Polacy pytają biura podróży o wycieczki. "Mamy sygnały, że wyjazdy będą nawet tańsze niż rok temu"

Coraz więcej krajów otwiera swoje granice, biura podróży ruszają z wycieczkami, można więc już zaplanować urlop poza Polską. O które kierunki klienci pytają najczęściej? Jak wyglądają ceny? I czy wszyscy chcą wyjechać za granicę?

Biura podróży poinformowały, że od początku lipca wracają wycieczki zagraniczne. Większość na początek proponuje m.in. Grecję oraz Bułgarię. Niedługo dostępne będą też kierunki włoskie i hiszpańskie. Egzotyka wróci jednak dopiero od października. Trzeba pamiętać, że wciąż zamknięte są granice zewnętrzne Unii Europejskiej.

- Po zapowiedzi otwarcia granic i nieba biura podróży rozpoczęły układanie na nowo siatki połączeń i harmonogramu ofert. Wiemy, że część połączeń "wypadnie", również nie wszystkie hotele będą otwarte. To decyzje biur podróży, na wiele z nich jeszcze czekamy - mówi w rozmowie z nami Klaudyna Fudala z Wakacje.pl.

Zwraca uwagę, że rozkład wycieczek może ulec zmianie. - Terminy zależą od kilku czynników, z czego najważniejsze to nowa siatka połączeń i dopasowanie jej do dostępności hoteli. Pamiętajmy, że nie wszystkie będą otwarte, a to wymaga nowej logistyki. Duże znaczenie ma też uwolnienie miejsc w samolotach od 1 lipca, co oznacza, że na pokład będzie mogło wsiąść 100 proc. pasażerów. I w końcu sytuacja epidemiologiczna w Polsce i w miejscu docelowym. To najważniejszy element tej układanki, bo związany bezpośrednio z bezpieczeństwem turystów - tłumaczy.

Zobacz wideo Ateny bez kolejki na Akropol. Pomysł na weekend

Pytają o klasyki, ale jest też hit z Polski

Od lat jednym z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków jest Grecja. W tym roku się to nie zmieniło. Klaudyna Fudala potwierdza, że w zapytaniach dominują te o Grecję oraz o Bułgarię. - Turyści biorą też pod uwagę Cypr, a zatem kierunki, które otworzyły dla nas swoje granice. 

W stosunku do poprzednich sezonów wzrosła jednak liczba zainteresowanych ofertami z dojazdem własnym samochodem. - Tu króluje Chorwacja, Bułgaria i Czarnogóra - wymienia przedstawicielka Wakacje.pl. Spodziewa się również, że kiedy znów będzie można podróżować do Egiptu, Turcji i Tunezji, zainteresowanie tymi kierunkami na wakacje też będzie bardzo duże.

Znaczna część osób urlop zamierza jednak spędzić w Polsce. Okazuje się, że krajowym hitem tegorocznych wakacji jest Pomorze Zachodnie. 

"Wycieczki będą nawet tańsze niż rok temu"

Branża turystyczna jest jedną z tych, które najmocniej odczuły skutki kryzysu związanego z koronawirusem. Czy zatem turyści powinni spodziewać się podwyżek cen wyjazdów? Okazuje się, że niekoniecznie.

- Możemy powiedzieć, że wbrew wcześniejszym domysłom, ceny wycieczek są normalne, czyli niezawyżone w stosunku do ubiegłego, dłuższego przecież sezonu - przekonuje Klaudyna Fudala i dodaje, że docierają do nich sygnały z biur podróży, że wyjazdy będą nawet tańsze niż rok temu.

Przyjmując założenie, że najbardziej atrakcyjne cenowo oferty to te najtańsze, to najlepiej prezentują się Bułgaria, Chorwacja czy Albania. - Z kolei za wakacje w Grecji zapłacimy ok. 2500 zł za osobę. Co do zasady, najlepszy stosunek ceny do jakości z tych popularnych kierunków ma Turcja - mówi nam przedstawicielka Wakacje.pl.

Wycieczki tanieją

Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA co tydzień publikuje Analizę Cen Imprez Turystycznych dla sezonu letniego 2020. W zestawieniu brany jest pod uwagę pierwszy pełny tydzień sierpnia (3-9 sierpnia 2020), który definiuje się jako wysoki sezon. 

Z analizy dowiadujemy się, że w minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami we wspomnianym okresie spadła o 28 złotych (tydzień do tygodnia). Poprzednio ceny spadły o 56 zł, a w dwóch jeszcze wcześniejszych zestawieniach była mowa o wzroście o 42 i 7 złotych.

Które kierunki w ubiegłym tygodniu potaniały najbardziej? Największe obniżki średnich cen wycieczek dotyczą Malty (o 483 zł), Gran Canarii (o 165 zł) oraz Fuerteventury (o 143 zł). Najbardziej podrożały z kolei ceny wyjazdów do Grecji: na Zakynthos (o 115 zł), Kretę (o 86 zł) oraz Rodos (o 72 zł).

Nieduże wzrosty cen wyjazdów odnotowano na kierunkach tureckich - o średnio 19 złotych, a dość znaczące w Bułgarii - o 47 złotych. Na tym ostatnim kierunku średnie ceny wycieczek osiągnęły najwyższy poziom w tym sezonie turystycznym

- czytamy w raporcie.

Jeżeli chodzi o porównanie rok do roku, analiza pokazała, że w minionym tygodniu średnia cena była niższa wobec średniej ceny w poprzednim sezonie o 69 złotych. Największe roczne spadki zanotował Cypr (o 546 zł), Malta (o 511 zł), Albania (o 327 zł) i Korfu (o 293 zł).

Jeśli zaś chodzi o najwyższe wzrosty, to są to miejsca na Synaju (średnio o 314 zł), Marsa Alam (o 243 zł) oraz Portugalia (o 196 zł). 

*Zestawienie obejmuje po raz trzydziesty pierwszy w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2020, definiowanym jako pierwszy pełny tydzień sierpnia (03.08-09.08 2020), zebranych w dniu 25 czerwca 2020 z cenami dla tego samego okresu zebranymi w dniu 18 czerwca 2020, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi w dniu 27 czerwca 2019 roku.

Więcej o: