Poznaliśmy najdroższe miasta na świecie. Trzy z Europy w pierwszej dziesiątce

Ośrodek analityczny Economist Intelligence Unit przeprowadził badanie kosztów życia w różnych zakątkach świata. Okazuje się, że najdrożej jest w Azji. Na szczycie rankingu najdroższych miast znalazły się Singapur, Osaka i Hongkong.

Badanie Economist Intelligence Unit, które analizuje koszty życia w różnych miejscach na świecie, powstaje dwa razy w roku. Jego twórcy przy wyliczeniach biorą pod uwagę ceny dla 160 produktów i usług. Analizowane są koszty żywności, odzieży, artykułów gospodarstwa domowego i higienicznych, transportu, rekreacji, a także wysokość czynszów, rachunków za media oraz opłaty za szkoły prywatne. Badanie prowadzone jest już od 30 lat.

W zestawieniu na 2020 rok na szczycie uplasowały się ex aequo aż trzy miasta z Azji: Singapur, Osaka oraz Hongkong. Miejsce czwarte zajął Nowy Jork, a najwyżej z miast europejskich znalazły się Paryż oraz Zurych - oba są na piątym miejscu. Siódme miejsce przypadło Tel Awiwowi, a ósmym podzieliły się Los Angeles i Tokio. Pierwszą dziesiątkę zamyka Genewa.

Zobacz wideo Jedno z najbogatszych i najdroższych miast na świecie. Jak wygląda Singapur?

Raport o kosztach życia w poszczególnych miastach zawiera też tabelę ze średnimi cenami kilku produktów. Pokazano w niej, jak ich koszty zmieniły się na przestrzeni 10 lat. Przykładowo w Singapurze 10 lat temu kilogramowy bochenek chleba kosztował 2,88 dolara, a obecnie 3,35. Większa jest też średnia cena butelki piwa (330 ml), która zwiększyła się z 2,14 dolara do 2,25 dolara.

Co ciekawe, w Hongkongu i Osace średnia cena za 1 kg chleba jest obecnie niższa niż 10 lat temu. W Hongkongu było 4,48 dolara, a obecnie - 3,60 dolara, zaś w Osace cena spadła z 6,78 dolara do 5,63 dolara. Wyższe są jednak np. koszty usług fryzjerskich.

Zestawienie Economist Intelligence Unit uwzględnia też miasta, w których koszt życia jest najniższy. Na pierwszym miejscu znalazł się syryjski Damaszek. W pierwszej trójce są też Taszkient w Uzbekistanie oraz Ałmaty w Kazachstanie.

Więcej o: