Tatry. TOPR ogłosił pierwszy stopień zagrożenia lawinowego po opadach śniegu

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe 26 maja ogłosiło pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. W komunikace czytamy, że możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Prognozowany jest także dalszy opad śniegu.

18 maja TOPR poinformowało, że zawiesza wydawanie komunikatów lawinowych do czasu pojawienia się zagrożenia lawinowego. We wtorek 26 maja przed godziną 20 ratownicy wydali komunikat o pierwszym stopniu zagrożenia.

"Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin" - czytamy na stronie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Zobacz wideo Stopnie zagrożenia lawinowego

Warunki na ogół są dogodne, ale ratownicy przypominają, żeby zachować szczególną ostrożność na stokach bardzo stromych lub ekstremalnych. Prognozują też dalsze opady śniegu, które mogą spowodować wzrost zagrożenia lawinowego, zwłaszcza powyżej 2000 m n.p.m.

Na stronie, na której publikowane są komunikaty o zagrożeniu lawinowym, zamieszczony jest także ważny apel do turystów, narciarzy oraz taterników. "Twoje bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od Ciebie. Bądź rozważny. Dopasuj swoje plany do aktualnych i prognozowanych warunków w Tatrach, oraz do Twoich umiejętności i doświadczenia zimowego" - brzmi jeden z jego fragmentów.

Również Tatrzański Park Narodowy ostrzega przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. 

Na szlakach jest ślisko, mokro i błotniście (błoto w dużych ilościach zalega na Ścieżce nad Reglami, na odcinku między Doliną Chochołowską, a Lejową). W wyższych partiach Tatr (od wysokości około 1800 m n.p.m.), warstwa świeżego śniegu pokryła śnieg starszy i zmrożony. Powyżej górnej granicy lasu w wielu miejscach nadal zalega twardy śnieg i występują oblodzenia.

Rozmarzają też tatrzańskie stawy. TPN apeluje, by nie wchodzić na taflę lodu. Pełen komunikat można przeczytać tutaj >>

Więcej o: