Ciekawe miejsca w Wielkopolsce - niesamowite lokalizacje, które musisz koniecznie poznać

Ciekawe miejsca w Wielkopolsce mogą wzbudzić naprawdę pozytywne zaskoczenie także wśród mieszkańców najbliższych okolic. A ty? Masz już za sobą spacer po poznańskim rynku, zwiedzanie katedry gnieźnieńskiej i wycieczkę po kłodawskiej kopalni soli?

Ciekawe miejsca w Wielkopolsce - poszukaj ich także poza Poznaniem

Stolicą Wielkopolski jest Poznań. Nic więc dziwnego, że to właśnie tam można natrafić na najwięcej atrakcji, które zadowolą nawet tych najbardziej wybrednych przyjezdnych. Dobrze jednak będzie poszerzyć swoją wyprawę o inne miasta z tego regionu, ponieważ ciekawych miejsc poza Poznaniem nie brakuje. Ich odwiedzenie zajmie trochę czasu, jednak warto go poświęcić, by zahaczyć o każdą z tych najbardziej interesujących lokalizacji.

Stary Rynek w Poznaniu – tętniące życiem serce miasta

Będąc w Poznaniu i jednocześnie szukając ciekawych miejsc w Wielkopolsce, nie sposób pominąć tamtejszy Stary Rynek. Niegdyś był to centralny punkt silnego, średniowiecznego miasta. Warto wspomnieć, że pod względem wielkości ustępuje on tylko rynkowi w Krakowie oraz Wrocławiu. Odwiedzając go, trudno nie zauważyć renesansowego ratusza, który z czasem stał się prawdziwym symbolem Poznania. Zaczekaj na południe – wtedy rozlegnie się hejnał, a obok ratuszowego zegara pojawią się dwa trykające się głowami koziołki.

Warto przyjrzeć się tamtejszym kamienicom, a także kolorowym budyneczkom, w otoczeniu których sprzedawane są regionalne pamiątki. Na rynku w Poznaniu odbywają się też liczne imprezy, takie jak Jarmark Świętojański czy Festiwal Rzeźby Lodowej.

Poznańskie ZOO – wybierz się na spacer wśród natury

Szukając ciekawych miejsc w Wielkopolsce, musisz wiedzieć, że w Poznaniu znajdziesz aż dwa ogrody zoologiczne! Niezbyt rozległe Stare ZOO oraz ogromny park pełen dzikiej natury, czyli Nowe ZOO zlokalizowane nieopodal jeziora Malta. Pierwsze z nich nadaje się na krótką, szybką wycieczkę, natomiast zwiedzenie drugiego może spokojnie pochłonąć cały dzień. Nie trzeba się oczywiście śpieszyć – można spacerować licznymi alejkami w swoim tempie, podziwiając zwierzęta i inne cuda przyrody. Dużą atrakcją będzie na pewno wizyta w słoniarni, choć warto także zajrzeć na spokojny wybieg dla tygrysów. Małe dzieci można zabrać na wycieczkę kolejką, która jeździ po terenie ogrodu.

Katedra gnieźnieńska – gratka dla miłośników architektury

Ciekawe miejsca w Wielkopolsce znajdują się także na terenie Gniezna. Kto z nas nie słyszał o zabytkowej katedrze gnieźnieńskiej? To w niej koronowano pierwszych pięciu królów Polski. Tutaj też został pochowany święty Wojciech. Wnętrze tej niesamowitej budowli kryje wiele atrakcyjnych zabytków. Wzrok przyciągają przede wszystkim cieszące się ogromną sławą Drzwi Gnieźnieńskie, wykonane z brązu. Na uwagę, zwłaszcza tych, którzy pasjonują się historią, zasługuje także relikwiarz świętego Wojciecha.

Zamek w Kórniku – budowla, która zachwyca swym majestatem

Nieopodal Poznania znajduje się kolejne ciekawe miejsce Wielkopolski – zamek w Kórniku. Można do niego swobodnie dojechać samochodem. Początki tej efektownej budowli sięgają XV wieku. Od tego czasu miał wielu bardzo różnych właścicieli, jednak jego najlepszym okresem był czas panowania Teofili z Działyńskich. Wewnątrz zwiedzający będą mieli okazję podziwiać:

  • pamiątki historyczne pochodzące z bardzo różnych epok;
  • uzbrojenie pochodzące z różnych stron świata;
  • piękne obrazy przedstawiające polskich władców;
  • portrety rodzinne wykonywane Zamoyskim i Działyńskim.

A może, jeśli ci się poszczęści, zobaczysz gdzieś Białą Damę? To nikt inny, jak właśnie Teofilia z Działyńskich, która miałaby wychodzić z jednego z tamtejszych obrazów i przechadzać się po posiadłości, by sprawdzić, czy na zamku i w okolicy dobrze się dzieje.

Kopalnia soli w Kłodawie – tajemnicze miejsce warte odkrycia

Choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, Wielkopolska ma też swoją kopalnię soli, którą warto na pewno uwzględnić na liście ciekawych miejsc. Miejsce to jest zlokalizowane w Kłodawie, a jednocześnie należy zaznaczyć, że to najgłębsza, a zarazem najmłodsza spośród tego rodzaju kopalni na mapie Polski. Już samą atrakcją jest zjazd windą do czeluści kopalni, który nawet wśród tych najodważniejszych zwiedzających z pewnością wywoła chociaż dreszczyk emocji. Pod ziemią można przyglądać się tajemniczym, choć dobrze oświetlonym korytarzom, chłonąć zapach soli, a także przyglądać się naturalnym bryłom.

Zobacz wideo Poznań!

Aquapark w Kaliszu – chwila dla tych, którzy potrzebują aktywnego relaksu

Jeśli natomiast potrzebujesz chwili relaksu i chcesz spędzić ten czas aktywnie, odwiedź Aquapark w Kaliszu. To duże centrum rozrywki, w którym znajdują się baseny oferujące niezapomniane wodne atrakcje. Ponadto, na terenie parku wodnego można skorzystać z:

  • kręgielni;
  • baru;
  • przyjemnej kawiarenki;
  • SPA;
  • klubu fitness;
  • saunarium.

Jeśli chodzi o główną atrakcję, czyli baseny, największą popularnością cieszy się zbiornik rekreacyjny, posiadający ławeczki, zjeżdżalnie, gejzery powietrzne, miejsca imitujące rwącą rzekę, a także wanny z hydromasażem czy grotę sztucznej fali.

Więcej o: