Nowa inwestycja w Białce Tatrzańskiej, pierwsza taka w Polsce. Powstanie kolej widokowa

W Białce Tatrzańskiej ma powstać nowa atrakcja. W planach jest wybudowanie pierwszej w Polsce kolei widokowej, która połączy Białkę Tatrzańską ze szczytem Litwinki w sąsiedniej Czarnej Górze. Na razie trwają ustalenia dotyczące lokalizacji inwestycji.

Głównym inwestorem ma być nowo powołana spółka Białka Ski Resort. Budowa kolei widokowej ma być odpowiedzią na zmieniający się klimat, a co za tym idzie - coraz cieplejsze zimy, które mogą odbić się na zimowym biznesie.

Nie od dziś musimy brać pod uwagę zmiany klimatyczne i coraz cieplejsze zimy. Na koniec trzeba zadać sobie pytanie, jak będzie wyglądała zima w górach bez śniegu? Poza tym opieranie całego biznesu o sezon zimowy może okazać się problemem przy tak dużych inwestycjach. Pomysł jest bowiem taki, aby nowa kolej widokowa funkcjonowała praktycznie przez cały rok

- mówi Damian Piotr Dziubasik, mieszkaniec Białki i lokalny przedsiębiorca.

Z kolejki będzie można podziwiać panoramę Tatr. W planach jest także budowa tarasu widokowego na Litwince oraz 80-metrowej wieży widokowej w centrum Białki Tatrzańskiej.

Zobacz wideo Miasto w Boliwii skazane było na korki. Dlatego zbudowali podwieszane metro

- O powodzeniu inwestycji może zdecydować zebranie mieszkańców Białki Tatrzańskiej - podkreśla sołtys wsi Władysław Piszczek. Dodaje, że to inwestycja, jakiej nie ma w Polsce, a podobna znajduje się m.in. w Barcelonie. - Na Podhalu byłaby to z pewnością największa tego typu inwestycja ostatnich lat. Wydarzenie można porównać do powstania kolei linowej na Kasprowy Wierch w latach 30. XX wieku - twierdzi sołtys.

Na razie inwestycja jest na etapie projektowania. Toczy się też dyskusja o ostatecznej lokalizacji m.in. stacji dolnej i górnej. Według planu stacja początkowa miałaby znajdować się na terenie Kotelnicy Białczańskiej, natomiast końcowa na Litwince niedaleko stacji narciarskiej Grapa-Ski.

Więcej o: