Jest to już ósma edycja World Happiness Report, który tworzy Sustainable Development Solutions Network - inicjatywa działająca pod auspicjami Sekretarza Generalnego ONZ. W badaniu bierze udział 156 krajów. Klasyfikowane są według danych zebranych na podstawie sondażu, w którym ich obywatele oceniają swoje zadowolenie z życia przez pryzmat różnych problemów i aspektów społecznych - w ubiegłych latach były to m.in. nowe technologie, konflikty czy migracje ludności. W tym roku badacze skupili się na tym, jak na nasze szczęście wpływa środowisko społeczne, miejskie i naturalne.
Na szczycie rankingu już po raz trzeci z rzędu znalazła się Finlandia. Drugie miejsce zajęła Dania, a trzecie Szwajcaria. Polska, która w poprzednim roku uplasowała się na 40. pozycji, tym razem spadła o trzy w dół - aktualnie zajmujemy 43. miejsce. Na ostatnim znalazł się natomiast Afganistan.
Badanie wykazało, że mieszkańcy miast generalnie okazywali się szczęśliwsi niż mieszkańcy wsi, ale jednym z czynników, który najsilniej wpływał na odczuwanie szczęścia, było posiadanie przyjaciół i bliskiej społeczności.
"Szczęśliwe środowisko społeczne, niezależnie od tego, czy miejskie, czy wiejskie, to takie, w którym ludzie mają poczucie przynależności, ufają sobie i cieszą swoją obecnością" - powiedział serwisowi The Independent jeden z twórców badania, John Helliwell.
10 najszczęśliwszych krajów świata:
W tym roku twórcy raportu po raz pierwszy sklasyfikowali też miasta według subiektywnie odczuwanego przez ich mieszkańców dobrobytu. Z przedstawionego rankingu wynika, że niemalże jeden do jednego pokrywają się z najszczęśliwszymi krajami: na pierwszym miejscu znalazły się Helsinki w Finlandii, na drugim Aarhus w Dani, na trzecim Wellington w Nowej Zelandii, a na czwartym Zurych w Szwajcarii. Najmniej szczęśliwi są natomiast mieszkańcy Kabulu w Afganistanie.
10 najszczęśliwszych miast świata:
Cały raport można przeczytać w tym miejscu.