Urzędy nie chcą wydawać paszportów. "Jak będzie zdrowiej". Bodnar pisze do Kamińskiego

Polacy mają problem z otrzymaniem paszportów od momentu ogłoszenia stanu epidemii. Osoby, które ubiegają się o wydanie dokumentu, skarżą się, że choć spełniły wszystkie warunki uwzględnione w przepisach, spotykają się z odmową. Sprawą zajął się już Rzecznik Praw Obywatelskich.

O problemach z wydawaniem paszportów już pod koniec kwietnia informowała warszawska "Gazeta Wyborcza". Jedna z czytelniczek, która złożyła wniosek w Urzędzie Dzielnicy na Ursynowie, usłyszała, że "paszport nie jest rzeczą pierwszej potrzeby" oraz, że nie zostanie umówiona i ma przyjść, "jak będzie zdrowiej".

"Wyborcza" skontaktowała się z rzeczniczką dzielnicy, która powiedziała, że są to zalecenia z urzędu wojewódzkiego. "Z rozporządzenia prezesa rady ministrów jasno wynika, że urzędy mają ograniczyć obsługę mieszkańców. Przyjmowanie nowych wniosków o paszporty jest jednym z tych ograniczeń" - wyjaśniała z kolei Ewa Filipowicz, rzeczniczka prasowa wojewody.

Zobacz wideo Co oznaczają kolory paszportów?

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje

Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich. W piśmie Adama Bodnara do Mariusza Kamińskiego, szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, czytamy, że od momentu ogłoszenia stanu epidemicznego, a następnie stanu epidemii, do rzecznika zgłaszają się obywatele, którzy mają problem odbiorem akt stanu cywilnego i paszportów.

W sprawach dotyczących kontaktów z urzędnikami urzędów stanu cywilnego Rzecznik otrzymuje informacje o formułowanym przez te urzędy wymaganiu osobistego stawiennictwa w urzędzie (co nie zawsze jest i było możliwe) albo też niemożności odbioru dokumentów z uwagi na zmianę czasu pracy urzędów.

RPO jeszcze bardziej niepokoją sygnały od osób, którym odmówiono wydania paszportu. Skarżą się, że choć spełniły wszystkie wymogi zawarte w przepisach, nie mogą otrzymać dokumentu. W rezultacie nie mają możliwości wyjazdu poza granice kraju, aby np. zaopiekować się krewnymi, którzy mieszkają w państwach spoza Unii Europejskiej.

Adam Bodnar zwrócił się więc do szefa MSWiA z prośbą o wyjaśnienie. Rzecznik chce wiedzieć, czy wydane zostały szczególne wytyczne dotyczące kontaktów pracowników urzędów stanu cywilnego z obywatelami uwzględniające sytuację epidemiczną.

RPO poprosił również o wyjaśnienie, na jakiej podstawie prawnej oparto wstrzymanie wydawania paszportów i czy decyzje samodzielnie podejmują poszczególni wojewodowie, czy zostało to ustalone na szczeblu centralnym.

Komentarze (181)
Urzędy nie chcą wydawać paszportów. "Jak będzie zdrowiej". Bodnar pisze do Kamińskiego
Zaloguj się
 • wicipinski

  Oceniono 166 razy 166

  "Paszport, najpóźniej po 7 dniach od powrotu, należy zwrócić na komendę. "

 • niejestemgodzien

  Oceniono 91 razy 91

  W Korei północnej też nie chcą wydawać paszportów

 • mirek-dub

  Oceniono 63 razy 63

  Pani sie zglosi na komisariat, oni juz tam zdecyduja, czy potrzebny Pani ten paszport, czy nie.
  Starsi to pamietaja.

 • caius1

  Oceniono 62 razy 60

  Jak się zrobi zdrowiej to trzeba będzie swoje paszporty zdeponować pod karą więzienia w komitecie Partii właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Będą wydawane razem z pozwoleniami na wyjazd poza granice Rzeczypospolitej Wolskiej w uzasadnionych wypadkach.
  NiePiS

 • maryn

  Oceniono 59 razy 55

  Wszyscy młodzi ludzie zafascynowani rządami "silnej ręki" i "obroną granic" - posiedzicie sobie grzecznie 10 lat w domu, to wam się odechce "twardego przywództwa". Ale będzie za późno na zmiany.

 • shunpike

  Oceniono 50 razy 50

  Czyżby kolejna próba wprowadzenia zamordyzmu pt. komuno wróć?
  Bo tak to wygląda.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX