W Wielki Czwartek (Gründonnerstag) obowiązkowo trzeba zjeść coś zielonego.
Od Wielkiego Czwartku do Niedzieli Wielkanocnej po wsiach i miasteczkach krążą tzw. Ratschenbuben, chłopcy hałasujący drewnianymi grzechotkami. Ich dźwięk ma zastąpić brzmienie kościelnych dzwonów, które zgodnie z tradycją poleciały do Rzymu i wrócą dopiero w pierwszy dzień świąt.
W Niedzielę Wielkanocną dzieci z pasją oddają się zwyczajowi Nesterlsuchen, tzn. szukania koszyczków wielkanocnych (Osternester), które wielkanocny zajączek (Osterhase) wypełnił pisankami i słodyczami. Ulubioną rodzinną zabawą w Niedzielę Wielkanocną jest Eierpecken, czyli tłuczenie jajek - dwa jajka zderza się czubkami lub bokami, wygrywa ten, którego pisanka pozostanie nienaruszona.
Do największych świątecznych atrakcji należą tzw. Ostermärkte, jarmarki wielkanocne, na których można kupić pisanki, ozdoby i palemki. Organizowane są m.in. w pałacu Schönbrunn w Wiedniu (barokowa rezydencja Habsburgów), a także na placu Freyung i lokalnie w wielu dzielnicach miasta. Jednym z najbardziej znanych jest wiedeński Kalvarienbergmarkt - ponad 350 lat tradycji! Spróbować na nim można słynnego Kalvarienbergkipferl, czyli rożka kalwaryjskiego, lub kupić figurkę Bamkraxlera - ludzika z dzwonkiem, który powoli schodzi z metalowej szyny. To nawiązanie do biblijnej postaci celnika z Jerycha Zacheusza, który według Ewangelii św. Łukasza był niskiego wzrostu i aby zobaczyć przechodzącego Jezusa, wspiął się na palmę - Jezus spojrzał do góry i spytał, czy może go odwiedzić w domu. Zacheusz szybko zszedł z palmy i podjął Chrystusa...
Austriacka stolica od lat słynie z corocznego Muzycznego Festiwalu Wielkanocnego "Osterklang" gromadzącego licznie miłośników muzyki pasyjnej i kontemplacyjnej - od barokowej po współczesną. Tegoroczny trwa od 14 do 24 marca. W programie m.in. "Pasja wg św. Mateusza" Bacha w wykonaniu Filharmoników Wiedeńskich i koncert Wiedeńskiej Orkiestry Symfonicznej "Wiosna w Wiedniu".
Więcej o festiwalu: http://www.osterklang.at