Dlaczego warto odwiedzić Karyntię latem? Najcieplejsze jezioro alpejskie to tylko jeden z kilku powodów

Kilka miesięcy temu spędziłam cztery dni w austriackiej Karyntii. Mimo że region kojarzy się głównie z wyjazdami zimowymi, moim zdaniem jest to także idealne miejsce na letni wypoczynek. Przekonajcie się sami.

Karyntia, kraj związkowy na południu Austrii, graniczy ze Słowenią i Włochami. Podobnie jak w wielu innych miejscowościach pogranicza, możemy odczuć tu wpływy różnych kultur. Z jednej strony austriacki porządek i elegancja, z drugiej słoweńska otwartość i chęć do zabawy, a z trzeciej włoskie wpływy architektoniczne. Taka mieszanka daje bardzo ciekawe połączenie, które trudno znaleźć gdziekolwiek indziej.

Mimo że południe Austrii kojarzy się głównie z zimowym wypoczynkiem, latem także ma sporo do zaoferowania. Oto cztery powody, dla których moim zdaniem warto się tam wybrać w czasie wakacji.

1. Piękna pogoda

Karyntia rozciąga się po południowej stronie głównego łańcucha Alp. I właśnie swojemu położeniu zawdzięcza duże nasłonecznienie.

Aby więc cieszyć się wspaniałą pogodą w czasie wakacji, nie musicie podróżować do egzotycznych krajów. Z południowych części Polski do Karyntii dostaniecie się samochodem w mniej więcej siedem godzin.

2. Austriackie Como

Jedną z pereł regionu jest Wörthersee. To nie tylko największe pod względem powierzchni jezioro Karyntii, lecz także najcieplejszy zbiornik wodny w Alpach. Co ciekawe, wyróżnia je charakterystyczna turkusowa woda. 

Dlaczego warto odwiedzić Karyntię latem? Najcieplejsze jezioro alpejskie to tylko jeden z kilku powodówDlaczego warto odwiedzić Karyntię latem? Najcieplejsze jezioro alpejskie to tylko jeden z kilku powodów shutterstock.com//Przemek Iciak

Jednym z moich pierwszych skojarzeń z tym miejscem było Como. Podobnie jak w przypadku słynnego włoskiego jeziora, wzdłuż brzegów Wörthersee czekają na was nie tylko liczne plaże, lecz także piękny las, majestatyczne szczyty górskie oraz stylowe wille, które doskonale komponują się z tutejszym krajobrazem.

Koniecznie wybierzcie się w rejs po jeziorze, by poznać piękną okolicę. A jeśli wolicie aktywne zwiedzanie, polecam Stand Up Paddling, czyli przemieszczanie się w pozycji stojącej na desce przy użyciu wiosła. Brzmi przerażająco? Zapewniam, że tak nie jest. Na własnej skórze przekonałam się, że gdy w końcu nauczymy się zasad i nabierzemy wprawy (zwykle zajmuje to od kilku do kilkunastu minut), jest to doskonała rozrywka. Pływanie w ten sposób nie tylko da wam możliwość relaksu, lecz także poznania malowniczej okolicy jeziora.

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku:

3. Raj dla rowerzystów

Jest też dobra wiadomość dla rowerzystów. Karyntia może pochwalić się rozbudowaną siecią szlaków rowerowych, których łączna długość wynosi prawe 1000 kilometrów. Trasy są bardzo urozmaicone - na niektórych fragmentach są płaskie lub lekko pagórkowate, zdarzają się także bardziej strome odcinki. Do każdej z nich pobierzecie mapę, współrzędne GPS oraz najważniejsze informacje. 

Warto wspomnieć, że działa tu około 50 wypożyczalni, w których wypożyczycie rowery (także elektryczne) oraz różne akcesoria. Co ważne, możecie oddawać je w dowolnych stacjach. Pełną listę szlaków rowerowych w Karyntii znajdziecie na stronie touren.kaernten.at.

4. Urokliwe miasteczka

Jezioro Wörthersee otaczają klimatyczne miasteczka. Na północnym brzegu znajdują się miejscowości Pörtschach am Wörthersee i Krumpendorf am Wörthersee, na południowym - Maria Wörth i Reifnitz, a na zachodnim Velden am Wörther See. W każdym z nich poczujecie klimat letniego kurortu, zatrzymacie się w stylowych restauracjach i kawiarenkach.

Dlaczego warto odwiedzić Karyntię latem? Najcieplejsze jezioro alpejskie to tylko jeden z kilku powodówDlaczego warto odwiedzić Karyntię latem? Najcieplejsze jezioro alpejskie to tylko jeden z kilku powodów shutterstock.com//ddisq

Na szczególną uwagę zasługuje Klagenfurt am Wörthersee, czyli stolica Karyntii, położona na wschodnim krańcu jeziora. Miasto może pochwalić się wieloma doskonale zachowanymi zabytkami, na co dowodem jest trzykrotnie przyznany dyplom Europa Nostra dla miejscowości, które dbają o kondycję i renowację cennych obiektów. Do najważniejszych z nich należą m.in. Stary Ratusz z XVII wieku, fontanna z "Lindwurmem" z XVI wieku, która przedstawia kamienny posąg mitycznego stwora, będącego połączeniem węża i smoka, ulica Kramergasse, czyli pierwsza strefa ruchu pieszego w Austrii, a także Pałac Christallnigg z 1670 roku. Jest też coś dla smakoszy. Jedną z największych atrakcji miasta jest Targ benedyktynów, na którym wystawiane są regionalne specjały.

Klimatyczne miasteczka, piękna przyroda, słoneczna pogoda, włoska architektura i świeże alpejskie powietrze. Karyntia zadowoli nawet najbardziej wymagających turystów. Jeśli więc nie poznaliście jeszcze tego malowniczego zakątka Austrii, warto wziąć go pod uwagę w swoich wakacyjnych planach.

Więcej o: