Poznaliśmy najdroższe miasta na świecie. Trzy z Europy w pierwszej dziesiątce

Ośrodek analityczny Economist Intelligence Unit przeprowadził badanie kosztów życia w różnych zakątkach świata. Okazuje się, że najdrożej jest w Azji. Na szczycie rankingu najdroższych miast znalazły się Singapur, Osaka i Hongkong.

Badanie Economist Intelligence Unit, które analizuje koszty życia w różnych miejscach na świecie, powstaje dwa razy w roku. Jego twórcy przy wyliczeniach biorą pod uwagę ceny dla 160 produktów i usług. Analizowane są koszty żywności, odzieży, artykułów gospodarstwa domowego i higienicznych, transportu, rekreacji, a także wysokość czynszów, rachunków za media oraz opłaty za szkoły prywatne. Badanie prowadzone jest już od 30 lat.

W zestawieniu na 2020 rok na szczycie uplasowały się ex aequo aż trzy miasta z Azji: Singapur, Osaka oraz Hongkong. Miejsce czwarte zajął Nowy Jork, a najwyżej z miast europejskich znalazły się Paryż oraz Zurych - oba są na piątym miejscu. Siódme miejsce przypadło Tel Awiwowi, a ósmym podzieliły się Los Angeles i Tokio. Pierwszą dziesiątkę zamyka Genewa.

Zobacz wideo Jedno z najbogatszych i najdroższych miast na świecie. Jak wygląda Singapur?

Raport o kosztach życia w poszczególnych miastach zawiera też tabelę ze średnimi cenami kilku produktów. Pokazano w niej, jak ich koszty zmieniły się na przestrzeni 10 lat. Przykładowo w Singapurze 10 lat temu kilogramowy bochenek chleba kosztował 2,88 dolara, a obecnie 3,35. Większa jest też średnia cena butelki piwa (330 ml), która zwiększyła się z 2,14 dolara do 2,25 dolara.

Co ciekawe, w Hongkongu i Osace średnia cena za 1 kg chleba jest obecnie niższa niż 10 lat temu. W Hongkongu było 4,48 dolara, a obecnie - 3,60 dolara, zaś w Osace cena spadła z 6,78 dolara do 5,63 dolara. Wyższe są jednak np. koszty usług fryzjerskich.

Zestawienie Economist Intelligence Unit uwzględnia też miasta, w których koszt życia jest najniższy. Na pierwszym miejscu znalazł się syryjski Damaszek. W pierwszej trójce są też Taszkient w Uzbekistanie oraz Ałmaty w Kazachstanie.

Komentarze (19)
Poznaliśmy najdroższe miasta na świecie. Trzy z Europy w pierwszej dziesiątce
Zaloguj się
 • huuump

  Oceniono 14 razy 12

  Nie wliczyli rachunkow za telewizje publiczna i kosztow utrzymania tych, ktorym sie po prostu nalezy ...

 • cucurucu

  Oceniono 10 razy 8

  W Azji malo kto je chleb

 • smiki48

  Oceniono 8 razy 6

  byłem w ubiegłym roku w Singapurze i nie odczułem abym był w najdrozszym miescie swiata. Tania komunikacja miejska, tanie jedzenie zwłaszcza w małych restauracjach - tańsze niż w Warszawie czy Sopocie. Hotel też nie kosztował krocie. Pokój 3-osobowy ze śniadaniami za mniej niż 400 zl za noc.
  Drogie jest utrzymanie prywatnego samochodu i może mieszkania.
  A w Tokio za sushi dla trzech osób o klasę lepsze niż w polskich restauracjach zapłaciłem raptem 90 zł za 3 osoby.

 • soap2

  Oceniono 5 razy 5

  już niedługo

 • P L

  Oceniono 2 razy 2

  Korona wszystko przemodeluje

 • wissenwertes

  Oceniono 1 raz 1

  To były czasy! Pustych jak bęben artykułów o "najdroższych miastach". Nareszcie, społeczeństwo zacznie doceniać inne rzeczy...

 • martinnoo

  Oceniono 3 razy 1

  Rozumiem, że ceny odniesione są do PKB i przeciętnych zarobków?

 • drbob20

  0

  wszedzie jest drogo jak sie nie ma kasy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX