Bon turystyczny 500+ dla rodzin z dziećmi niezależnie od dochodu. Sejm przyjął ustawę

Bon turystyczny 500+ to zapowiadany program pomocy dla polskiej turystyki. W piątek 19 czerwca Sejm przyjął prezydencką ustawę. Według niej na każde dziecko w rodzinie będzie przysługiwało 500 zł, które będzie można wykorzystać w turystyce. Ustawa zakłada też, że rodzice dzieci z niepełnosprawnością dostaną dodatkowe 500 zł.

Bon turystyczny 500+ może być wykorzystany tylko w kraju. Program ma być bowiem wsparciem dla branży turystycznej, która ucierpiała z powodu epidemii. Będzie udostępniany w systemie teleinformatycznym ZUS. Po aktywacji jego numer zostanie przesłany na numer telefonu komórkowego lub adres poczty elektronicznej beneficjenta.

Ze świadczenia będzie można skorzystać do marca 2022 roku. Bonem turyści będą mogli zapłacić np. za pobyt w hotelu, pensjonacie, na kolonii, a także na obozie m.in. harcerskim czy sportowym. Bon trzeba będzie pokazać podczas robienia rezerwacji lub najpóźniej przy zakwaterowaniu. 

"Bon turystyczny jest pomocą dla polskich rodzin i polskiej turystyki. Jest kierowany do wszystkich rodzin z dziećmi, niezależnie od tego, jakie mają zarobki" - mówiła Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju.

Dodatkowe świadczenie zostało przygotowane dla dzieci z niepełnosprawnością. "Będzie przysługiwało dodatkowe świadczenie w formie bonu, na podstawie złożonego w systemie teleinformatycznym oświadczenia osoby uprawnionej, o legitymowaniu się przez dziecko orzeczeniem poświadczającym niepełnosprawność. Wartość Polskiego Bonu Turystycznego, podobnie jak wartość dodatkowego świadczenia w formie bonu przysługującego na dzieci niepełnosprawne, będzie wynosiła 500 zł" - mówi cytowana na stronie rządowej Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Anna Surówka-Pasek.

Z nowego rozwiązania będzie mogło skorzystać około 6,5 mln osób. Koszt dla budżetu to ponad 3,5 mld zł. Na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej ma znaleźć się lista przedsiębiorców, u których zrealizować będzie można bon turystyczny.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział, że izba wyższa zajmie się ustawą o bonie turystycznym 500+ na najbliższym posiedzeniu.

Zobacz wideo Na wakacje spakuj się z pomysłem. Oto domowe triki

Bon turystyczny 500+. Krok po kroku

Na stronie rządowej zamieszczona została dokładna instrukcja skorzystania z bonu. Oto, co trzeba będzie zrobić:

  • Jeśli spełniasz kryteria, otrzymasz bon po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). System pozwala na łatwą rejestrację m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej.
  • Aktywacja twojego bonu w systemie teleinformatycznym nastąpi po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych.
  • Bon będziesz musiał okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu. Pamiętaj - program obejmuje tylko wyjazdy krajowe.
  • Jeśli będziesz miał pytania i wątpliwości dotyczące programu, będziesz mógł skorzystać ze specjalnej infolinii. Będzie wspierała zarówno turystów, jak i przedstawicieli branży turystycznej.
Więcej o: