Muzeum Powstania Warszawskiego docenione przez czytelników The Guardian. W dość nietypowej kategorii

Muzeum Powstania Warszawskiego zostało wyróżnione w zestawieniu brytyjskiego serwisu The Guardian. Placówka zajęła pierwsze miejsce wśród 10 najlepiej przekształconych budynków w Europie, które zmieniły swoje zastosowanie.

Zwykle atrakcje turystyczne czy całe miasta doceniane są ze względu na swoją niezwykłą urodę czy po prostu dlatego, że twórca lub twórcy zestawienia uznali je za ciekawe. Tym razem jednak brytyjski serwis The Guardian dzięki głosom czytelników stworzył zestawienie 10 europejskich budynków, które zostały najlepiej przekształcone w stosunku do swojego pierwotnego zastosowania. Na samej szczycie listy znalazło się Muzeum Powstania Warszawskiego.

"Pulsuje siłą i nadzieją"

Stołeczna placówka znajduje się na warszawskiej Woli w dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich. Budynek powstawał w latach 1905-1909. Od 2004 roku muzeum ma tam swoją siedzibę. 

 

Co spodobało się czytelnikom serwisu? Przede wszystkim sprytne użycie oświetlenia oraz dźwięku, które sprawiają, że dużo lepiej chłonie się atmosferę tego miejsca i łatwiej przyswaja się informacje przekazywane przez muzealne eksponaty. "Miejsce pulsuje siłą i nadzieją" - czytamy w uzasadnieniu. 

Ceny biletów do muzeum to: 25 zł normalny, 20 zł ulgowy, 15 zł grupowy i 10 zł z Kartą Dużej Rodziny.

 
Zobacz wideo 63 dni chwały. Tak wybuchało i upadało Powstanie Warszawskie

Na drugim miejscu znalazła się paryska restauracja La Recyclerie. Lokal powstał w miejscu dawnej stacji kolejowej. Serwuje dania wegetariańskie i wegańskie. Działa tam także warsztat, w którym można naprawić zepsute przedmioty i który organizuje także zajęcia dla chętnych. Czasem wieczorami na nieużywanych torach odbywają się pokazy filmowe.

 

Trzecia pozycja przypadła hotelowi w Cardiff w Walii. The Exchange Hotel, bo tak nazywa się obiekt, znajduje się w budynku dawnej giełdy węglowej. Gmach został wybudowany w 1888 roku i pamięta czasy, gdy Cardiff było węglową potęgą. Po latach zaczął popadać w ruinę, został jednak odrestaurowany w 2017 roku.

Pełne zestawienie znajdziecie na stronie The Guardian.

 
Więcej o: