Jaskinie krasowe w Słowenii - podziemne labirynty, które musisz zwiedzić

Jaskinie krasowe w Słowenii słyną ze swoich malowniczych krajobrazów. Opadające doliny, kaniony czy naturalnie utworzone mosty - to tylko niektóre atrakcje czekające na nas w tych grotach.

Jaskinie krasowe w Słowenii - magiczne miejsca

Wyprawy w nieznane bywają bardzo ciekawe. Część z nas lubi długie wędrówki jaskiniowymi korytarzami, nawet jeśli czasem robi się dosyć mrocznie. Tymczasem prawdziwą frajdę może przynieść zwiedzanie jaskiń krasowych. Zastanawiający krajobraz, na który składają się podziemne formacje skalne, od razu podbije serce każdego turysty. Warto wybrać się do Słowenii, gdzie znajdują się jedne z najpiękniejszych podziemnych labiryntów.

Słowenia atrakcje: jaskinie na pierwszym miejscu turystycznej mapy

Jak nazywają się jaskinie krasowe w Słowenii? Choć są jedną z tamtejszych atrakcji, Słowenia ma także groty, które wciąż nie każdy potrafi rozpoznać. Czym jest kras? Pewnie wszystkim z nas chociaż raz obiło się o uszy to określenie, a oznacza ono proces rozpuszczania skał. Co ciekawe, jest on ściśle związany właśnie ze Słowenią. To na jednej z tamtejszych wyżyn dostrzeżono tego rodzaju zjawisko w tak nasilonym stopniu, że stało się ono mocno charakterystyczne dla całego regionu.

Jak nazywają się jaskinie krasowe w Słowenii i gdzie się znajdują?

Kraina, w której zlokalizowane są słoweńskie jaskinie krasowe, znajduje się w południowo-zachodniej części kraju. Widać tam przede wszystkim skały, roślinność jest dosyć uboga. Tam też można zwiedzać jaskinie o bardzo różnych nazwach. Wśród nich znajdują się:

  • Jaskinie Szkocjańskie – najbardziej znany i największy system jaskiń krasowych w kraju;
  • Postojna – najpopularniejsza z jaskiń udostępnionych do zwiedzania turystom;
  • Vilenica – najstarsze spośród miejsc tego rodzaju, które można zwiedzać w tamtej okolicy;
  • Krizna Jama – znana przede wszystkim z wielu efektownych, podziemnych jezior.

Jaskinie krasowe w Słowenii: nazwa popularnego systemu jaskiniowego

Cieszące się największą sławą jaskinie krasowe w Słowenii to Jaskinie Szkocjańskie, czyli cały krasowy kompleks, dostępny do zwiedzania. Swojemu niezwykłemu urokowi i przyrodzie zawdzięczają wpis do rejestru światowego dziedzictwa UNESCO (figurują w nim od 1986 roku). Dużo uwagi skupiają na sobie Velika i Mala dolina. Co więcej, ciekawe są te części jaskiń, gdzie znajduje się podziemny kanion oraz głębokie otwory. Bardzo interesujące okazuje się współistnienie różnych gatunków roślin, które mogą przetrwać dzięki wytworzonemu tam, unikalnemu mikroklimatowi. Z tego powodu można natrafić na roślinność właściwą dla regionów: śródziemnomorskiego, alpejskiego, środkowoeuropejskiego oraz illiriańskiego. Jaskinie zamieszkują także wyjątkowe nietoperze, w tym gatunki pod ścisłą ochroną.

Turyści mogą także podziwiać różnego rodzaju zjawiska krasowe, w tym:

  • opadające doliny;
  • płytkie, a także niesamowicie głębokie doły pozalewane wodą;
  • naturalnie utworzone mosty, w tym zapierający dech w piersi most zawieszony na wysokości 50 metrów;
  • najdłuższy podziemny kanion Europy.

Najdłuższa jaskinia krasowa w Słowenii

Najdłuższa jaskinia krasowa w Słowenii to Postojna. Swoją budową przypomina ona bardzo rozległy i kręty labirynt. Ciągnie się aż przez 24 kilometry, a zwiedzający mają okazję podziwiać nie tylko przestronne galerie, ale i niezwykłe podziemne komnaty. Stała się popularna w roku 1818, kiedy to Luka Cec, odkrył jej najbardziej „widowiskowy” tunel. Postojną jako jedyną można zwiedzać, wsiadając do wagonika podziemnej kolejki jaskiniowej, której trasa obejmuje blisko 4 kilometry. Na uwagę zasługują chociażby strzeliste stalagmity, a wśród nich szesnastometrowy Drapacz Chmur (liczy sobie blisko 150 tysięcy lat). Wiek samej jaskini ocenia się na około 3 miliony lat.

Warto też zobaczyć Giganty, czyli kolorowe stalagmity, którym można się do woli przyglądać z Wielkiej Góry, jednego ze wzniesień. Za symbol Postojnej uchodzi jednak pięciometrowy stalagmit Brylant, doskonale prezentujący się w białym oświetleniu.

Jaskinie w Słowenii do zwiedzania – co warto wiedzieć?

Jaskinie w Słowenii do zwiedzania są więc niezwykle liczne, jednak przed wyruszeniem w trasę, warto poznać podstawowe fakty na ich temat. Przed wycieczką trzeba się oczywiście odpowiednio przygotować: zabrać ze sobą okrycie, a także obuwie, które zapewni stabilność podczas chodzenia (w jaskini Postojnej można także wypożyczyć ciepłe okrycie przed wejściem). Najlepsze na tego typu wyprawę będzie kryte obuwie sportowe, które nie będzie miało śliskich podeszew. Ceny biletów są dosyć wysokie (zwłaszcza w Postojnej), jednak warto się wybrać na zwiedzanie, ponieważ można przeżyć tam rzeczywiście niezapomniane chwile. Do jaskiń można dojechać autobusem lub wybrać własny transport. W przypadku Jaskiń Szkocjańskich, trasę pokonuje się z miejscowym przewodnikiem. Osoby cierpiące na lęk wysokości na pewno powinny sobie odpuścić niektóre przejścia na trasie.

Zobacz wideo Aplikacje na górskie wyprawy
Więcej o: