Polska plaża jedną z najbezpieczniejszych w Europie. "Jest rajem na ziemi"

Organizacja European Best Destination stworzyła listę plaż najbezpieczniejszych pod względem ryzyka zakażenia się koronawirusem. Na trzecim miejscu zestawienia znalazła się plaża na Półwyspie Helskim. Bezpieczniejsze od niej okazały się tylko plaże w Portugalii i Grecji.

Lista powstała na podstawie wielu kryteriów. Przy jej tworzeniu wzięto pod uwagę między innymi liczbę osób zakażonych koronawirusem w całym kraju, wielkość plaż oraz liczbę metrów kwadratowych dostępnych dla każdej osoby.

Wybierano je także pod kątem liczby miejsc noclegowych, które gwarantują środki higieny i bezpieczeństwa oraz umożliwiają zachowanie dystansu społecznego, czyli np. apartamenty, prywatne wille, małe i średnie hotele. Nie bez znaczenia była też bliskość szpitali oraz liczba dostępnych w nich łóżek.

Półwysep Helski w pierwszej trójce

Twórcy rankingu uznali, że jedną z plaż, która szczególnie zasługuje na wyróżnienie, jest ta na Półwyspie Helskim. Organizacja uznała, że Polska jest jednym z krajów najmniej dotkniętych pandemią. Podkreślono, że szpitale nie były przeciążone, a na jednego mieszkańca przypada więcej łóżek szpitalnych niż w wielu innych krajach europejskich, np. w Holandii czy Szwajcarii.

Zobacz wideo Hel jest piękny, ale takiego go jeszcze nie widzieliście

Półwysep Helski został, mimo swojej nazwy (ang. hell oznacza piekło), uznany przez European Best Destination za "raj na ziemi". Doceniona została długość i szerokość plaży, twórcy listy podkreślają także, że jest miejscem idealnym zarówno dla tych, którzy lubią leniwy wypoczynek, jak i dla aktywnych osób. Zalecają wypożyczenie roweru i zwiedzenie półwyspu. Osobom bardziej zaprawionym w bojach proponują wyprawę rowerową aż ze Świnoujścia.

Na koniec autorzy zestawienia zażartowali z nazwy półwyspu. "Wyobraź sobie reakcję swojego szefa, gdy zapyta cię, dokąd jedziesz w te wakacje, a ty odpowiesz, że na Hel" ("Imagine your boss’s reaction after he asks you: "Where are you going on holiday this summer?" "I'm going to Hel!"). To gra słów, którą po angielsku można byłoby zrozumieć jako "jadę do piekła".

Zwycięzcą rankingu została plaża w greckim mieście Preweza. Grecja jest jednym z krajów, w który koronawirus uderzył najmniej i już od 15 czerwca zacznie przyjmować pierwszych turystów z zagranicy. Drugie miejsce przypadło plaży Comporta w Alentejo w Portugalii.

Pełną listę znajdziecie w tym miejscu.

Więcej o: