Szwajcarzy mają kolejkę linową dla ludzi o mocnych nerwach. Można jechać na dachu

Ta kolejka linowa zdecydowanie wyróżnia się spośród innych tego typu konstrukcji. Pasażerowie mogą bowiem podróżować nie tylko w środku wagonika, lecz także na zewnątrz, a konkretnie - na dachu. Nie jesteśmy pewni, czy byśmy się na to odważyli.

Na świecie można znaleźć wiele przeróżnych atrakcji czy środków transportu, które przykuwają uwagę swoim nietypowym wyglądem czy zastosowaniem. To chociażby kolejki gondolowe w La Paz w Boliwii, które tworzą sieć podniebnego metra - bo po co jeździć pod ziemią, skoro ma się takie wspaniałe widoki? I jest to świetna alternatywa dla zakorkowanych ulic.

Zobacz wideo Tak wygląda podniebne metro w La Paz w Boliwii

Równie ciekawym rozwiązaniem jest CabriO, kolejka linowa, która kursuje na szczyt Stanserhorn w Szwajcarii, który ma 1898 m n.p.m. Choć nie jest to nowość, warto o niej wiedzieć i zaplanować przejażdżkę, jeśli w przyszłości będziecie mieli okazję odwiedzić Szwajcarię.

Kolejka wjeżdża na wysokość 1850 m n.p.m. Podróż rozpoczyna się ze stacji Kälti, która położona jest 711 m n.p.m. CabriO może pomieścić 60 osób (na dach może wejść 30). Jedzie z prędkością ośmiu metrów na sekundę, a wjazd na górną stację trwa sześć minut i 24 sekundy.

embed

fot. materiały prasowe www.stanserhorn.ch

Szwajcarska CabriO jest pierwszą na świecie kolejką linową, która ma otwarty górny pokład. Taka konstrukcja daje zatem nie tylko możliwość podziwiania wspaniałych, szwajcarskich krajobrazów, lecz także sprawia, że przejażdżka na długo zapada w pamięć.

"Zależało nam na tym, aby ulepszyć doznania w czasie podróży. Chcieliśmy zaoferować gościom nowy wymiar" - mówił Jürg Balsiger dyrektor CabriO Stanserhorn-Bahn.

Ważną częścią podróży jest przejazd historyczną, zrewitalizowaną kolejką ze Stans do stacji bazowej Kälti. Gdy została otwarta w 1893 roku, pobiła rekord świata na najdłuższą kolejkę linową. Bilety na przejazd kolejką linową CabriO można kupować tutaj. Kosztują pięć franków szwajcarskich.

embed

fot. materiały prasowe www.stanserhorn.ch

Zobacz też:

Komentarze (12)
Szwajcarzy mają kolejkę linową dla ludzi o mocnych nerwach. Można jechać na dachu
Zaloguj się
 • latrynawyborcza

  Oceniono 19 razy 19

  Mocne nerwy to trzeba mieć stojąc w kolejce po makaron...

 • siwywaldi

  Oceniono 14 razy 14

  Oj tam, oj tam....
  Mocne nerwy to trzeba było mieć jadąc kolejką linową na górę Aj Petri na Krymie. Zaufanie budziła jedynie lina główna, podobno zamówiona i zakupiona w Japonii. Reszta to twór radzieckiej techniki, którego budowa trwała- bagatelka 20 lat, bo od 1967 do 1987 roku !
  Ja miałem szczęście, ale w rok po mnie, alpiniści ściągali na linach "szczęśliwych" pasażerów, gdy wagonik utknął na amen...
  Domyślam się, że dopiero wtedy, to trzeba było mieć mocne nerwy.... :-)

 • zigzaur

  Oceniono 9 razy 9

  Nie ma bardziej adrenalinogennego ekstremalnego sportu niż jodging w Polsce.
  JODG = jednoosobowa działalność gospodarcza.
  Załóż a zobaczysz. Niech się schowa nurkowanie z rekinami, wspinanie się po Himalajach, wyścigi bolidów czy pieszy marsz przez Antarktydę.

 • hejeczka

  Oceniono 12 razy 6

  Trochę durny pomysł promować podróże właśnie teraz, zwłaszcza do Szwajcarii... Bardziej przydałby się jakiś artykuł prepperski: jak upolować kaczkę, jak złowić rybę, jak oczyścić wodę ze strumienia, jak rozpalić ognisko...

 • gr39

  Oceniono 8 razy 6

  a do kiedy nieczynna ?

 • ssierota

  Oceniono 3 razy 3

  Wszystkie kolejki i wyciągi zamknięte. Niektóre kamerki internetowe powylaczali - chyba żeby się ludzie nie wkurzali widokami.

 • grab31

  Oceniono 1 raz 1

  co wy p....cie? A kolejka w Austrii w masywie Dachstein? Też ma pokład na dachu dla odważnych!!

 • true_lysander

  Oceniono 9 razy 1

  Jedź do Szwajcarii, trój wirus już tam jest! I pamiętaj, że już stamtąd nie wrócisz bez kwarantanny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX