Najbezpieczniejsze miejsca na wakacje w Europie wybrane. Są dwa polskie miasta

Organizacja European Best Destination stworzyła listę najbezpieczniejszych miejsc w Europie na urlop. Przy wyborze miast brano pod uwagę sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, bliskość szpitali oraz dostępnych łóżek, a także wprowadzony reżim sanitarny.

Na liście znalazło się 20 miejsc. Za najbezpieczniejszy kierunek organizacja uznała Tbilisi w Gruzji. W uzasadnieniu napisano, że Gruzja jest jednym z krajów najmniej dotkniętych przez pandemię. Władze szybko zareagowały i wprowadziły obostrzenia, dzięki czemu udało się zapobiec nadmiernemu rozprzestrzenianiu koronawirusa i ograniczyć skutki epidemii w tym kraju.

Twórcy zestawienia podkreślają również, że Gruzja wprowadziła liczne zasady, które po otwarciu granic mają pomóc w zminimalizowaniu ryzyka zakażenia. Zachęcają też, aby odwiedzać Tbilisi, ponieważ jest to miasto, w którym przeszłość wspaniale łączy się z teraźniejszością i przyszłością. Stolica Gruzji stała się bardzo modnym kierunkiem, w którym świetnie będą czuli się zarówno miłośnicy kultury, jak i doskonałego jedzenia czy architektury.

Wśród zalet, które mają zachęcić do podróży, wymieniono także pięć razy niższy wskaźnik przestępczości niż w Londynie i Paryżu, większą liczbę łóżek szpitalnych na 1000 mieszkańców niż w Danii czy Szwecji, a także duży wybór niewielkich apartamentów dla turystów i pensjonatów, które zapewniają prywatność.

Zobacz wideo Hel w przeciwną stronę i wielkie koło z Warszawą w środku? Cudzoziemcy rysują Polskę

Warszawa i Gdańsk wśród najbezpieczniejszych miast

Na liście pojawiły się też dwa polskie akcenty. Twórcy zestawienia umieścili w nim Warszawę (13. miejsce) oraz Gdańsk (17. miejsce). Zdaniem European Best Destination, Polska dobrze poradziła sobie z epidemią. Szpitale nie były przeciążone, a łóżek szpitalnych na mieszkańca jest więcej niż np. w Holandii czy Szwajcarii

Jeśli zaś chodzi o samą Warszawę, autorzy listy uznali ją za jedno z najbardziej niesamowitych miast w Europie. Odnieśli się do historii, która pokazała, że mieszkańcy Warszawy są zdolni stawić czoła nawet największym przeciwnościom.

Twórcy zestawienia zachwalają też dużą liczbę modnych restauracji i kawiarni, ciekawe muzea, koncerty i wydarzenia plenerowe, a także odnowione po drugiej wojnie światowej Stare Miasto. Podobnie jak w przypadku Tbilisi, tak i tutaj zwrócono uwagę na niższy niż w innych stolicach europejskich wskaźnik przestępczości.

Z kolei Gdańsk został nazwany "turystyczną perłą" oraz "perłą Bałtyku". Autorzy listy nie rozpisali się jednak szczególnie na temat jego walorów. Uznali Gdańsk za kierunek idealny na rodzinny wyjazd i zachęcili do zwiedzania jego historycznych dzielnic oraz wizyty w okresie świątecznym, ponieważ gdański jarmark bożonarodzeniowy jest zaliczany do najpiękniejszych w Europie.

Pełną listę bezpiecznych kierunków znajdziecie w tym miejscu.

Więcej o: