Olecko. "Kiedyś wydawało mi się takie nijakie. Teraz doceniam, że nie ma tam turystyki w kurortowym klimacie"

Gdy była młodsza, wolała góry i morze. Swoją rodzinną miejscość uważała za nudną i nijaką. Ale po latach doceniła to, co ma na miejscu. Teraz każdy wyjazd ma dla niej wymiar uzdrowiskowy. Wy też nie czekajcie za długo. Pora sprawdzić, czy Olecko i na was zadziała leczniczo.

Polska to nie tylko duże, cieszące się popularnością miasta. To także wiele mniejszych miejscowości, które potrafią zachwycić nie mniej niż te najsłynniejsze. Poprosiliśmy ich mieszkańców i osoby, dla których są to miasta rodzinne, by wam o nich opowiedziały. Tak powstał cykl "Stąd jestem", na którego kolejne odcinki zapraszamy was w czwartek co dwa tygodnie o godz. 19.00.

NAZWA: Olecko

LOKALIZACJA: województwo warmińsko-mazurskie, leży niedaleko Suwałk, Ełku i Giżycka

ISTNIEJE OD: akt lokacyjny dla miasta wydano w styczniu 1560 roku

ZNAKI SZCZEGÓLNE: Inspirowany kultowym serialem Przystanek Olecko, który już od 26 lat przyciąga fanów muzyki (nie mogło zabraknąć i słynnego łosia!). Tytuł "stolicy Mazur Garbatych", regionu, który wielu z dumą nazywa najpiękniejszym na Pojezierzu Mazurskim. Piękne jezioro, wokół którego skupiają się najważniejsze atrakcje.

***

- Część moich znajomych zna Olecko z różnych mazurskich wypraw. Niestety dla większości są to jednak nieznane rejony. Kiedy mówię, że to "miasto między Ełkiem a Suwałkami", znajomi pytają mnie, czy rzeczywiście zimą jest tam tak zimno - opowiada nam Agata, która w Olecku spędziła dzieciństwo i ma tam najbliższą rodzinę.

embed

fot. archiwum prywatne

Z tym zimnem to wcale nie takie bezzasadne pytanie. Co prawda to Suwałki często nazywane są polskim biegunem zimna (więcej o tym w jednym z naszych poprzednich odcinków Stąd jestem:  "Kiedyś w cieniu popularniejszego miasta. Dziś coraz więcej zagranicznych turystów zachwyca się tym zakątkiem Polski"), jednak Olecko wcale nie leży od nich tak daleko, a na swoim koncie ma rekordową temperaturę, którą w lutym 1929 roku odnotowała tam niemiecka wówczas stacja meteorologiczna: były to minus 42 stopnie Celsjusza. 

Garbata kraina

Nie tym jednak zamierzamy was z Agatą zachęcać do odwiedzenia jej rodzinnych stron. Lepiej zacząć od Mazur Garbatych, pięknego regionu, który jest częścią Pojezierza Mazurskiego. - Okolica pełna jest polodowcowych górek i dolinek. To sprawia, że krajobraz jest ciekawszy, bardziej różnorodny, interesujący o każdej porze roku - przekonuje moja rozmówczyni. 

Mamy więc jezioro. Olecko Wielkie. - Tam każdy znajdzie coś dla siebie: jest ścieżka rowerowa i spacerowa, do tego plaża miejska, a także dzikie plaże. Można tam spędzać czas aktywnie: na kajakach, rowerach wodnych, łódce albo po prostu cieszyć się pięknym widokiem w lokalnej knajpie nad brzegiem jeziora - wymienia Agata. 

embed

Plaża Szyjka, fot. Józef Kunicki

Przy tym jedzeniu na chwilę się zatrzymajmy. Bo tu wjeżdżają na stół kartacze. Słyszeliście o nich pewnie nie raz, ale nie jest tak, że to wiele hałasu o nic. - Turystów na kartacze na pewno bym zabrała. To mój ulubiony, lokalny przysmak. Kto nie jadł, koniecznie musi nadrobić! - zachwala nasza olecka przewodniczka. Trochę więcej o kartaczach przeczytacie w cyklu Mapa Smaków Polski: 

- Moglibyśmy wybrać się też na grzyby. Mój dziadek Edek, specjalista w tym temacie, na pewno poleciłby nam najlepsze miejsce na grzybobranie na Mazurach! - dodaje od razu. I zachwala zupę grzybową, którą robi jej babcia.

Jej dziadek z pewnością pokazałby wam też najlepsze miejsca do wędkowania. - Olecko i okolice to tereny, gdzie jest mnóstwo jezior. Wędkarstwo jest tu bardzo popularnym hobby, a mój dziadek organizuje zawody wędkarskie nawet dla dzieci w wieku szkolnym.

embed

fot. Artur Bociarski / Shutterstock

Agata zabrałaby was też na przejażdżkę "Wiewiórczą ścieżką". - To trasa wokół jeziora, ma około 13 km. Super pomysł na wycieczkę na rowerach, a jak ktoś lubi inne sporty, to moglibyśmy pójść na korty tenisowe albo pojeździć konno w jednym z podoleckich gospodarstw.

Woodstock, Alaska, Olecko - co mają wspólnego?

Pamiętacie "Przystanek Alaska"? Kultowy serial z lat 90., bez którego kiedyś w wielu polskich domach trudno było wyobrazić sobie leniwe popołudnie? Olecko poszło o krok dalej i... postanowiło zorganizować własny przystanek.

embed

Przystanek Olecko 2002, fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta

Przystanek Olecko, bo o nim mowa, zadebiutował w 1994 roku, czyli rok po tym, gdy serial z charakterystyczną czołówką z łosiem (na pewno go pamiętacie!) pojawił się na ekranach polskich telewizorów. - Po raz pierwszy odbył się jako wydarzenie dla fanów serialu. Pamiętam, że jako nastolatka pomagałam w organizacji takiego festiwalu - figury łosi naturalnej wielkości były rozstawione po całym mieście - wspomina Agata. - Potem przekształcił się w swoiste święto naszego miasta, letni festiwal muzyczny, gdzie oprócz polskich gwiazd sceny muzycznej występują lokalne zespoły i grupy artystyczne: dzieci, dorośli, seniorzy - mówi. W tym roku impreza odbędzie się w dniach 24-26 lipca. 

embed

Przystanek Olecko, fot. Adam Woroniecki

embed

Przystanek Olecko, fot. Adam Woroniecki

Jakby tego było mało, łosia w Olecku, jak będziecie mieli szczęście, też spotkacie. - W okolicach Olecka nietrudno o zobaczenie dzikich zwierząt: łosi, dzików czy innych. Miasto otaczają dzikie tereny zielone, a kilkanaście kilometrów od Olecka znajduje się Puszcza Borecka - opowiada Agata.

Przystanek Olecko nie jest jedyną letnią imprezą, która odbędzie się w miasteczku. Od 14 do 15 sierpnia potrwa Active Festival pełen atrakcji muzycznych, sportowych, warsztatów i spotkań. Co roku w Olecku odbywa się też Święto Mleka i Miodu (w tym roku 8 sierpnia), zaś jesienią, pod koniec października, Festiwal Teatralny SZTAMA.

Na planie u Wajdy

Jeżeli zechcecie na trochę wyrwać się z miasteczka, lepiej dobrze się zastanówcie, jak wykorzystać ten czas. - Olecko leży w bardzo wdzięcznej lokalizacji. Od innych znanych, turystycznych, mazurskich miast, takich jak Augustów, Gołdap, Giżycko, Ełk czy Suwałki, dzieli je niecała godzina drogi samochodem - zachwala Agata.

embed

Ełk, fot. ArtMediaFactory / Shutterstock

embed

Augustów, fot. Cezary Wojtkowski / Shutterstock

Okolice urzekają jednak nie tylko turystów. To właśnie tereny w pobliżu Suwałk, a konkretnie Smolniki, które leżą przy Suwalskim Parku Krajobrazowym, Andrzej Wajda wybrał na miejsce, w którym kręcone były sceny plenerowe do "Pana Tadeusza".

Duże miasta mogą jednak nie przyciągać wszystkich, dlatego warto przychylnym okiem spojrzeć też na te mniejsze. - Polecam wybrać się na wycieczkę objazdową i zwiedzić również mniejsze miejscowości w okolicy, np. Sejny. Wielbiciele naturalnych krajobrazów, lokalności i podróżowania w rytmie "slow" będą zadowoleni - przekonuje.

embed

Smolniki, fot. Łukasz Giza / Agencja Gazeta

Mazurska kuracja

Agata nie kryje, że odkąd mieszka w Warszawie, Olecko zyskało w jej oczach. - Zaczęłam bardziej doceniać powroty do "krainy mazurskich jezior" czy "zielonych płuc Polski", jak nazywane są często te okolice. Każdy taki wyjazd jest dla mnie wyjazdem "uzdrowiskowym". "Lecznicza" jest tam nie tylko natura. Życie też jest takie bardziej "slow"... - wyznaje.

Na pytanie, czy lubi Olecko, odpowiada bez wahania: tak. - Kojarzy mi się ze starymi dobrymi czasami. I z domowym jedzeniem. Teraz, kiedy mieszkam w Warszawie i odwiedzam Olecko sporadycznie, jeszcze bardziej doceniam naturalny potencjał i zasoby tego miasteczka. 

Podkreśla, że choć Olecko w gruncie rzeczy jest miastem, które turyści odwiedzają i w którym odbywają się obozy sportowe (są korty i nowoczesna, duża hala), to turystyka w tym miejscu nie ma "kurortowego" klimatu. - A okolice są miasteczka to tereny nie do końca zagospodarowane. Zdarza się, że jesteś jedyną osobą na plaży. A dookoła tylko zieleń i cisza...

Gdzie dokładnie znajduje się Olecko?

Uważasz, że twoja miejscowość powinna znaleźć się w naszym cyklu i chcesz o niej opowiedzieć? A może znasz kogoś, kto chętnie podzieli się z nami opowieścią o miejscu, z którego pochodzi? Napisz do nas na adres podroze@agora.pl.

Poznaj też poprzednie odcinki naszego cyklu "Stąd jestem". Znajdziesz je tutaj >>

Więcej o: