Szwajcarzy mają kolejkę linową dla ludzi o mocnych nerwach. Można jechać na dachu

Ta kolejka linowa zdecydowanie wyróżnia się spośród innych tego typu konstrukcji. Pasażerowie mogą bowiem podróżować nie tylko w środku wagonika, lecz także na zewnątrz, a konkretnie - na dachu. Nie jesteśmy pewni, czy byśmy się na to odważyli.

Na świecie można znaleźć wiele przeróżnych atrakcji czy środków transportu, które przykuwają uwagę swoim nietypowym wyglądem czy zastosowaniem. To chociażby kolejki gondolowe w La Paz w Boliwii, które tworzą sieć podniebnego metra - bo po co jeździć pod ziemią, skoro ma się takie wspaniałe widoki? I jest to świetna alternatywa dla zakorkowanych ulic.

Zobacz wideo Tak wygląda podniebne metro w La Paz w Boliwii

Równie ciekawym rozwiązaniem jest CabriO, kolejka linowa, która kursuje na szczyt Stanserhorn w Szwajcarii, który ma 1898 m n.p.m. Choć nie jest to nowość, warto o niej wiedzieć i zaplanować przejażdżkę, jeśli w przyszłości będziecie mieli okazję odwiedzić Szwajcarię.

Kolejka wjeżdża na wysokość 1850 m n.p.m. Podróż rozpoczyna się ze stacji Kälti, która położona jest 711 m n.p.m. CabriO może pomieścić 60 osób (na dach może wejść 30). Jedzie z prędkością ośmiu metrów na sekundę, a wjazd na górną stację trwa sześć minut i 24 sekundy.

embed

fot. materiały prasowe www.stanserhorn.ch

Szwajcarska CabriO jest pierwszą na świecie kolejką linową, która ma otwarty górny pokład. Taka konstrukcja daje zatem nie tylko możliwość podziwiania wspaniałych, szwajcarskich krajobrazów, lecz także sprawia, że przejażdżka na długo zapada w pamięć.

"Zależało nam na tym, aby ulepszyć doznania w czasie podróży. Chcieliśmy zaoferować gościom nowy wymiar" - mówił Jürg Balsiger dyrektor CabriO Stanserhorn-Bahn.

Ważną częścią podróży jest przejazd historyczną, zrewitalizowaną kolejką ze Stans do stacji bazowej Kälti. Gdy została otwarta w 1893 roku, pobiła rekord świata na najdłuższą kolejkę linową. Bilety na przejazd kolejką linową CabriO można kupować tutaj. Kosztują pięć franków szwajcarskich.

embed

fot. materiały prasowe www.stanserhorn.ch

Zobacz też:

Więcej o: