Poznaliśmy najszczęśliwsze kraje świata. Polska spadła o trzy miejsca

Finlandia jest najszczęśliwszym krajem na świecie. Tak wynika z corocznego dokumentu World Happiness Report. Polska w najnowszym zestawieniu zajmuje 43. miejsce, co oznacza spadek o trzy pozycje w porównaniu z zeszłorocznym raportem.

Jest to już ósma edycja World Happiness Report, który tworzy Sustainable Development Solutions Network - inicjatywa działająca pod auspicjami Sekretarza Generalnego ONZ. W badaniu bierze udział 156 krajów. Klasyfikowane są według danych zebranych na podstawie sondażu, w którym ich obywatele oceniają swoje zadowolenie z życia przez pryzmat różnych problemów i aspektów społecznych - w ubiegłych latach były to m.in. nowe technologie, konflikty czy migracje ludności. W tym roku badacze skupili się na tym, jak na nasze szczęście wpływa środowisko społeczne, miejskie i naturalne.

Najszczęśliwsze kraje na świecie

Na szczycie rankingu już po raz trzeci z rzędu znalazła się Finlandia. Drugie miejsce zajęła Dania, a trzecie Szwajcaria. Polska, która w poprzednim roku uplasowała się na 40. pozycji, tym razem spadła o trzy w dół - aktualnie zajmujemy 43. miejsce. Na ostatnim znalazł się natomiast Afganistan.

Badanie wykazało, że mieszkańcy miast generalnie okazywali się szczęśliwsi niż mieszkańcy wsi, ale jednym z czynników, który najsilniej wpływał na odczuwanie szczęścia, było posiadanie przyjaciół i bliskiej społeczności.

"Szczęśliwe środowisko społeczne, niezależnie od tego, czy miejskie, czy wiejskie, to takie, w którym ludzie mają poczucie przynależności, ufają sobie i cieszą swoją obecnością" - powiedział serwisowi The Independent jeden z twórców badania, John Helliwell.

10 najszczęśliwszych krajów świata:

 1. Finlandia
 2. Dania
 3. Szwajcaria
 4. Islandia
 5. Norwegia
 6. Holandia
 7. Szwecja
 8. Nowa Zelandia
 9. Austria
 10. Luksemburg

Najszczęśliwsze miasta na świecie

W tym roku twórcy raportu po raz pierwszy sklasyfikowali też miasta według subiektywnie odczuwanego przez ich mieszkańców dobrobytu. Z przedstawionego rankingu wynika, że niemalże jeden do jednego pokrywają się z najszczęśliwszymi krajami: na pierwszym miejscu znalazły się Helsinki w Finlandii, na drugim Aarhus w Dani, na trzecim Wellington w Nowej Zelandii, a na czwartym Zurych w Szwajcarii. Najmniej szczęśliwi są natomiast mieszkańcy Kabulu w Afganistanie.

10 najszczęśliwszych miast świata:

 1. Helsinki (Finlandia)
 2. Aarhus (Dania)
 3. Wellington (Nowa Zelandia)
 4. Zurych (Szwajcaria)
 5. Kopenhaga (Dania)
 6. Bergen (Norwegia)
 7. Oslo (Norwegia)
 8. Tel Awiw (Izrael)
 9. Sztokholm (Szwecja)
 10. Brisbane (Australia)

Cały raport można przeczytać w tym miejscu.

Więcej o: