Projekt pływającego miasta na oceanie wygrał międzynarodowy konkurs. Jego autorem jest Polak

Kiribati to państwo wyspiarskie na Oceanie Spokojnym. Ze względu na wciąż podnoszący się poziom wód w oceanach istnieje zagrożenie, że kraj za jakiś czas znajdzie się pod wodą. Władze postanowiły więc działać i zorganizowały konkurs, który ma pomóc w uratowaniu miejsca zamieszkania żyjących tam osób.

Konkurs zorganizowany we współpracy z organizacją architektoniczną Young Architects Competitions ma na celu uratowanie państwa, które niedługo może całkowicie zniknąć pod wodą - szacunki badaczy mówią, że ma się to stać do 2050 roku. Władze postanowiły więc znaleźć rozwiązanie, które pozwoli przenieść wyspiarski kraj.

Pływające miasto polskiego architekta

Na konkurs nadesłane zostały prace z całego świata. Wśród nich znalazł się projekt "Riiki", którego autorem jest Polak Marcin Kitala. Jego wizja pływającego miasta najbardziej spodobała się jurorom i zajęła pierwsze miejsce.

Projekt nawiązuje do mitów Oceanii, które opowiadają o stworzeniu świata oraz o procesach kształtujących wyspy Pacyfiku, a także do lokalnej kultury Kiribati. Już sama nazwa koncepcji ma związek z lokalnym bóstwem Riiki. Obecnie to słowo można interpretować na wiele sposobów: może oznaczać akt kreacji, ląd tworzony przez nanoszenie piasku, narodziny i wzrost, początek życia, miejsce pochodzenia czy ojczyznę.

Marcin Kitala zaprojektował pływające miasto, które składa się z wielu niezależnych od siebie pięciokątnych platform, tzw. pentagonów. Na każdej z nich mogłoby stanąć pięć domów z 30 mieszkańcami. Przy domach umieszczone byłyby także szklarnie oraz ogrody warzywne. Platformy mogłyby się ze sobą łączyć i rozpraszać, co ma zapewnić samowystarczalność oraz współpracę. Na osobnych pentagonach znalazły się m.in. sklepy, targ, warsztaty, centrum sportowe, kościół czy placówka medyczna.

Zobacz wideo Puszcza Białowieska ma swoją kopię zapasową. Zrobioną w Minecrafcie
Komentarze (56)
Projekt pływającego miasta na oceanie wygrał międzynarodowy konkurs. Jego autorem jest Polak
Zaloguj się
 • lacrimal

  Oceniono 27 razy 23

  Przepisaliście to ?
  Mamy Polskie słowo pięciobok , możne być tez pięciokąt.
  Pentagon jest USA!

 • takaprawda3000

  Oceniono 13 razy 11

  Jedno Państwo zawierzone Matce Boskiej i Pambukowi, a znajdujące się w EUROPIE środkowo-wschodniej też tonie.

 • jacutin

  Oceniono 15 razy 11

  A już myślałem, że jako dobry Polak-Katolik powierzy Kiribati Matce Boskiej

 • smiki48

  Oceniono 12 razy 8

  a jak zawieje niezbyt silny huragan, to niektórzy mieszkańcy poproszą o azyl w Australii, inni w Japonii a ci co mają pecha w Korei Północnej, Obiekt o powierzchni kilku tysięcy m2 i wyporności paru tysięcy ton jest bardzo podatny na warunki atmosferyczne.

 • my_kroolik

  Oceniono 13 razy 7

  Super pomysł. Mniej więcej jak projekt polskiego samochodu elektrycznego. Tam też zaczęli od rysunku nadwozia. Dziwne, że nikt nie pokojarzył, że chodzi o projekt wyłącznie PR-owy

 • pyss_na_pis

  Oceniono 5 razy 5

  Dobry pomysł dla Kaczora, jak mu się uda spie...ć z Polski po pandemii

 • alinaw1

  Oceniono 4 razy 4

  Projekt jak projekt. Mnie bardziej interesuje techniczna strona tego przedsięwzięcia, koszty, wytrzymałość. No i kto zapłaciłby za budowę tego "pentagonu".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX