn to miasteczko położone nad dwoma jeziorami - Ołów i Ryńskim. Jego największą atrakcją jest zamek krzyżacki z XIV wieku, który kiedyś był siedzibą krzyżackich komturów. Teraz znajduje się tam hotel, więc planując wizytę w Rynie, możecie wybrać na nocleg właśnie zamkowe komnaty. W czasie pobytu możecie wziąć udział w Biesiadzie Rycerskiej lub Krzyżackiej i poczuć klimat średniowiecza, zrelaksować się w basenie w podziemiach lub wybrać na zwiedzanie twierdzy - teraz, jak informuje oficjalna strona zamku, z powodu epidemii zwiedzanie możliwe jest tylko dla gości hotelu.
fot. Dakorps/wikimedia commons/CC BY-SA 4.0
Jeśli zaś chcecie spróbować regionalnych przysmaków, wybierzcie się na obiad do młyna wodnego, w którym znajduje się Gościniec Ryński Młyn - miejsce polecane na oficjalnej stronie turystycznej województwa warmińsko-mazurskiego.
Spotkaliście się kiedyś z określeniem Cittaslow? Jak dowiadujemy się ze oficjalnego portalu turystycznego regionu, oznacza to międzynarodową sieć małych miast, które za główny cel postawiły sobie promowanie lokalnych produktów, poprawę jakości życia mieszkańców oraz rozwój kulturalny. Właśnie dlatego każde z miast jest wyjątkowe i niepowtarzalne, wyróżnia się własną tradycją.
Można więc wybrać się do Działdowa, aby zobaczyć Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego, które znalazło się w gronie Siedmiu Nowych Cudów Polski wybranych przez "National Geographic". Zajrzyjcie do miejscowości Reszel, w której znajduje się zamek budowany przez pół wieku (1350-1401). Wybierzcie się na zwiedzanie, by poznać tajemnice, które skrywają mury budynku, a jeśli macie taką możliwość, spędźcie w nim noc - na oficjalnej stronie czytamy bowiem, że "nie odkrył zamku w Reszlu ten, kto nie spędził nocy w jednej z jego komnat".
fot. Martyn Jandula / Shutterstock
A może skusicie się na odwiedziny w "Małej Wenecji Północy", jak bywa nazywane Barczewo na Warmii (ze względu na dużą liczbę mostów)? Zobaczycie tam. Salon Muzyczny im. Feliksa Nowowiejskiego, który był słynnym kompozytorem, synagogę z 1894 roku czy Wieżę Ciśnień z 1907. Wdrapcie się na wieżę ratusza, z której rozciąga się panorama okolicy, wybierzcie się na przejażdżkę rowerową jedną z czterech tras na terenie gminy lub na spływ jednym z trzech proponowanych szlaków kajakowych. W gronie Cittaslow znajduje się również opisywany wcześniej Ryn. Wszystkie miasta znajdziecie na oficjalnej stronie Cittaslow.
fot. BestPhotoStudio / Shutterstock