17. edycja Targów Sportów Wodnych i Rekreacji "Wiatr i Woda" 2005

W dniach 10-13 marca 2005 r. w centrum EXPO XXI w Warszawie przy ul. Prądzyńskiego odbędzie się 17. edycja Targów Sportów Wodnych i Rekreacji "Wiatr i Woda" 2005

Z roku na rok impreza się powiększa i uczestniczy w niej coraz więcej wystawców zagranicznych. W ubiegłym roku w targach wzięło udział dziesięć wystawców z zagranicy, w tegorocznej będzie ich prawie dwa razy więcej.

Swoje wyroby oraz usługi zaprezentują producenci, importerzy i dystrybutorzy z Polski, Czech, Egiptu, Grecji, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch, Chorwacji i Ukrainy. Do ich dyspozycji oddajemy nowoczesne centrum wystawiennicze, o powierzchni ok. 9 tys. m kw. (rok temu na 8 tys. m kw. gościliśmy ok. 230 firm). Targi odwiedziło ponad 20 tys. osób, a w biurze prasowym akredytowało się 120 dziennikarzy. W tym roku wyniki powinno być podobnie.

Targi "Wiatr i Woda" są największą i najstarszą imprezą wystawienniczą branży sportów wodnych i rekreacji w Polsce. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 1990 r. w Zegrzu, od 1991 r. odbywają się w Warszawie. Spotykają się na nich sympatycy sportów wodnych z całej Polski.

Targi pretendują do miana istotnego wydarzenia na rynku europejskim. W 2004 r. zostały przyjęte do Międzynarodowej Federacji Organizatorów Targów Żeglarskich (International Federation of Boat Show Organisers) zrzeszającej światowych organizatorów wiodących targów żeglarskich. IFBSO istnieje od 40 lat i skupia 48 wystawienniczych imprez sportów wodnych z 24 krajów na czterech kontynentach. Przyjęcie targów "Wiatr i Woda" do grona członków tej federacji oznacza, że 17. edycja targów została wpisana do kalendarza ważnych imprez targowych z dziedziny sportów wodnych publikowanego przez IFBSO.

Organizatorem wykonawczym 17. edycji targów jest Murator EXPO, który odpowiada za ich kompleksowe i profesjonalne przygotowanie. Współorganizatorem - Stowarzyszenie Przemysłu Jachtowego "Polskie jachty", którego członkowie wraz z Muratorem EXPO są od roku współwłaścicielami imprezy.

Na targach "Wiatr i Woda" 2005 będą przedstawione wszystkie dziedziny aktywnego wypoczynku związanego z wodą: żeglarstwo, jachting motorowy, windsurfing, kajakarstwo, nurkowanie, zarówno w kategoriach sportu wyczynowego, jak i traktowanych rekreacyjnie. Odbędzie się premiera dwóch jachtów nowej klasy Żagle 500: Skipi 500 i Twins 500, prezentacja tegorocznej nowości wśród motorówek - Quicksilver 890 Cruiser. Zostanie pokazany najnowszy układ napędowy do łodzi motorowych IPS zabezpieczony 40 patentami autorskimi. Swoje umiejętności zaprezentują ratownicy WOPR. Wystąpią zespoły szantowe. Zainteresowani będą mogli spotkać się z mistrzami sportów motorowodnych, m.in. Waldemarem Marszałkiem, Witoldem Bartnickim, Łukaszem Ciołkiem i Jackiem Posłusznym. W specjalnie urządzonej wiosce windsurfingowej odbędą się prezentacje - od tradycyjnych desek, przez ice-, kite- city-, po snowsurfing. Kajakarze i wioślarze wysłuchają odczytów i wykładów na kajakowym szlaku. W miasteczku nurkowym płetwonurkowie opowiedzą o nurkowaniu podlodowym i rebreathery - nurkowaniu przyszłości. Zainteresowani obejrzą galerię podwodnych zdjęć.

Wystawcy dostaną nagrody Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego, Polskiego Związku Żeglarskiego oraz Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Uhonorują ich także redakcje miesięczników: "Nurkowanie" - Srebrną Płetwą, "Żagle" - najstarszą nagrodą Gwoździem Targów "Wiatr i Woda" im. Jerzego Fijki (w kilku kategoriach) oraz publiczność.

Zgodnie z oczekiwaniami wystawców i zwiedzających targi będą trwały cztery dni (o jeden dzień dłużej niż dotychczas). Zostały też wydłużone godziny otwarcia - w dni powszednie zapraszamy od 10 do 19.

W związku z 17. edycją został uruchomiony serwis www.wiatriwoda.pl adresowany zarówno do klientów indywidualnych, jak i profesjonalistów z branży, w języku polskim i angielskim, aby umożliwić wystawcom i gościom z zagranicy swobodne korzystanie z zawartych tam informacji. Atuty serwisu to kompleksowość i przejrzystość układu gwarantujące szybkie dotarcie do poszukiwanej informacji. Zawarte w nim wiadomości podzielono na bloki tematyczne, np. Dla Wystawców, Dla Zwiedzających, Galeria Zdjęć, Biuro Prasowe, Organizatorzy, Kontakt. Bezpośrednio z serwisu można zamówić newsletter z bieżącymi informacjami o targach i ofercie wystawców, których przypisano do sektorów branżowych, co umożliwia łatwy kontakt z wystawcą zarówno przed targami, jak i po nich.

Więcej o: