Bon turystyczny 1000+ dla pracowników. Wyjaśniamy, kto będzie mógł skorzystać

Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju w rozmowie z portalem money.pl zapowiedziała, że zostanie wprowadzony bon turystyczny 1000+. Ma to być forma wsparcia dla branży turystycznej, która ucierpiała z powodu epidemii. Komu bon turystyczny będzie przysługiwał?

Bon turystyczny 1000+. Dla kogo?

Bon turystyczny przeznaczony ma być dla osób zatrudnionych na umowie o pracę, które nie zarabiają więcej niż przeciętne wynagrodzenie (5200 zł w 2020 r.). Program ma na celu wesprzeć przemysł turystyczny w Polsce, który znalazł się w kryzysie z powodu epidemii choroby COVID-19. Bon turystyczny przeznaczony jest zatem na pokrycie kosztów wyjazdów krajowych, nie zagranicznych.

Zobacz wideo Świat się zatrzymał, a przyroda łapie oddech

"Tak jak w wielu zakładach pracy pracownicy dostają w okolicach świąt bony od swoich pracodawców, tak my w podobnej strukturze chcemy, żeby pracodawcy mogli taki bon zafundować swoim pracownikom" - powiedziała Jadwiga Emilewicz w programie "Money. To się liczy". Zapowiedziała, że w tym roku bon turystyczny w 90 proc. będzie sfinansowany z budżetu państwa, a w 10 proc. przez pracodawcę. "Nie będziemy sięgać do kieszeni pracodawców, bo ten rok nie jest rokiem na to, żeby zmuszać pracodawców do wzmożonych wydatków" - wyjaśniła.

Bon turystyczny 1000+. Aż 7 mld zł z budżetu państwa

Wiadomo też, ile nowy program wspierający będzie kosztował. Koszty na ten rok to 7 mld zł z budżetu państwa. Jadwiga Emilewicz podkreśliła jednak, że władza chce, aby w kolejnych latach udział z budżetu państwa był coraz mniejszy.

Więcej o: