Podkarpackie na wakacje. To tam są najdziksze góry w Polsce, w które turyści wciąż rzadko docierają

Zabraliśmy was już w podróż po województwie podlaskim, teraz przyszła pora na podkarpackie. Spokojny Beskid Niski, wspaniałe zamki, Przemyśl z nietypowym muzeum czy szlak turystyczny, który można zwiedzać przez całe wakacje. Pora bliżej zapoznać się z tym regionem.

Rezerwat Prządki

Jeden z najciekawszych rezerwatów w tym regionie, jest częścią Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Znajduje się w pobliżu drogi Krosno-Rzeszów. Swoją nazwę zawdzięcza legendzie, według której panny dworskie zostały zamienione w skały, ponieważ przędły len w święto. To właśnie te ciekawe w swych kształtach formacje skalne stanowią główną atrakcję rezerwatu. Posiadają nawet swoje nazwy, wśród nich są m.in. Prządka-Matka, Prządka-Babka czy Zbój Madej.

Przez rezerwat przebiega pięć tras turystycznych. Poświęćcie trochę czasu i przespacerujcie się nimi. Niedaleko zaś znajduje się ruiny Zamku Kamieniec w Odrzykoniu, o którym przeczytacie dalej.

 

Zachwycające zamki

Zamek Kamieniec znajduje się na skraju wspomnianego parku krajobrazowego. Powstał w XIV wieku i jest położony na skalnym wzgórzu. Do dziś zachowały się jedynie ruiny, co nie znaczy, że twierdza nie jest warta odwiedzenia. Turyści mogą zwiedzać jego teren, a także interaktywną salę tortur. Na zamku organizowane są również warsztaty ceramiczne. Warto dodać, że to właśnie na tym zamku toczyła się akcja "Zemsty" Aleksandra Fredry.

Kolejnym obiektem, który powinien znaleźć się na waszej podkarpackiej liście, jest zamek w Krasiczynie. Uważa się go za jeden z najpiękniejszych pomników polskiego renesansu. Charakterystycznymi elementami zamku są cztery baszty, które powstały w narożnikach. Warto zwrócić uwagę na dekoracje ścienne wykonane techniką malarską o nazwie sgraffito. Zamek dostępny jest dla zwiedzających.

Zamek w KrasiczynieZamek w Krasiczynie Netzach/wikimedia commons/CC BY-SA 4.0

Na koniec proponujemy wizytę w zamku w Baranowie Sandomierskim. Przepięknie prezentuje się m.in. wewnętrzny dziedziniec zamku, który otoczony jest krużgankami. Rezydencja została wybudowana w XVI wieku. Bywa nazywana "Małym Wawelem" ze względu na podobieństwa architektoniczne do zamku królewskiego w Krakowie. Obecnie w zamku znajduje się hotel, można więc tam przenocować, a także restauracja.

Przemyśl

Chcecie zobaczyć wystawę fajek i dzwonów? Jedźcie do Przemyśla. Mówi się o nim, że jest stolicą polskiego ludwisarstwa i fajkarstwa. Działa tam Muzeum Dzwonów i Fajek, które jest oddziałem Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Zobaczycie w nim fajki o przeróżnych kształtach, pięknie zdobione i bardzo oryginalne. Muzeum mieści się w Wieży Zegarowej, jest to więc idealna okazja, aby wizytę połączyć z podziwianiem panoramy miasta oraz okolicy z jej górnego tarasu. 

Przemyśl to także twierdza, która w czasie I wojny światowej stała się miejscem walk m.in. Austriaków, Polaków, Węgrów, Czechów czy Włochów. Była porównywana do francuskiej twierdzy Verdun. To świetny obiekt szczególnie dla miłośników historii, którzy mogą tutaj poczuć klimat dawnych lat. Poza tym twierdzę można zwiedzać na wiele sposobów - zarówno pieszo, jak i na rowerze, a nawet konno.

Wybierzcie się też na zwiedzanie Zamku Kazimierzowskiego, który został wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego i gruntownie przebudowany w XVI wieku. Wizytę połączcie ze spacerem po pobliskim Parku Zamkowym. 

Zobacz wideo Perły architektury, malownicze widoki i trasy rowerowe. Ta idylla leży w Polsce

Bieszczadzka Kolejka Leśna

Bieszczady to, przynajmniej naszym zdaniem, jeden z najpiękniejszych zakątków Polski. To właśnie przez jego malownicze tereny sunie Bieszczadzka Kolejka Leśna, dbając o to, aby Bieszczady zagościły na długo w sercach kolejnych pokoleń.

Historia kolejki sięga XIX wieku, jej pierwszy odcinek został oddany do użytku w 1898 roku. Kolejka miała burzliwe dzieje, pojawiło się nawet ryzyko, że całkiem zniknie z bieszczadzkiego krajobrazu. Jak jednak dowiadujemy się z oficjalnej strony, "dzięki staraniom powołanej Fundacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Cisnej - Majdanie udało się reaktywować jej działalność i udostępnić ją na nowo turystom". Kolejka przemierza Bieszczady od maja do października. Szczegółowy rozkład jazdy oraz cennik znajdują się na stronie atrakcji.

Bieszczadzka Kolejka LeśnaBieszczadzka Kolejka Leśna Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl

Beskid Niski

Bywa nazywany krainą łagodności. Mówi się o nim także, że to najdziksze góry w Polsce. Można by o nim napisać osobny tekst i to nawet nie jeden. Położony jest na terenie dwóch województw - podkarpackiego oraz małopolskiego.

Turyści, którzy dotarli w Beskid Niski, szczególnie cenią sobie panującą tam ciszę i spokój oraz brak wszechobecnej komercji czy tandetnych pamiątek. Wybierzcie się na wycieczkę szlakami Magurskiego Parku Narodowego (leży na granicy wspomnianych województw) - od was zależy, czy będziecie zwiedzać pieszo, na rowerze czy konno.

Z Beskidem Niskim nierozerwalnie związana jest też łemkowska tradycja. Aż do Akcji "Wisła" tereny te były zamieszkiwane przez Łemków. Do tej pory można zobaczyć tam pozostawione przez nich ślady, m.in. piękne, drewniane cerkwie np. we wsi Kotań (podkarpackie) czy Hańczowej (to już woj. małopolskie).

Cerkiew w KotaniCerkiew w Kotani Henryk Bielamowicz / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Szlak Architektury Drewnianej

Dla pasjonatów architektury pozycja obowiązkowa. Być może będziecie potrzebowali nawet całych wakacji, aby go zwiedzić. Ten w województwie podkarpackim liczby bowiem aż 1200 kilometrów, w ramach których wyznaczono dziewięć tras turystycznych. Dzięki nim można dotrzeć do ponad 130 zabytkowych obiektów w różnych zakątkach regionu.

Częścią podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej jest m.in. drewniany kościół gotycki w Haczowie. Jest największym tego typu w Europie i najstarszym w Polsce, znalazł się na liście dziedzictwa UNESCO. Na uwagę zasługuje też cerkiew pw. św. Michała Archanioła w Świątkowej Wielkiej, która wyróżnia się ciekawymi kolorami, a kilka lat temu przeszła gruntowny remont. Zajrzyjcie do środka, aby zobaczyć przepiękne polichromie (ozdobne malowidła).

 

Warto też podjechać np. do Chotyńca, Radruża czy miejscowości Blizne z jednym z najcenniejszych obiektów na szlaku.

Więcej o: